وبسایت رسمی مسعود فراستی
درباره ديپلماسي فعال حق داشتن، سود جستن اندازه نگه داشتن
سرانجام پس از مدت ها فقر ديپلماتيك و دوري از ديپلماسي جدي - ملي و جهاني- سريع اما آرام به سوي شكل گيري يك ديپلماسي فعال مدرن نه سنتي گام برداشته ايم. ديپلماسي ظريف حدنگه دارنده يي كه ظاهري متين و آرام دارد با باطني تعرضي و محق: ديپلماسي كه در آن هم استراتژي معنا دارد و هم تاكتيك. ديپلماسي ای كه نه مازوخيستي است نه ساديستي و نه اتوپيايي.

در گذشته از آنجا كه استراتژي ديپلماتيك نداشتيم و تاكتيك، با توهم خود را دلداري مي داديم. لاجرم در زمين استراتژي ديگران بازي مي كرديم. چه آنجا كه پرخاش مي كرديم و چه جايي كه مظلوم نمايي.

ديپلماسي منفعل، بازي باخت- برد است. باخت ما و برد ديگران. يا در بهترين حالت بازي باخت- باخت. اما ديپلماسي فعال ميدان بازي برد- برد است. در اين ديپلماسي كه هم ملي است و هم جهاني، حق با ماست. اما حق داشتن به تنهايي كافي نيست. سود جستن از حق اساسي است در اين روند سود جستن، اندازه نگه داشتن تعيين كننده است. اگر اندازه نگه نداريم سود به زيان بدل مي شود و حق به ناحق مي رسد.

طبيعي و ناگزير است كه در اين مسير، نيروهاي مخالف و بازدارنده موجودند و گاه فعال: از هر دو سوي ميز.

نه عقل نه واقعيت باور نمي كنند و نمي پذيرند كه آن طرف ميز همه عليه ما متحدند. ابدا چنين نيست. جبهه غرب اساسا متحد نيست. ذاتا هم نمي تواند باشد. اتحادش موقتي است و شكننده، عرضي است و نه جوهري. اشتباهات ما- چه استراتژيك چه تاكتيكي- آنها را متحد مي كند و يكپارچه مي نمايد. بايد با برنامه يي دقيق و تاكتيك هاي متناسب در صفوف شان تزلزل ايجاد كرد و انشقاق. گام به گام دوستان و دشمنان را تشخيص داد و از هم تفكيك شان كرد و يارگيري جديد نمود. دوستان را افزون تر و دشمنان را كوچك تر ساخت. اكثر دشمنان را به دوستان- هر چند موقتي- بدل كرده و دشمن اصلي را مشخص كرد و منفرد.

واقعيت زندگي در همين يكي دو ماهه نشان مي دهد كه وقتي ما درست عمل مي كنيم و تعرض، و مي خواهيم از حق مان سود بجوييم و اندازه هم نگه مي داريم، آنها به هم مي ريزند و اختلافاتشان علني مي شود. حتي ناچار مي شوند برخلاف ديروز در ميدان ما بازي كنند. نگاه كنيد به پيشنهادات ايران در اجلاس سويس. هم نقشه راه متعلق به ما است هم زمان بندي آن. دشمنان اصلي، ميدان را از دست داده اند. هم ميدان از آن ما است هم بازي. قطعا اسراييل، جناح وحشي جنگ طلب در امريكا و برخي سران كشورهاي عربي در حال باختند و آغاز پايان تعرض. ديگر ميدان و بازي از آن آنها نيست. پيروزي ديپلماتيك ما كه همچنان دشوار است، منافع آنها را سخت به خطر انداخته. آنها تنها در شرايط بحران سازي و جنگ است كه مي توانند زندگي كنند. در شرايط صلح و امنيت جاي چنداني برايشان باقي نمي ماند. مشكلات آنها به رغم ظاهر قوي و پز دموكراتيك حقوق بشري و قدرت جهاني سرمايه ، به مراتب از ما جدي تر است و بيشتر.

برخي افراد و نيروهاي داخلي ما اگر همچنان اين وضعيت را درك نكنند، همصدا با دشمنان خارجي ما به سِكت هاي ضدملي و ضد مردمي تبديل شده و از ميدان بازي طرد مي شوند. افراد و برخي نيروهاي ضد دموكراتيك متعلق- و بازمانده- ديروز به رغم شعارها و نقاب هاي راديكال، كاريكاتور مضحك ديروزند و جايي در اين ميدان- نرمش قهرمانانه- ندارند و اگر خود را بازسازي نكنند و منافع ملي را درنيابند پايگاه هاي ناچيز مردمي شان بيشتر از دست مي رود و اعتماد به نفس شان نيز. نبايد زياد جدي شان گرفت. پنيك كردن امروزي و عوام فريبي شان از سر ضعف است نه قدرت. تخريب شان در ارگانيزم - در بدن - بيشتر به دندان دردي حاد شبيه است كه معالجه ساده يي دارد تا كمردردي مزمن و زمينگيركننده. از همين رو هيچ ضعفي هرچند ناچيز و فيزيكي جايز نيست.

برخي افراد و نيروهاي به ظاهر آزاديخواه اما تندرو نيز كه يك شبه به دنبال حل مسائل بسيارند و ايجاد مدينه فاضله، دست شان خالي است و به جاي دفاع از منافع ملي به دفاع از خود و سكت بي تاريخ شان مشغول. اما كشتي به راه خودش مي رود چه خوب كه دريابيم و از آن باز نمانيم.

براي ادامه كاري اين ديپلماسي فعال كه ديگر خوشبختانه متكي به نفت نيست، بايد منفذهاي رانت خواري اقتصادي و رانت خواري فرهنگي نيز بسته شود و فرهنگ نفتي جاي خود را به فرهنگ كار و توليد بسپارد. فرهنگ ملي مماس با مردم، با دورنماي شكوفايي ثروت هاي مادي و معنوي.

بحث فرهنگ بماند براي وقت ديگر.
روزنامه اعتماد، آبان 1392

30 دیدگاه

۹۵/۴/۱۵

...
۹۵/۴/۱۵ - ۰۱:۵۲
507
پاسخ
وقتی اینو خوندم بغضم گرفت.خیلی خوب بود ممنون
فقط یه سوال . شما قبل ازین فکر کنم گفته بودید کیارستمی اصلا کارگردان نیست و خود فروشی داره و اون سینمای جشنواره ای رو رواج داده
البته ببخشید اگه لحنم تند شد
hate your selfish memory
۹۵/۴/۱۵ - ۰۶:۵۵
505
پاسخ
شما کاشکی جاش میرفتی
علي اناري
۹۵/۴/۱۵ - ۰۶:۵۷
505
پاسخ
جناب فراستي نوشته شما حكايت از معرفت شما و در عين حال پايبندي به حرفه شما داشت. خيلي خوشحالم از اينكه مسائل رو با هم قاطي نمي كنيد و براي شما و تمامي عاشقان اين هنر و صنعت بهترين ها رو مي خواهم.
sadeqvahabi
۹۵/۴/۱۵ - ۱۲:۰۱
503
پاسخ
ولی من فقط لحنتون رو دوست دارم / بنظرم نقطه قوت شما که خیلی هم صریحه
سلیمی
۹۵/۴/۱۵ - ۱۳:۴۰
501
پاسخ
نوشته خیلی زیبایی بود. من خانه دوست کجاست را خیلی دوست دارم. خیلی شاعرانه است. موسیقی زیبایی هم دارد. آخرین صحنه فیلم که روی گل خشک شده لای دفتر متوقف می ماند خیلی زیباست.
رضا
۹۵/۴/۱۵ - ۱۵:۰۹
502
پاسخ
لذت بردم
مصطفی تابان
۹۵/۴/۱۵ - ۲۱:۲۰
503
پاسخ
چه زیبایی مهیبی توو حقیقت مرگ هست که حتی بزرگان یکدنده هم مجددا به یاد میارن , چطور برخلاف اختلافاتشون , همدیگه رو دوست داشته باشن .
مصطفی تابان
۹۵/۴/۱۵ - ۲۱:۲۰
501
پاسخ
چه زیبایی مهیبی توو حقیقت مرگ هست که حتی بزرگان یکدنده هم مجددا به یاد میارن , چطور برخلاف اختلافاتشون , همدیگه رو دوست داشته باشن .
حامد
۹۵/۴/۱۵ - ۲۲:۴۱
501
پاسخ
این ها همه ظاهر نمایی هستش ، همه می دونن چی کار کردی
رضا
۹۵/۴/۱۶ - ۰۹:۴۴
502
پاسخ
هر چند با برخی از نفد ها ونظرات شما موافق نیستم وگاهی هم با لحن تند وتیزتان که دل شکننده است ولی احساس می کنم حرف هایتان را صادقانه می گویید ونظرتان نسبت به افراد را آن گونه که در پنهانتان هست آشکار می کنید نه چون اکثر ما که ناتوانیم از گفتن آنچه که به آن معتقدیم .ما معمولا هم رنگ جماعت هستیم تا رسوا نشویم وچه خوب می شد هم رنگ دلمان باشم.نمی دانم این چه دردی ست که در محافل خصوصی آنچه در دل دارمی گویم ولی در پیشگاه مردم آنچه را جو جامعه می پسندد می گویم .قصه ی ست عجیب
محسن عزیزی
۹۵/۴/۱۶ - ۱۳:۴۰
501
پاسخ
استاد امیدوارم در ستایش کیارستمی بیشتر بنویسی برامون تا چیزی یاد بگیریم
خواننده
۹۵/۴/۱۷ - ۱۲:۲۵
500
پاسخ
" فقط با لحن نقدت مشکل دارم !"
اما من خواننده با لحن نقد شما بیش از هر چیز دیگری مشکل دارم چون معمولا از کار بیرون می زند.
ناهنجاری های روابط اجتماعی مان روان مان را می گدازد و بر ناهنجاری ها درون مان می افزاید. چندی است که این ناهنجاری ها بروزهای فاحش و تندِ زبانی دارند. حتی در جاهایی که می باید مودب و متین بود نیز درشت گویی و توهین سکه ی رایج است. متاسفانه این آن چیزی است که به وضوح در گفتگوهای سیاستمردان - از صدر تا ذیل - که از رسانه ها می شنویم یا دررونامه های و جراید می خوانیم جلوه دارد و بر زبان نوشتار کسانی چون شما که منتقد هستید جاری است. فرقی نمی کند صدا، سیما، روزنامه، سایت خبری، شبکه مجازی، تریبونِ هرکجا و دیگر و دیگر، همه جا هست!
حالا دیگر از هر نوشتار یا گفتاری بیش از هر چیز حس دشمنانه ی انتقام بروز می کند. انتقام گیری از کسی، چیزی و حتما از خود.
بر شما که واجد تیزبینی خوب یک منتقد هستید سزاوار نیست که نماد یا پیشتاز خصمانه گفتن و نوشتن باشید. این جفای به من خواننده است اگر که تیز بینی شما در بخارات و گازهای ناشی از الفاظ درشت گم می شود.
ممنون می شوم اگر ...
مرتضی
۹۵/۴/۱۷ - ۱۳:۱۴
502
پاسخ
انسان خودخواهی هستی
علیرضا
۹۵/۴/۲۰ - ۰۱:۳۳
501
پاسخ
دوستتان داریم استاد. حمله های تبریزی و پرستویی و یغما گلرویی ترانه نویس! هیچ ارزشی برای ما ندارد. صراحت کلام خودتان را دوست داریم آقای فراستی
طرفدار نقد
۹۵/۴/۲۰ - ۲۰:۱۴
501
پاسخ
درود
کمی بی رحم است این یاداشت اما نشان از صداقت و شرافت و صراحت نویسنده دارد
مطلبی خواندم در مورد همین حاشیه در لینک زیر:
http://papillonews.mihanblog.com/post/122
حسین
۹۵/۴/۲۰ - ۲۳:۲۸
501
پاسخ
مسعود خان تو رو خدا بیشتر بنویسید ما تو شهرستان چه گناهی کردیم که نمیتونیم بیاییم کافتون. کتاباتون هم که فقط تهرون منتشر میشه. ینی یک ماهه منتظر لذت نقدم. در کل دل خوشی ازتون ندارم.
ناشناس
۹۵/۴/۲۱ - ۱۹:۴۲
502
پاسخ
کیارستمی سینمایی رفت حیف. ولی خداکنه فراستی سینما نره
دیگه بعده فراستی خاک بر سره دنیا و سینما هرچیزی که دچاره هستیه.عمرت هزار سال همراه با سلامتی ای میزان درستی.صمیمانه دوستت داریم.
ناشناس
مصطفی تابان
۹۵/۴/۲۲ - ۱۲:۵۹
502
پاسخ
شهامت اخلاقی بیشتری از یه منتقد انتظار داشتم , حداقل اینکه نظرات رو بلوکه نکنه
رضا
۹۵/۴/۲۲ - ۲۱:۱۵
510
پاسخ
مسعود جان کسی به دنبال نقد می رود از خلق جا میماند،کسی که نقد میکند اول با خود مشکل دارد،نقادی فاحشگی فکری است،میتوانیم خلق خوبیات کنیم و درسی باشیم برای سایرین یا حد اقل خودمان.امیدوارم روزی ازین دسیسه چینی دست برداری،افکارت هران چه که هست فقط و فقط برای خودت محترم است.ازین که اب توی لیوان را هم نقد کنی دست بردار بعدش می توانی حداقل یک روز زندگی را ببینی...
بنیامین اتابکیان
۹۵/۴/۲۳ - ۰۶:۱۸
505
پاسخ
خدا رحمتشون کنه . استاد فراستی خوشحالم که هستید و با حرفها و نوشته هایتان خواب یک عده شبه روشنفکر و وطن فروش بی مایه را به کابوس تبدیل کرده اید . بمانید و مطمئن باشید مردم پشت شما هستند چون شما دقیقا حرف دل مردم را می زنید . بسیار خوشحالم که هستید استاد
مریم
۹۵/۴/۲۳ - ۱۲:۵۵
502
پاسخ
او ظرفیت نقد داشت...ولی شما انصاف خیر...
احسان
۹۵/۴/۲۴ - ۱۴:۰۶
500
پاسخ
نقد بر فرم نقد بر واژه ها نیست که قضاوت محسوب شود.
critic
۹۵/۴/۲۸ - ۱۰:۲۰
501
پاسخ
Drood bar FRASATI . Kiarostami was hiding himself .He took many ideas from other people ,COPY RIGHT does not exist in Iran but he was infringment of copyright law. He made films for Ajnabi, he USED iranian landscape and people to make films for Gharby audience. He was unti women. He was brutal to his children when they where young. He was horrible person . He even toke dead poets SAADI HAFEZ Molana in COPYRIGHT infingment put his name under thier poetry. He was a bad example of Festivaal film maker,

Please do not become JAV GIR. You are right.
بنیامین
۹۵/۴/۳۰ - ۰۲:۲۲
501
پاسخ
بدل م نشست، ای گرامی...
درود بر این شرافت...!!!
بهروز ارغوان
۹۵/۵/۷ - ۲۳:۰۰
500
پاسخ
سلام
اگر یک هفت خط در این سینما باشد ،آنهم خودتی ...
زنده باد مسعود فراستی...
سالار عبدالمحمَدیان
۹۵/۵/۲۹ - ۱۶:۴۳
502
پاسخ
جناب فراستی, درود. اینجا بی ربط است، ولی ناگفته نمانم: نیاز دارید «اسطوره» را درز گرفته و به جایش بگویید «افسانه» . . . که نام کتاب بشود «افسانه جان فورد». من هم از دریابندری آموختم، گفتم شما هم بدانید . . . . لابد اینجا نمی شود توضیح داد چرا . . . ولی همین طور ذوقی بپذیرید اگر دوست داشتید.

درود.
س. ع
فراستی
۹۵/۶/۱۶ - ۲۰:۰۸
502
پاسخ
روحش شاد
شهاب
۹۵/۷/۳ - ۱۲:۳۹
501
پاسخ
سلام به شما
مسعود خان فراستی.. مطلب بالارو امروز ( ظاهرن با نزدیک 3 ماه دیرکرد) خوندم، باید به سواد و دانش شما معترف بود که خب البته دومی مهمتر از اولیه/ اما در باب متن فوقتان، بهترین و جا افتاده ترین شرح میتونه این گفته باشه: یه استمناء بود/ نه بیش و نه کم/ بیشتر یادآور نامه ی زنی به شوی سفر کرده به نقطه ای دور یا به قصد جنگی ترک عیال و دیار کرده/
درود بر شما و حق یاورتان.
رضا
۹۵/۷/۴ - ۲۰:۴۰
500
پاسخ
کاشکی قدر داشته هامونو قبل از اینکه از دستشون بدیم بدونیم و از داشتنشون لذت ببریم
حمید
۹۵/۸/۱ - ۰۰:۱۷
500
پاسخ
جناب فراستی فرمودید هر فیلم ضد وطن را می زنید آیا حق می دهید یک فراستی در اسراییل فیلم ضد وطنش را بزند یک امریکایی چطور?
All Rights Reserved by MassoudFarassati.com 2012

© Deyhim

info@massoudfarassati.com