وبسایت رسمی مسعود فراستی
زندگی اش و دیگر هیچ مرثیه ای برای یک دوست: عباس کیارستمی

از وقتی عکس اش را در بستر بیماری دیدم دلم گرفت.هی این دست و آن دست کردم که چیزی برایش بنویسم و به او بگویم بمان رئیس. جا نزن . بمان باز فیلم بساز، تا نقد کنم. تو تنها فیلمساز جشنواره ای ما هستی که لیاقت نقد داری و برای جایزه جشنواره ها، وطن نمیفروشی، خودت را هم نمیفروشی؛ حداکثر از خودت دور میشوی. خودی که با فیلم هایت چیز مهمی از آن برایمان نگفتی _ که کاش می گفتی _ .
آن وقت قطعا من نوعی دیگر درباره شان می نوشتم.
.یاد خاطره ای میافتم مربوط به سالها قبل _ شاید بیست سال پیش _ جلوی سینما شهر قصه با بهزاد رحیمیان ایستاده بودم که کیارستمی آمد. بسته ای به بهزاد داد یا از او گرفت. بهزاد معرفی کرد و او در نهایت متانت و مهربانی دست داد و گفت« من همه نقدهایت را میخوانم بخصوص درباره خودم، و لذت می برم .» با لبخند گفتم امیدوارم. ادامه داد که « نقد کلوزآپ ات خیلی خوب است و میتوانم بگویم چیزهایی که گفته ای درست است و بدرد بخور.شاید از دوستانی که بیست سی سال من را میشناسند ، بیشتر مرا میشناسی. فقط با لحن نقد ات مشکل دارم .» گفتم حدس میزدم ببخش .
مدتی است فکر میکنم آن تنها نقد من است که لحن اش درست نیست و از کار بیرون میزند. اساسا به جای فیلم به فیلمساز پرداخته و بسیار هم تند و بی محابا.
از آن پس هر وقت جایی همدیگر را میدیدیم بسیار دوستانه خوش و بش میکردیم. آخرین بار در یک دیزی فروشی در محله قبلی مان دارآباد بود که تعارف به غذا کرد و....
آری او ظرفیت نقد داشت ؛ آن هم نقدی به تندی « ترس در کلوزآپ » که یه صدم اش را دیگران تاب نمی‌آورند و خنجر میکشند. جز او ، بیضایی هم و بهروز( افخمی) چنین روحیه ای دارند.
او را دوست می داشتم بدون اینکه فیلم هایش را دوست بدارم.دلتنگ اش هستم . امیدوارم قبل از رفتن اش لبخند زده باشد و با آرامش کات داده باشد.
روحش شاد.

مسعود فراستی

29 دیدگاه

۹۵/۴/۱۵

...
۹۵/۴/۱۵ - ۰۱:۵۲
110
پاسخ
وقتی اینو خوندم بغضم گرفت.خیلی خوب بود ممنون
فقط یه سوال . شما قبل ازین فکر کنم گفته بودید کیارستمی اصلا کارگردان نیست و خود فروشی داره و اون سینمای جشنواره ای رو رواج داده
البته ببخشید اگه لحنم تند شد
hate your selfish memory
۹۵/۴/۱۵ - ۰۶:۵۵
168
پاسخ
شما کاشکی جاش میرفتی
علي اناري
۹۵/۴/۱۵ - ۰۶:۵۷
55
پاسخ
جناب فراستي نوشته شما حكايت از معرفت شما و در عين حال پايبندي به حرفه شما داشت. خيلي خوشحالم از اينكه مسائل رو با هم قاطي نمي كنيد و براي شما و تمامي عاشقان اين هنر و صنعت بهترين ها رو مي خواهم.
sadeqvahabi
۹۵/۴/۱۵ - ۱۲:۰۱
33
پاسخ
ولی من فقط لحنتون رو دوست دارم / بنظرم نقطه قوت شما که خیلی هم صریحه
سلیمی
۹۵/۴/۱۵ - ۱۳:۴۰
03
پاسخ
نوشته خیلی زیبایی بود. من خانه دوست کجاست را خیلی دوست دارم. خیلی شاعرانه است. موسیقی زیبایی هم دارد. آخرین صحنه فیلم که روی گل خشک شده لای دفتر متوقف می ماند خیلی زیباست.
رضا
۹۵/۴/۱۵ - ۱۵:۰۹
13
پاسخ
لذت بردم
مصطفی تابان
۹۵/۴/۱۵ - ۲۱:۲۰
04
پاسخ
چه زیبایی مهیبی توو حقیقت مرگ هست که حتی بزرگان یکدنده هم مجددا به یاد میارن , چطور برخلاف اختلافاتشون , همدیگه رو دوست داشته باشن .
مصطفی تابان
۹۵/۴/۱۵ - ۲۱:۲۰
01
پاسخ
چه زیبایی مهیبی توو حقیقت مرگ هست که حتی بزرگان یکدنده هم مجددا به یاد میارن , چطور برخلاف اختلافاتشون , همدیگه رو دوست داشته باشن .
حامد
۹۵/۴/۱۵ - ۲۲:۴۱
32
پاسخ
این ها همه ظاهر نمایی هستش ، همه می دونن چی کار کردی
رضا
۹۵/۴/۱۶ - ۰۹:۴۴
02
پاسخ
هر چند با برخی از نفد ها ونظرات شما موافق نیستم وگاهی هم با لحن تند وتیزتان که دل شکننده است ولی احساس می کنم حرف هایتان را صادقانه می گویید ونظرتان نسبت به افراد را آن گونه که در پنهانتان هست آشکار می کنید نه چون اکثر ما که ناتوانیم از گفتن آنچه که به آن معتقدیم .ما معمولا هم رنگ جماعت هستیم تا رسوا نشویم وچه خوب می شد هم رنگ دلمان باشم.نمی دانم این چه دردی ست که در محافل خصوصی آنچه در دل دارمی گویم ولی در پیشگاه مردم آنچه را جو جامعه می پسندد می گویم .قصه ی ست عجیب
محسن عزیزی
۹۵/۴/۱۶ - ۱۳:۴۰
01
پاسخ
استاد امیدوارم در ستایش کیارستمی بیشتر بنویسی برامون تا چیزی یاد بگیریم
خواننده
۹۵/۴/۱۷ - ۱۲:۲۵
00
پاسخ
" فقط با لحن نقدت مشکل دارم !"
اما من خواننده با لحن نقد شما بیش از هر چیز دیگری مشکل دارم چون معمولا از کار بیرون می زند.
ناهنجاری های روابط اجتماعی مان روان مان را می گدازد و بر ناهنجاری ها درون مان می افزاید. چندی است که این ناهنجاری ها بروزهای فاحش و تندِ زبانی دارند. حتی در جاهایی که می باید مودب و متین بود نیز درشت گویی و توهین سکه ی رایج است. متاسفانه این آن چیزی است که به وضوح در گفتگوهای سیاستمردان - از صدر تا ذیل - که از رسانه ها می شنویم یا دررونامه های و جراید می خوانیم جلوه دارد و بر زبان نوشتار کسانی چون شما که منتقد هستید جاری است. فرقی نمی کند صدا، سیما، روزنامه، سایت خبری، شبکه مجازی، تریبونِ هرکجا و دیگر و دیگر، همه جا هست!
حالا دیگر از هر نوشتار یا گفتاری بیش از هر چیز حس دشمنانه ی انتقام بروز می کند. انتقام گیری از کسی، چیزی و حتما از خود.
بر شما که واجد تیزبینی خوب یک منتقد هستید سزاوار نیست که نماد یا پیشتاز خصمانه گفتن و نوشتن باشید. این جفای به من خواننده است اگر که تیز بینی شما در بخارات و گازهای ناشی از الفاظ درشت گم می شود.
ممنون می شوم اگر ...
مرتضی
۹۵/۴/۱۷ - ۱۳:۱۴
54
پاسخ
انسان خودخواهی هستی
علیرضا
۹۵/۴/۲۰ - ۰۱:۳۳
11
پاسخ
دوستتان داریم استاد. حمله های تبریزی و پرستویی و یغما گلرویی ترانه نویس! هیچ ارزشی برای ما ندارد. صراحت کلام خودتان را دوست داریم آقای فراستی
طرفدار نقد
۹۵/۴/۲۰ - ۲۰:۱۴
11
پاسخ
درود
کمی بی رحم است این یاداشت اما نشان از صداقت و شرافت و صراحت نویسنده دارد
مطلبی خواندم در مورد همین حاشیه در لینک زیر:
http://papillonews.mihanblog.com/post/122
حسین
۹۵/۴/۲۰ - ۲۳:۲۸
02
پاسخ
مسعود خان تو رو خدا بیشتر بنویسید ما تو شهرستان چه گناهی کردیم که نمیتونیم بیاییم کافتون. کتاباتون هم که فقط تهرون منتشر میشه. ینی یک ماهه منتظر لذت نقدم. در کل دل خوشی ازتون ندارم.
ناشناس
۹۵/۴/۲۱ - ۱۹:۴۲
03
پاسخ
کیارستمی سینمایی رفت حیف. ولی خداکنه فراستی سینما نره
دیگه بعده فراستی خاک بر سره دنیا و سینما هرچیزی که دچاره هستیه.عمرت هزار سال همراه با سلامتی ای میزان درستی.صمیمانه دوستت داریم.
ناشناس
مصطفی تابان
۹۵/۴/۲۲ - ۱۲:۵۹
12
پاسخ
شهامت اخلاقی بیشتری از یه منتقد انتظار داشتم , حداقل اینکه نظرات رو بلوکه نکنه
رضا
۹۵/۴/۲۲ - ۲۱:۱۵
50
پاسخ
مسعود جان کسی به دنبال نقد می رود از خلق جا میماند،کسی که نقد میکند اول با خود مشکل دارد،نقادی فاحشگی فکری است،میتوانیم خلق خوبیات کنیم و درسی باشیم برای سایرین یا حد اقل خودمان.امیدوارم روزی ازین دسیسه چینی دست برداری،افکارت هران چه که هست فقط و فقط برای خودت محترم است.ازین که اب توی لیوان را هم نقد کنی دست بردار بعدش می توانی حداقل یک روز زندگی را ببینی...
بنیامین اتابکیان
۹۵/۴/۲۳ - ۰۶:۱۸
04
پاسخ
خدا رحمتشون کنه . استاد فراستی خوشحالم که هستید و با حرفها و نوشته هایتان خواب یک عده شبه روشنفکر و وطن فروش بی مایه را به کابوس تبدیل کرده اید . بمانید و مطمئن باشید مردم پشت شما هستند چون شما دقیقا حرف دل مردم را می زنید . بسیار خوشحالم که هستید استاد
مریم
۹۵/۴/۲۳ - ۱۲:۵۵
21
پاسخ
او ظرفیت نقد داشت...ولی شما انصاف خیر...
احسان
۹۵/۴/۲۴ - ۱۴:۰۶
01
پاسخ
نقد بر فرم نقد بر واژه ها نیست که قضاوت محسوب شود.
critic
۹۵/۴/۲۸ - ۱۰:۲۰
00
پاسخ
Drood bar FRASATI . Kiarostami was hiding himself .He took many ideas from other people ,COPY RIGHT does not exist in Iran but he was infringment of copyright law. He made films for Ajnabi, he USED iranian landscape and people to make films for Gharby audience. He was unti women. He was brutal to his children when they where young. He was horrible person . He even toke dead poets SAADI HAFEZ Molana in COPYRIGHT infingment put his name under thier poetry. He was a bad example of Festivaal film maker,

Please do not become JAV GIR. You are right.
بنیامین
۹۵/۴/۳۰ - ۰۲:۲۲
11
پاسخ
بدل م نشست، ای گرامی...
درود بر این شرافت...!!!
بهروز ارغوان
۹۵/۵/۷ - ۲۳:۰۰
11
پاسخ
سلام
اگر یک هفت خط در این سینما باشد ،آنهم خودتی ...
زنده باد مسعود فراستی...
سالار عبدالمحمَدیان
۹۵/۵/۲۹ - ۱۶:۴۳
02
پاسخ
جناب فراستی, درود. اینجا بی ربط است، ولی ناگفته نمانم: نیاز دارید «اسطوره» را درز گرفته و به جایش بگویید «افسانه» . . . که نام کتاب بشود «افسانه جان فورد». من هم از دریابندری آموختم، گفتم شما هم بدانید . . . . لابد اینجا نمی شود توضیح داد چرا . . . ولی همین طور ذوقی بپذیرید اگر دوست داشتید.

درود.
س. ع
فراستی
۹۵/۶/۱۶ - ۲۰:۰۸
01
پاسخ
روحش شاد
شهاب
۹۵/۷/۳ - ۱۲:۳۹
11
پاسخ
سلام به شما
مسعود خان فراستی.. مطلب بالارو امروز ( ظاهرن با نزدیک 3 ماه دیرکرد) خوندم، باید به سواد و دانش شما معترف بود که خب البته دومی مهمتر از اولیه/ اما در باب متن فوقتان، بهترین و جا افتاده ترین شرح میتونه این گفته باشه: یه استمناء بود/ نه بیش و نه کم/ بیشتر یادآور نامه ی زنی به شوی سفر کرده به نقطه ای دور یا به قصد جنگی ترک عیال و دیار کرده/
درود بر شما و حق یاورتان.
رضا
۹۵/۷/۴ - ۲۰:۴۰
00
پاسخ
کاشکی قدر داشته هامونو قبل از اینکه از دستشون بدیم بدونیم و از داشتنشون لذت ببریم
All Rights Reserved by MassoudFarassati.com 2012

© Deyhim

info@massoudfarassati.com