وبسایت رسمی مسعود فراستی
جمع بندی جشنواره فجر 31
جشنواره 31 محافظه کار ترین و خنثی ترین جشنواره چند سال اخیر است. فیلم های این جشنواره نشان بن بست سینمای دولتیِ ایدئولوژی زده بی اثر و بی خطر است و فاقد مسئله؛ چه مسئله شخصی و چه اجتماعی؛ چه مسئله روشنفکری و چه مسئله ارزشی.و چه حتی سرگرمی آبرومند.

فیلم ها نه سرگرم می کنند، نه به هنر نزدیک می شوند. هیچ کدام مخاطب را در فیلم لحاظ نمی کنند و مسائلش را. این فیلم ها پرده سینما را پر نمی کنند. همه تله فیلم اند و تمرین خنثای فیلم سازی – جز یکی دو استثنا مثل دهلیز – قطعاٌ هم در گیشه جواب نمیگیرند. اما چه باک ، مگر قرار است فیلم برای مخاطبِ عام یا خاص ساخته شود؟

در سینمای دولتی قرار بر این است که فیلم بسازیم و پُز سینما داشتن- نه مخاطب داشتن و خود و مخاطب را رشد دادن- بدهیم. قرار بر این است که آهسته برویم و آهسته بیاییم تا کسی شاخمان نزند. کسی یا نهادی بر نیاشوبد. دور هم باشیم و برای هم کف بزنیم و در این آشفته بازار بمانیم و حذف نشویم. با جیب دولت –در واقع ملت- تفریح کنیم و بخوریم و بیاشامیم و حالا فیلمکی هم بسازیم تا از اسم و رسم نیُفتیم –مثل چه خوب که برگشتی یا بر نگشتی-.

این احتمالا تنها سینمای دنیاست که بی مسئله بی مسئله است. حتی مسئله دولتی هم ندارد. این تنها سینمای دنیاست که سودش در تولید است نه در اکران. به این نمی گویند سینمای نفتی؟

در این سینما چند فیلم فاخر چند میلیاردی به خرج دولت ساخته می شود: تاریخی و مثلا انقلابی درباره لبنان و عراق و افغانستان و آفریقا و روسیه. جالب است مسئله خودمان را نداریم اما مسئله قحطی زده گان سومالی را داریم. شوخی نمی کنیم؟ چه باک که این فیلم ها ابدا دخل و خرج نمی کنند. شاید فقط جایزه ای. از جیب مبارک که خرج نکرده اند که نگران باشند.

در این سینما یا فیلم های بی بو و خاصیت توریستی می سازیم –مثل خسته نباشید- یا ارزشی زده غیر قابل دیدن –مثل گام های شیدایی- یا تمرین روی دست های بی معنا یا کلاس هنرپیشه سازی خانوادگی، یا فیلمفارسی سازی ارزشی نمای ضد مردمی بدون رسوایی ،یا منگول فروشی با ادعای تحریم دارو و.. همه ماقبل سینما.

پس آیا همچنان امیدی هست؟ آری هست. سینما هست و مخاطبش نیز. و نقد هم.

13 دیدگاه

۹۱/۱۲/۱۲

فربد
۹۱/۱۲/۱۳ - ۰۰:۵۹
29
پاسخ
حرفتان همه درست.ولی مگر که این بلا را سر سینما آورده؟دوستانتان در برنامه مزخرف و ضد سینمای ققنوس قطعا در صدرند.آنهایی که مشکلشان فیلم نیست.مشکلشان خود سینماست.فعلا هم دور دور همین دوستان شماست.
مهدی
۹۱/۱۲/۱۶ - ۲۳:۲۹
019
پاسخ
چقد جمله ی آخرتون خوب بود. تو کل متن آدمو از سینمای ایران نا امید می کنین. ولی خط آخر تعدیلش می کنه.
کلا پایان بندی متناتون خیلی خوبن.
زارع
۹۱/۱۲/۱۸ - ۱۹:۵۴
12
پاسخ
دوست داشتم.نظرتون در مورد تنهای تنهای تنها،هیس دخترها فریاد نمی زنند،قاعده تصادف و دربند چیه؟لطفا پاسخ دهید
فرهاد
۹۱/۱۲/۲۹ - ۱۶:۵۵
31

سلام .آقاي فراستي به عنوان يه منتقد اين خوبه كه رو حرفاتون هميشه وايسادين(اين كه فيلم بايد قصه تعريف كنه)ولي اين حرفي كه شما روش وايسادين ديگه جواب نميده.سينما كه در دهه هاي 40-70 ميلادي نيست از اون دوران خيلي گذشته.واقعا كمال تبريزي درست گفت كه آرگو از اون فيلماي مورد علاقه مسعود فراستيه.مطمین بودم با كلاس هنرپيشگي مخالفت ميكنيد اما اگه مسیله فوق رو كه گفتم درك كنيد كه نميكنيد اين فيلم بهترين فيلم جشنواره بود

محمد معین موسوی
۹۱/۱۲/۲۲ - ۲۱:۲۱
61
پاسخ
کلاس هنرپیشگی از نیمه به بعد فیلم خوبیه
پیمان
۹۱/۱۲/۲۶ - ۰۰:۳۳
05
پاسخ
سلام
مرسی..
کاش مشروح تر بود..
هادی
۹۲/۳/۴ - ۲۰:۲۳
40
پاسخ
تاریخی و مثلا انقلابی درباره لبنان و عراق و افغانستان و آفریقا و روسیه. جالب است مسئله خودمان را نداریم اما مسئله قحطی زده گان سومالی را داریم. ,
و اینک غزه را هم اضافه کنیم بر این لیست استاد.........
حاجیان
۹۲/۳/۱۵ - ۲۳:۰۳
02

فلسطین مسئله ای است که همه متفکران و آزادگان جهان در مورد آن موضع دارند.( اشاره به فیلم مستند اینک غزه استاد)و همینطور قتل عام های اردوگاه های لبنان و منطقه قانا که در آن کودکان زیادی کشته شدند. در آن سال هنرمندان از سراسر دنیا در ایتالیا جمع بودند و یکی از استادان ما که در آن جمع حاضر بود و اثر محیطی با همین موضوع خلق کرده بود می گفت خانم هنرمند ایتالیایی که زن جوانی بود طفل شیرخوار خود را همراه آورده بود شیر می داد به نشانه همبستگی با کودکان قانا در میان آن جمع که در تاریکی شب شمع روشن کرده بودند .

007
۹۲/۵/۱ - ۰۲:۲۰
00
پاسخ
يعني بريم از اينترنت فيلم دانلود كنيم؟

amin
۹۲/۶/۳۱ - ۲۱:۴۵
25
پاسخ
درباره فیلم حوض نقاشی
این حرف منصفانه نیست"منگول فروشی با ادعای تحریم دارو"
این فیلم فقط یه عاشقانه است که در زمان خودش ساخته شده وخیلی هم قابل احترام
مرتضی
۹۲/۱۰/۲ - ۱۳:۲۷
11
پاسخ
ببین از وقتی رفتی از هفت ، خیلی ها نمی بیننش!، می تونی یه سر به وبسایت قدیمش بزنی و انبوه نفرت های مخاطبین رو از گروه جدید مجریان هفت ببینی!!
ولی عرض بنده یه چیز دیگه است! ببین بعد از اینکه از هفت رفت ، من مثل خیلی های دیگه توی وب دنبالت گشتیم! ولی متاسفانه حتی توی این وبسایت ات هم اصلاً فعال نیستی! علتش چیه استاد؟ می دونم فیلم های ایران سطح اش پایینه و همیشه نقدهای قشنگ می کردی توی هفت! ولی چرا یه سربرگ راه نمی اندازی توی سایت ات و هر هفته نقد یه فیلم روز رو بذاری تا ازت یه چیز یاد بگیریم... خیلی دلتنگ نقدات تو هفتم...، بیا همینجا راه اش بنداز دیگه! اون شبکه 4 یه برنامه بود جند بار اومدی؟ نمی شه همونو بگیرن دست خودتون بزنین تو دهن این گروه جدید هفت! واقعاً نقدهاشون مزخرفه....
امیررضا
۹۳/۸/۱۲ - ۱۳:۱۷
11
پاسخ
چرا از برنامه سینما کلاسیک رفتی واقعا تماشای فیلم با نقدهای شما خیلی میچسبه بهترین منتقد ایران
رویا
۹۳/۱۰/۱۸ - ۲۱:۴۸
01
پاسخ
سلام.الآن که این نظر را مینویسم ، سال 93میباشد.ولی مگه فرقی هم میکنه.همین حالا هم فکر میکنم همچنان حال سینما خرابتر از گذشته است.آقای فراستی با این (خراب است گفتن ها)کاری از پیش نخواهید و نخواهیم برد.جرئت خردمندانه ی دیگری لازمست و حرکت موثرتری چونان هفت.
All Rights Reserved by MassoudFarassati.com 2012

© Deyhim

info@massoudfarassati.com