وبسایت رسمی مسعود فراستی
درباره ديپلماسي فعال حق داشتن، سود جستن اندازه نگه داشتن
سرانجام پس از مدت ها فقر ديپلماتيك و دوري از ديپلماسي جدي - ملي و جهاني- سريع اما آرام به سوي شكل گيري يك ديپلماسي فعال مدرن نه سنتي گام برداشته ايم. ديپلماسي ظريف حدنگه دارنده يي كه ظاهري متين و آرام دارد با باطني تعرضي و محق: ديپلماسي كه در آن هم استراتژي معنا دارد و هم تاكتيك. ديپلماسي ای كه نه مازوخيستي است نه ساديستي و نه اتوپيايي.

در گذشته از آنجا كه استراتژي ديپلماتيك نداشتيم و تاكتيك، با توهم خود را دلداري مي داديم. لاجرم در زمين استراتژي ديگران بازي مي كرديم. چه آنجا كه پرخاش مي كرديم و چه جايي كه مظلوم نمايي.

ديپلماسي منفعل، بازي باخت- برد است. باخت ما و برد ديگران. يا در بهترين حالت بازي باخت- باخت. اما ديپلماسي فعال ميدان بازي برد- برد است. در اين ديپلماسي كه هم ملي است و هم جهاني، حق با ماست. اما حق داشتن به تنهايي كافي نيست. سود جستن از حق اساسي است در اين روند سود جستن، اندازه نگه داشتن تعيين كننده است. اگر اندازه نگه نداريم سود به زيان بدل مي شود و حق به ناحق مي رسد.

طبيعي و ناگزير است كه در اين مسير، نيروهاي مخالف و بازدارنده موجودند و گاه فعال: از هر دو سوي ميز.

نه عقل نه واقعيت باور نمي كنند و نمي پذيرند كه آن طرف ميز همه عليه ما متحدند. ابدا چنين نيست. جبهه غرب اساسا متحد نيست. ذاتا هم نمي تواند باشد. اتحادش موقتي است و شكننده، عرضي است و نه جوهري. اشتباهات ما- چه استراتژيك چه تاكتيكي- آنها را متحد مي كند و يكپارچه مي نمايد. بايد با برنامه يي دقيق و تاكتيك هاي متناسب در صفوف شان تزلزل ايجاد كرد و انشقاق. گام به گام دوستان و دشمنان را تشخيص داد و از هم تفكيك شان كرد و يارگيري جديد نمود. دوستان را افزون تر و دشمنان را كوچك تر ساخت. اكثر دشمنان را به دوستان- هر چند موقتي- بدل كرده و دشمن اصلي را مشخص كرد و منفرد.

واقعيت زندگي در همين يكي دو ماهه نشان مي دهد كه وقتي ما درست عمل مي كنيم و تعرض، و مي خواهيم از حق مان سود بجوييم و اندازه هم نگه مي داريم، آنها به هم مي ريزند و اختلافاتشان علني مي شود. حتي ناچار مي شوند برخلاف ديروز در ميدان ما بازي كنند. نگاه كنيد به پيشنهادات ايران در اجلاس سويس. هم نقشه راه متعلق به ما است هم زمان بندي آن. دشمنان اصلي، ميدان را از دست داده اند. هم ميدان از آن ما است هم بازي. قطعا اسراييل، جناح وحشي جنگ طلب در امريكا و برخي سران كشورهاي عربي در حال باختند و آغاز پايان تعرض. ديگر ميدان و بازي از آن آنها نيست. پيروزي ديپلماتيك ما كه همچنان دشوار است، منافع آنها را سخت به خطر انداخته. آنها تنها در شرايط بحران سازي و جنگ است كه مي توانند زندگي كنند. در شرايط صلح و امنيت جاي چنداني برايشان باقي نمي ماند. مشكلات آنها به رغم ظاهر قوي و پز دموكراتيك حقوق بشري و قدرت جهاني سرمايه ، به مراتب از ما جدي تر است و بيشتر.

برخي افراد و نيروهاي داخلي ما اگر همچنان اين وضعيت را درك نكنند، همصدا با دشمنان خارجي ما به سِكت هاي ضدملي و ضد مردمي تبديل شده و از ميدان بازي طرد مي شوند. افراد و برخي نيروهاي ضد دموكراتيك متعلق- و بازمانده- ديروز به رغم شعارها و نقاب هاي راديكال، كاريكاتور مضحك ديروزند و جايي در اين ميدان- نرمش قهرمانانه- ندارند و اگر خود را بازسازي نكنند و منافع ملي را درنيابند پايگاه هاي ناچيز مردمي شان بيشتر از دست مي رود و اعتماد به نفس شان نيز. نبايد زياد جدي شان گرفت. پنيك كردن امروزي و عوام فريبي شان از سر ضعف است نه قدرت. تخريب شان در ارگانيزم - در بدن - بيشتر به دندان دردي حاد شبيه است كه معالجه ساده يي دارد تا كمردردي مزمن و زمينگيركننده. از همين رو هيچ ضعفي هرچند ناچيز و فيزيكي جايز نيست.

برخي افراد و نيروهاي به ظاهر آزاديخواه اما تندرو نيز كه يك شبه به دنبال حل مسائل بسيارند و ايجاد مدينه فاضله، دست شان خالي است و به جاي دفاع از منافع ملي به دفاع از خود و سكت بي تاريخ شان مشغول. اما كشتي به راه خودش مي رود چه خوب كه دريابيم و از آن باز نمانيم.

براي ادامه كاري اين ديپلماسي فعال كه ديگر خوشبختانه متكي به نفت نيست، بايد منفذهاي رانت خواري اقتصادي و رانت خواري فرهنگي نيز بسته شود و فرهنگ نفتي جاي خود را به فرهنگ كار و توليد بسپارد. فرهنگ ملي مماس با مردم، با دورنماي شكوفايي ثروت هاي مادي و معنوي.

بحث فرهنگ بماند براي وقت ديگر.
روزنامه اعتماد، آبان 1392

135 دیدگاه

۹۳/۱۱/۲۵

اردلان
۹۳/۱۱/۲۵ - ۱۹:۴۸
5030
پاسخ
باید به حال سینمایی گریست که در این قحط‌ارجال منتقدان، اسیر دیدگاه منتقدی می‌شود که نان و شهرتش در مخالفت با هر ساخته سینمایی است و هرچه دارد از این رهگذر نصیبش شده است.
منم
۹۳/۱۱/۲۷ - ۲۲:۰۰
5019

من فیلم رو ندیدم و از نقدهای آقای فراستی هم خوشم نمی آید ولی حس می کنم فیلم خوبی در نیامده.چرا باید این همه هزینه شود فقط برای نشان دادن تولد تا 14 سالگی پیامبر؟!!!! مگر این دوره مهمتر بود یا بعد از چهل سالگی پیامبر؟؟؟؟!!!!!!!!

صفدری
۹۳/۱۲/۱ - ۲۳:۳۵
5044

اینطور نیست.اشکال ازایشان نیست.اشکال ازسینمای غیرحرفه ای نیمه کاره ی پرحرف و پرمدعای ماست .کسی که سینمابلد است و نمیخواهد سر خودش کلاه بگذارد نمی تواند برای فیلم بد خوب بنویسد.
اینکه اکثرنقدها منفی است به فیلمها برمی گردد که اکثرا ضعیفند..

آزاده
۹۳/۱۲/۱۲ - ۲۱:۲۷
505

سلام!
باید بابت اصطلاح ظاهرالصلاح عذرخواهی کنم، ان شاالله که باطنشان هم صلاح است
اما من هنوز به نتیجه ای در مورد پروژه های بیگ پروداکشن نرسیدم، که چرا اون ها
می تونن بسازن ولی ما نمی تونیم، مطمئنم که امکانات مالی در اولویت های چندم قرار می گیرند.

اتا اتا الفا
۹۴/۳/۱۹ - ۱۶:۱۳
505

این نقد صادقانه ، مبتنی بر اصول موضوعه دانش گوینده اش و نیک بود.تاسف جنابتان اقای اردلان اما،طبق معمول کلیشه ای،احساسی و زاید.

فلانی
۹۴/۴/۱۳ - ۱۹:۵۸
509

صف این که فیلمی نام پیامبر رو یدک میکشه نباید ما رو متعصب بکنه. اگر فیلمی با نام آن بزرگوار ساخته بشه اما خوب از آب درنیاد، به این معنی نیست که هیچ کس حق نداره نقدش بکنه.

صالحی
۹۴/۶/۵ - ۱۵:۳۸
506

این فیلم در دورانی ساخته شه که مورد مناقشه شیعه و سنی نباشد و بتواند بدون حاشیه به جهان معرفی گردد . این دوران زمانی است که مورد اختلاف هیچ کس نیست . ضمن اینکه فیلم بسیار عالی و خوش ساخت است . حتما از دیدن آن لذت خواهید برد.

امیر
۹۴/۶/۱۵ - ۱۲:۲۱
504

خداوکیلی اگر از متن بالا اسم محمد را حذف کنیم و یک سری دست‌کاری کوچولو هم انجام بدهیم، می‌شود خیلی خوب و خوشگل این نقد را راجع به همه فیلم‌های تاریخ بشیریت از ازل تا ابد به کار برد. سری‌دوزی است لابد.
بازی‌ها حس ندارن/ فیلم حرفی برای گفتن نداره/ کلیشه‌ای و ابتره/ این فیلم اساسا هیچ و هیچ و هیچ چیزی برای گفتن نداره
بدبختانه هم سینمای ما کپی‌برداری ناقصی از غرب است هم ماجرای نقد و منتقد ما که باید به شکل خشانت‌باری! فیلم و کارگردان را بنوازد تا درست مثل فلان منتقد درجه یک خارجکی بشود و الا فلا و لغی.
حالا ما خودمان دوست‌دار حضرت فراستی هستیم و کافه‌اش را هم خیلی دوست‌داریم و مشتری منشش هم هستیم اما ماجرای نقد و نقادی در ایران (در تمام زمینه‌های هنری) ابدا توی کت و کول‌مان نمی‌رود و خلاص.

طرفدار فیلم محمد
۹۴/۸/۱۷ - ۱۴:۴۰
502

عزیزی که با نام "منم" کامنت گذاشتید چطور بدون فیلم درباره ش نظر میدهید؟اینم ما تو ایران دیدیم که فیلم رو ندیده قضاوت میکنند!!!!! در ضمن باید یادآور بشم این اولین قسمت از سه گانه ی محمد (ص) هست.یعنی بزرگسالی و بعثت ایشان در قسمت 2 و 3 نمایش داده میشود..در مورد صاحب این سایت و موضع گیری های همیشه مخالف ایشان هم چیزی نگم بهتره

منصور شیخ زاده
۹۳/۱۱/۲۵ - ۲۱:۲۴
5024
پاسخ
1-مثل اینکه وطن امروز از چاپ کردن این نقد شونه خالی کرده که در این صورت مسئولینش ضعف شجاعت و تعهد روزنامه نگاری دارن.
2- ما که هنوز فیلمو ندیدیم ولی ای کاش آقای مجیدی و بقیه دوستان که قطعا 4 سال زحمت کشیده اند و نیت پاکی هم داشته اند این نقدهای مخالف را بخوانند تا سینمایمان پیش برود. ای کاش روزی برسد که ما هم بتوانیم big production بسازیم و همه تحت تأثیر قرار بگیرند. امیدوارم این فیلم در انتقال چهره صحیح اسلام به جهانیان موفق عمل کند.
3- در اینکه در انتخاب عوامل خارجی اشتباه کردیم تا حدودی موافقم. آقای مجیدی رقصی که آهنگساز هندی فیلم - رحمان- در مراسم اسکار چند سال پیش می کرد را یادتان رفته؟ یک رقاص پاپ خوان هندی را چه به آهنگسازی برای فیلمی کاریزماتیک؟ اصلا تا به حال لذت عبادات منحصر به فرد اسلامی را درک کرده است؟ ای کاش به جای این ریخت و پاش ها تمام تمرکز خود را روی فیلم نامه و بازی ها می گذاشتیم.
حسین
۹۳/۱۲/۳ - ۱۳:۱۷
5016

آخه بنده خدا! دیگه big productionتر از ارباب حلقه ها 3 داریم که فراستی بهش داده صفر!؟ فراستی متر خودشو داره و فقط و فقط متر خودشو قبول داره. نمیکنه مثلاً بگه از این نقطه نظر، بنا بر فلان scale، فیلم فلان نقطه قوت رو داره. فقط میگه در نیومده! اِله! بِله!

نوا
۹۴/۶/۲۵ - ۱۲:۳۳
506

این که آقای فراستی با متر خودشون فیلم رو می سنجند درسته اصلا هر منتقدی این کار رو می کنه و البته هر آدمی ولی باید ببینیم اون تراز و میزان چقدر درست و اصولیه و بسیار هم مهمه که منتقد واقعا علم میزان کردن و سنجیدن رو داشته باشه. به نظرم محمد رسول الله خواسته حرف داشته باشه ولی نتونسته و حتی اگه حرفش رو هم می خواست بزنه توی این قالب اصلا خوب در نمیومد و نیومد( با این که به شخصه بعضی از پلان هاش رو پسندیدم)


محمد
۹۳/۱۱/۲۵ - ۲۳:۴۲
5025
پاسخ
متاسفانه این سومین نقد منفی ای هست که درباره این فیلم عظیم می خوانم انگار با یک پروژه ناامید کننده دیگری طرفیم به هر امیدوارم به زودی آخر تابستان شود تا ما مخاطبان هم این اثر را ببینیم. دیشب آقای مجیدی در مصاحبه ای که با آقای گبرلو انجام داده بود گفت که نصف بیشتر بودجه این فیلم را صرف ساخت دکور که می تواند تا سی سال دوام بیاورد و واردات تجهیزات کرده ایم.
رضا
۹۳/۱۱/۲۵ - ۲۳:۵۱
5031
پاسخ
من که هنوز این فیلم را ندیده ام اما بر اساس پشت صحنه هایی که از فیلم دیده بودم حدس می زدم اصلا در حد و اندازه های فیلم پیغام مصطفی عقاد نباشد.فیلمی که بیش از سی بار انرا دیده ام و هر بار هم از تلویزیون پخش شود باز هم با همان اشتیاق اولیه و دقت تمام تماشایش می کنم و فوق العاده لذت می برم.
مهدی
۹۳/۱۱/۲۶ - ۰۷:۳۸
5012
پاسخ
ای کاش نقد می نوشتید . ضدیادداشت و فلسفه ی توضیح ندادنش ، چیزی جز تصویری مخدوش ، بی منطق و تیپ از شما بر جای نمی گذارد .
دینار
۹۳/۱۱/۲۶ - ۱۰:۰۸
5012
پاسخ
املای ننوشته غلط ندارد، وقتی فیلمی ساخته میشه مسلما ایراد داره و میشه از توش عیب و غلط در آورد و این مسئله طبیعی است. ولی اینکه ما همش نیمه خالی لیوان رو ببینیم این خوب نیست. آیا فیلم آقای مجیدی هیچ نکته مثبتی نداشت!؟ یعنی همش سیاه بود و بد!؟ یعنی حتی یه نقطه روشن هم نداشت !؟ بنده شخصا فیلم رو ندیده ام ولی مطمئنم بد مطلق وجود ندارد همینطور که خوب مطلق هم وجود ندارد. اگر ایرادات رو میگوییم باید خوبی ها و نقاط قوت رو هم بگوییم هرچند دریک خط. اگه قرار باشه همش بکوبیم توی سر این و اون پس چه کسی باقی می مونه برای ادامه راه، به هرجهت آقای مجیدی زحمات زیادی هم برای سینمای ایران و هم برای این فیلم کشیده و بعداز اجرای این پروژه سنگین بهتره همه دوستانی که دستی بر آتش دارند دست این عزیز رو به گرمی بفشارند و در فضایی آرام نقد منصفانه بکنند.مسلما هر فیلمی که ساخته میشه باب جدیدی باز خواهد شد برای تجربه کردن چیزهای نو
مصطفا
۹۳/۱۱/۲۶ - ۱۷:۰۰
5012
پاسخ
این نقد هیچ جایی منتشر نشده؟ ای کاش استاد دیگه مطلب برای روزنامه وطن امروز ننویسه. من از اولشم دل خوشی از این روزنامه نداشتم. حالا با چاپ نکردن این نقد استاد معلوم کرد چقد حرفه ایه!!
امیدوارم دیگه اونجا چیزی چاپ نکنین
آزاده
۹۳/۱۱/۲۶ - ۱۷:۳۴
504
پاسخ
سلام! فقط خداوند از نیت بندگانش آگاه است.اما نمی دانم چرا فیلم های انسان های ظاهرالصلاح (ببخشید ، کلمه دیگری به خاطرم نرسید) تاثیر گذار نمی شوند(مثل ملک سلیمان ) .بعضی از سریال های ما با عوامل ایرانی تاثیرگذاری بیشتری داشته اند(مثل مختارنامه)
سعید
۹۴/۲/۱۴ - ۲۳:۳۳
506

بنده که به شخصه از ملک سلیمان لذت بردم.

نادر یغمائیان
۹۳/۱۱/۲۶ - ۱۸:۵۶
509
پاسخ
تنها با سلام
گزیده ای از متن نقد منصفانه!!!!:
...این نورهای زرد به صورت ها – اطرافیان حضرت – و رنگ شیک کرم لباس ها و این نوع کادر بندی نقاشی وار ، از فرهنگ مسلمانان نیامده ، متعلق به دوره ای از نقاشی کلاسیک دوره رنسانس غربی است . ....
خواهشمندم نگاه دوباره ای به اطرافتان بیاندازید . به ویژه طراحی وبسایت رسمی خودتان . مخصوصا عکس و چهره فتوژنیک با نگاهی به افق و نورهای زرد و سایر ماجرا.
شما را به تحقیق دوباره در تعریف نقد دعوت می کنم.
م.ق
۹۳/۱۱/۲۶ - ۱۹:۰۱
506
پاسخ
آقای فراستی ممنون که نقدهای خودتون رو در طول جشنواره روی سایتتون گذاشتین ولی اگه امکان داره در طول سال هم نقدهاتون در مورد فیلم های روی پرده روهم خیلی به روز واسمون رو سایتتون قراربدین واصلا پیشنهاد من اینه که نقدهاتون رو بصورت اختصاصی واسه سایت بنویسین اگه اینکارو بکنین خیلی عالی میشه ممنون
علیرضا درویش
۹۳/۱۱/۲۶ - ۲۰:۲۴
5014
پاسخ
کاملاً موافقم.
تأسف برای این همه زحمتی که برای این فیلم کشیده شد.
فیلم مصطفی عقاد بسیار کم خرج تر، ساده تر و با یک موسیقی صحرایی است ...
نباید این فیلم ساخته می شد (حداقل به زعم بنده).
مهدی شهریاری
۹۳/۱۱/۲۶ - ۲۱:۰۰
502
پاسخ
شما آقای فراستی تا وقتی که فیلمهای سیاه و معترض و اجتماعی سینمای ایران را نقد ظالمانه می کردید برای روزنامه ی وزین وطن امروز مفید بودید،نه حالا که فیلم عظیم! مجید مجیدی را نقد کرده اید.همین است که هیچوقت به صداقت دوستانتان در وطن امروز نمی شود اعتماد کرد
حسینi
۹۳/۱۱/۲۶ - ۲۲:۳۵
5013
پاسخ
این مرض بیگ پروداکشن از کجا میاد؟این که خیال میکنیم سینمای ما فقط به خاطر نداشتن اسپشیال افکت عقب مانده است از کجا می آید.گیریم فیلم مجیدی طلا.فیلمی که توجیه اقتصادی ندارد یعنی فاجعه.یعنی پایمال کردن حقوق هزاران جوانی که پول ندارند فیلم کوتاهشان را بسازند,سینما قبل از اینکه حرفی بزند باید بتواند حرف بزند,چه کسی باید جلوی این سوراخ جدید بیت المال را بگیرد,از دویل شروع شده و با ملک سلیمان بزرگتر شد و حالا کاملا بی شرمانه ارقام نجومی پیدا کرده,کاش این سینما کسی مثل سید فیلد داشت تا استعداد های جوان رو کشف کنه که اینقدر بی شرمانه از مبلغی که برای فیلم نامه صرف شده صحبت نکنن,خدایا لحظه عیان شدن حقیقت رو نزدیک کن
مصطفي
۹۳/۱۱/۲۷ - ۰۰:۲۶
5013
پاسخ
سلام. من فيلم را ديده ام. هرچند جناب فراستي به بي رحمي در نقد مشهور هستند ولي بايد عرض كنم در اين مورد بي انصافي نكرده اند كه هيچ، كم هم گفته اند. اگر اين فيلم در جشنواره ارائه ميشد، قطعا كانديداي گريم، بازيگري، كارگرداني، فيلمنامه و جلوه هاي ويژه نبود. احسنت به سينماي مستقل ايران كه با پرهيز از ريخت و پاش هاي بي حساب از بيت المال اين مردم نجيب، آثار ارزشمندي همچون رخ ديوانه و رستاخيز را خلق ميكنند. چه مظلوم است پيامبر رحمت حتي در فكر و عمل هنرمندان مسلمان
عیسی
۹۳/۱۱/۲۷ - ۱۴:۴۵
506
پاسخ
مجیدی که روضه خونه فیلم ساز نیست جناب
سید محمد حسین موسوی
۹۳/۱۱/۲۷ - ۲۱:۲۲
507
پاسخ
فیلم کلاژی ، بی منطق و شلخته از خرده روایت های تاریخی صدر اسلام ، که به درستی برخی از این روایت ها نیز می توان شک کرد .
همه اش خوب بود این قسمتش اگه دقت بشه کلک فیلمو میکنه که الحمدالله کندست
عاطفه
۹۳/۱۱/۲۷ - ۲۲:۳۱
509
پاسخ
نقد بسيار كوچه بازارى اى بود. كاش آقاى فراستى يه كم انصاف رو در نقادى لحاظ مى كرد. متاسفم براى اين سينما كه منتقدش ايشونه.
علی
۹۴/۴/۸ - ۱۹:۱۶
503

صدتای شما که فقط حرف زدن بلدی یه دونه فراستی نمیشه. بهتره دهن رو ببندی و به کم فکرکنی. منم برای تو متاسفم که فقط حرف میزنی و هیچی نیستی

من
۹۳/۱۱/۲۷ - ۲۳:۵۸
503
پاسخ
با سلام
الازهر که هیچ، با اینگونه انتقاد شما جناب آقای استاد فراستی، فیلم محمد رسول‎الله از هجمۀ سعودی و داعش و اسرائیل هم بی‎نیاز است.
زیرتیتر و مقدمۀ یادداشتتان هم بسیار تصنعی است و گویای اینکه خودتان دقیقاً می‎دانید که دارید مرتکب چه اشتباهی می‎شوید.
ندا
۹۳/۱۱/۲۸ - ۰۲:۰۴
507
پاسخ
جناب استاد نقد حضرتعالی را خواندم.این کمترین همبر این باورم که در برابر هزینه ای که برای این فیلم شد،آنچنان که باید اثر جاویدان و متحیر العقولی نگردیده به قول گذشتگان ،کوه موش زایید.حقیر اعتقاد دارد که با صرف نصف این هزینه و سپردن ساختن فیلم به کارگردان کار بلدی چون میرباقری می توانستیم شاهد اثر به مراتب بهتری باشیم.
امین
۹۳/۱۱/۲۸ - ۰۴:۳۱
504
پاسخ
با اینکه هنوز این فیلم رو ندیدم ولی از اول هم حدس زده میشد که کارگردان فانتزی سینمای ایران قطعا نمیتونه از پس این پروژه بربیاد باید واقعا تاسف خورد برای صدو خورده میلیاردی که خرج شده که میشد حداقل ده فیلم درست و حسابی با این بودجه عظیم ساخت واقعا جای تاسف داره وقتی اون همه پروژه های به اصطلاح فاخر به شکست خورد درس گرفته نشد درکل مجید مجیدی و امثالهم با این وطن و دین غریبه شدن و فاصله گرفتن و انتظار میرفت کارگردان به اصطلاح بین المللی سینما نتونه کاری از پیش ببره و فقط جای تاسف داره که به جای یک فیلم تاثیرگذار با یک انیمیشن خنثی و فانتزی سروکار داریم انگار...
خان
۹۳/۱۱/۲۸ - ۱۲:۱۷
506
پاسخ
اگر نام مبارک پیامبر بر ان نبود مستحق تحقیرهی بیشتری بود حیف و میل بودجه در ای زمان چیز عجیبی نیست
مثل سریال یوسف که ......
بهمنیان
۹۳/۱۱/۲۸ - ۱۷:۳۴
502
پاسخ
آدمایی مثل شما، آرزوی افتخارات همچین کارگردانی رو داره، تو فقط نداشته هات رو به زبون.میاری، هیچی نیستی آقای فراستی
مانی
۹۳/۱۱/۲۹ - ۰۲:۰۲
506
پاسخ
راستش من با هزینه تولید فیلم مشکل دارم و فکر میکنم حضرت محمد ص هم راضی نباشند . از خارج آدم آوردیم تا با نگاه و دوربین اون پیامبرمون رو نشون بدیم. مگه اونا بهتر از ما میتونن نشون بدن. راستش فیلمهای غربی و فیلمسازان غربی هم تاریخی داشتند و تاریخشان دیگر دارد تمام میشود و تکرار مکررات است..
هوشنگ
۹۳/۱۱/۲۹ - ۰۳:۱۱
5010
پاسخ
با بودجه اين فيلم مي توانستيم حداقل 200 فيلم خوب ملي ( ايراني - اسلامي ) مانند بچه هاي آسمان بسازيم. و در کنار آن تربيت نسل جواني که با ساخت اين فيلمها رشد کنند. متاسفم ...
علی اکبر توکلی
۹۳/۱۱/۲۹ - ۱۳:۲۱
504
پاسخ
سلام آقای فراستی واقعا از نظر شما یک فیلم خوب چه معیار هایی باید داشته باشه فیلم حضرت محمد بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران است شما از هر فیلمی از هر چیزی ایراد میگیری من به شخصه خیلی خیلی کم دیدم شما از فیلمی تعریف کنی واقعا در تصورات و تفکرات شما چی می گذره من شما رو نمی فهمم آقای فراستی اگر شما بیشتر فیلمساز های کشورو سبک فیلم سازی شون رو سطح پایین میدونید چرا خودتون فیلم نمی سازید اگر شما شگفتی و عجوبه سینمای ایران هستید بسازید تا مثل الفرد هیچکاک عجوبه سینمای کشورتون و جهان بشید میتونید به من توضیح بدید لطفا
محمد
۹۳/۱۱/۲۹ - ۱۳:۵۶
502
پاسخ
دیگه داری زیادروی میکنی اقای استاد فراستی
یاسر
۹۳/۱۱/۳۰ - ۱۶:۰۶
504
پاسخ
من این سریال رو هنوز ندیدم. اما تجربه نشانن داده در ساخت اینچنین مجموعه هایی باید دقت و تعهد داشت.
reza
۹۳/۱۱/۳۰ - ۲۰:۰۹
504
پاسخ
من خیلی قبل تر حدس می زدم که فیلم خوبی نشود به خاطر اینکه مجیدی سازنده این فیلم است چون تخصصش می تواند در کار های دیگری باشد فیلم خوب ساختن مثل اینکه مشکل شده است واقعن این همه خرج برای چی ؟ ایا قهرمانی دارد که ما خوشمان بیاید؟ سینما باید بتواند تماشاچی را جذب کند و این با پول هدر دادن نیست
حسین
۹۳/۱۲/۴ - ۱۷:۴۷
503
پاسخ
من برای شما احترام زیادی قائلم جون سالهاست تو سینما فعالیت دارید ولی متاسافانه تو این چند ساله و بعد بی احترامیهای بیشمار شما به کارگردانهایی که افتخارات کشور ما محسوب میشن امثال کیارستمی و فرهادی و کیمیایی و بسیاری دیگه کردید شخصیت شما بسیار به نظر من سیاسی شده و چه بخواید چه نخواید بین مدرم بعنوان یک اصولگرای رادیکال شناخته میشید.
آقای فراستی روز جزایی هست که در اون از شما سوال میشه که چرا در تمام نقدهاتون هنر رو فدای عقاید سیاسی کردید؟ 80% مردم و 100% سینماگران میدونن این رو در باره شما...ای کاش قبل از اینکه پیشمان شید بفهمید که تو چه راه اشتباهی هستید.
این فیلم مجیدی هرچقدر هم بد باشه موسیقی زیبایی و فیلمبرداری خوبی داشت: حتی تو تمام نقدهای منفی که از فیلم دیگارن دادن این رو اشاره کردن ولی ما بخاطر دشمنی خونی که با تمام دنیا دارید اون حرفهای عجیب رو میزنید! موسیقی غربی دیگه چیه؟ یعنی باید موسیقی عربی پخش میکردن که فقط برای اعراب فضاساز شه؟
تو رابه خدا دوستداران آقای فراستی کمی با خودتون فکر کنید که شیوه نون خودرن آقای فراستی فقط در این مخالفتهاست و بس...ای کاش سرسری بخاطر اینکه صراحتا نقد میکنه فریب نخورید..
hosein
۹۳/۱۲/۸ - ۱۹:۰۹
500
پاسخ
Man nemidanam shoma Che migoiid knob magar mishavad filme hazrate Mohammad bad bashe motmaen bash khod hazrate Mohammad rohash dar in film hozor dashte va nagozashte bad beshe amsale shoma faghat charand mogoiied yanichi ke migoiie avamel as kharej ovordan knob baraie yek kare herfeye niaz be ensanhaye herfeyest khode shoma taklifat ba khodet malom nist
خ!دم
۹۳/۱۲/۸ - ۲۲:۳۷
505
پاسخ
دوست دارم خودتون یه فیلم بسازید ببینیم چه می کنید
111
۹۳/۱۲/۸ - ۲۳:۵۱
501
پاسخ
شما هم که سانسور می کنی نظرات رو. ما رو ببین رو دیوار کی یادگاری می نویسیم!
آزاده
۹۳/۱۲/۱۲ - ۲۱:۱۲
500
پاسخ
سلام!
باید بابت اصطلاح ظاهرالصلاح عذرخواهی کنم، ان شاالله که باطنشان هم صلاح است.ولی من واقعا در این مورد به نتیجه ای نمی
ایمان
۹۳/۱۲/۱۵ - ۰۰:۳۴
501
پاسخ
سلام.اقای فراستی عزیز به نظر من شما نقد کردن بلد نیستید.طوری نقد کن که توهین نشه,راه حل بده, یهو نزن کل اثرو بیاری پایین.یه جوری نقد کن که فیلمساز مطرحی مثل مجیدی که یکی از بهترین های این کشوره , بعد 6 ,7 سال زحمت کشیدن بدوبیراه نشنوه,بلکه استفاده کنه و احساس کنه نقدت دلسوزانه است و با ان همراه بشه.خب هر کسی نظر شخصی خودشو داره,شاید شما هم بعد حرفها و نقدات استینی بالا بزنی و فیلمی بسازی که بهترین فیلم از نظر خودت باشه,اما از نظر بقیه ابتر و افتضاح و مسخره باشه.به نظر من حدود 90 درصد هنر سلیقه ای هست.هیچ فیلمی پیدا نمی شود که 100 درصد مخاطبان خوششان بیاید.شما که اکثر نقداتون به نکات ضعف اشاره میکنه و منفیه.خیلی دوست دارم بدونم که ایا به نظر شما فیلم خوب هم ایا وجود دارد؟؟چندتا؟به تعداد انگشتان یک دست می رسد؟اگرنه پس خودتان بی زحمت به جای عیب جویی و منفی یابی استین بالا بزنید و فیلم بسازید تا ببینیم چند مرده حلاجید؟فیلمتان در می اید ایا؟
نوری
۹۴/۶/۳۱ - ۱۴:۴۷
500

دوست عزیز... آخه برای آموزش مجیدی که بتونه فیلم تاریخی بسازه باید 160 ملیارد هزینه بشه... من به سهم خودم نمی بخشم کسانی که این بودجه رو از پول نفت هزینه این فیلم ناقص الخلقه کردند.

امیر
۹۳/۱۲/۱۹ - ۱۳:۰۵
509
پاسخ
سلام
من فیلم رو دیدم ، آقای فراستی با اینکه من بسیار قبولشون دارم و بارها سر کلاساشون بودم اینجا به نظرم منصفانه رفتار نکردن. فیلم فاجعه است ، آقای فراستی اگر کمی انصاف داشتن آنقدر به فیلم رحم نمی کردن ، 90میلیون دلار هزینه ی فیلم شده این رقم دقیقا چیزیه که خود آقای رضاداد بیان کردن و در انتها فیلمی می بینیم که باید به زور کافئین تا انتهاش بیدار موند .
محمودطلایی پاشیری
۹۳/۱۲/۲۲ - ۱۴:۰۹
501
پاسخ
محمود وخزعبلاتش
فراستی همیشه ترسو
سلام برترسوترین مردی که تاحالادیده ام یعنی مسعودفراستی.اماچرا؟اوعاشق ترس است اماترسوبودنش راانکارمیکندوتظاهربه بی پروایی وشجاع بودن میکنداو خودرانزدیک ترین فردبه آوینی معرفی میکندازنظرفکری وعقیده ای وسینما درحالیکه آوینی کجا ومسعودفراستی کجا؟!اوعاشق پلان های ترس اور هیچکاک است درحالیکه آوینی عاشق توپ وتانک وجنگ است.آری هردوعاشق هیجان انداما این کجا وان کجا.آری هردوقلم تندی دارندامایکی ازروی بی پروایی ودیگری از روی ترس زیاد, بله ترس زیادشمارابه منتقدی تبدیل کرده که بی شک درذهن هاباقی خواهدماند.درصورتی که همه تصورمی کننداز روی شجاعت است که میتوانداین گونه نقدکندوترس ودلهره رابه جان فیلمسازان بیاندازدامااین ازترس زیاداست.من باجمله معروف شماکه بدون فرم محتوامعنایی نداردموافق هستم.اماخودنیزفرم زندگیت راگم کرده ای.شمامخا
طب عام وبی طرف که پای نقدتان می
شیندرابه وجدمی آوری واین هم ازهنرشماست چون هیجان رابسیاردوست دارید.آری شمامقوایی نیستیدودوست هم نداریدباشیدچون مقواکاغذی بیش نیست وترس برای هیچکس نداردوعاشق شخصیت دراومده ی خودتان هستید.در آخر
مسعودفراستی آدم باسوادی ست نقدبلدهم هست وسینما راهم می فهمد
اماهمیشه ترسواست.
خوشنود
۹۴/۴/۷ - ۰۳:۴۱
504

شما شخصیت آقای فراستی را نقد می کنید و بیشتر قضاوت!!! یا نقد ایشان را بر یک فیلم سفارشی دولتی که فقط پول هدر داده است را؟ حرف خق را بشنو و نگران نباش چه کسی آنرا بیان می کند
به حرف آدمها نگاه کنید نه به کسی که آن حرف را می گوید و بیان می کند
بچگانه ترین رفتار قضاوت دیگران است_

مجی
۹۴/۸/۸ - ۱۹:۵۵
500

متاسفانه الان اگر همه به فیلمی نمره خوب بدهند.نفر بعدی جرات انتقاد نداره.سینمایی که امثال شریف نیا مثل مار چمبره زدن روی ان و تقریبا سینمای خصوصی درست شده اگر منتقدی مثل فراستی نبود اینها با سینما چه میکردن؟شاید کسی از شخصیت فراستی خوشش نیاد اما نباید با غرض ورزی نسبت به نقد موضع گرفت.از ابتدای ساخته شدن فیلم نسبت به این فیلم شک داشتم چون خیلی وقته که داستان خوب و فیلم مناسبی ساخته نشده

ارش
۹۳/۱۲/۲۲ - ۱۶:۲۵
505
پاسخ
سلام اقای فراستی من برای اطلاعات و سواد سینمایی شما احترام قائلم وبه نظرم شما از معدود منتقد های باسواد این مملکت هستید اما متاسفانه وقتی که نظرات شخصی سیاسیتون رو چه در مورد این مسئله شارلی ابدو وچه حتی در مطالب دیگرتون وارد نقدتون میکنید کاملا غیر حرفه ای و با تحلیلی ناشیانه این کار را انجام میدین...بارها به خودم گفتم فراستی که در مورد سینما اینجوری مو از ماست میکشه بیرون چطوری وقتی پای یه موضوع سیاسی حا لا چه تو سینما چه بیرون سینما پیش میاد یهو الزایمر میگیرتش همه چیزو فراموش میکنه..ادمی که اهل نقده وقتی پای مسائل سیاسی پیش میاد یک طرف قضیه رو میبینه..شاید الان که دارین این مطلبو میخونین منو هم جز همون فوکول کراواتی هایی که تو نقدتون نوشتین بدونین ولییییی......اقای فراستی شما تو بعضی نقداتون راجع به بعضی فیلم سازهایی که فیلم خنثی میسازن میگین استه برو استه بیا تا گربه شاخت نزنه امیدوارم خود شما حداقل تو مسائل سیاسی از این دسته ادما نباشین!!!! با تشکر
آرام
۹۴/۳/۱۳ - ۱۵:۰۶
502

سلام.اگر وقت دارید نظر طولانی ما را هم بخوانید.
شاید دو تا نقد به آقای فراستی وارد باشد :
1.از نقاط قوت کمتر سخن می گوید که البته یک فیلمساز قوی زیاد دنبالش نمیگرده اما شاید بیانش لازمه
2.از نظر شخصیتی بیشتر انگار تنهایی توی اتاق نشسته اند و مانیتور فیلم را پیش روی خودشان گذاشته اند و دارند با سخت افزار بی روح سخن می گویند و رعایت اصول روابط انسانی واحترام و صمیمیت در ارتباط را نمیکنند و بسیار خشک اما از نظر تخصص حرفه ای عمل می کنند
اما اگر از این دو نقد بگذریم می توانیم بگوییم انتظار می رود که فیلمسازان و مخاطبان لازم است پس از سالها دیگر این دو ویژگی ایشان را شناخته باشند و از آن عبور کنند و مانند حکیمی انتقاد پذیر از نقدهای ایشان بهره ببرند چرا که اگر انصاف را رعایت کنیم نقدهای ایشان زیرکانه و به جاست.نمی شود از هرجای وجهه ی سیاسی کسی که باب سلیقه ی شخصی خودمان نیست بگوییم غلط است. کسی که قلبش از نور ایمان بهره ای ندارد چگونه و با چه جراتی می تواند به خود اجازه حکم صادر کردن حتی نزد خودش بدهد.. کسی که سالهاست روی خط تفریط زندگی می کند و کار خود را باور دارد قطعا خط اعتدال را افراط می بیند.همانطور که آدم افراطی اعتدال را تفریط می بیند. کسی که بر مدار تفریط حرکت می کند انسان آزاده ی معتدل را جناح زده ی افراطی می بیند.. حال چه بایدکرد. چاره کار ترسیدن است اگر بترسیم دیگر متکبرانه نظر خود را به جامعه تزریق نمی کنیم و بیشتر گوش میکنیم.اگر بترسیم به دلمان رجوع میکنیم.اگر نوری یافتیم با آن نور هرچه دیدیم را میتوانیم محکم بیان کنیم وگرنه باید بترسیم و این ترس ما را رشد می دهد و این همان تقوا و ترس الهی است.کسی که می ترسد می اندیشد تا راه نیک را بیابد و از روی امیال نفسانی قضاوت نمیکند. بنابر این نمیتوان شخصیت آزادی خواه ایشان را ندید و صرفا بخاطر امیال شخصی به امثال ایشان برچسب نابجای سیاسی زد. که به نظر من این آزادگی و بینش وارسته ایشان در دنیای سینمای امروز نعمت است..
اما فیلم آقای مجیدی. به نظرم این فیلم مناسب هیچ مسلمانی نیست و صرفا یک نسخه ی درمانی برای مخاطبان غربی امروز است که آفت اسلام هراسی به آنها سرایت کرده. مانند یک پیام بازرگانی دلنشین با صحنه های جذاب و زیبایی های تملق آمیز ظاهری و بیشتر باب طبع مادران و دختران غربی است.یک فضای رومانتیک . یک بهشت زمینی و غیر حکیمانه و مادرانه و کودکانه. این فیلم درون ندارد و محبت و شادی آن از درون پیامبر اکرم (ص) نیامده بلکه صرفا فضای ظاهری بیرون خودش شادو جذاب و لطیف است حتی اگر شخصیت پیامبر(ص) در فیلم نباشد فیلم لطافت و زیبایی ظاهری دارد.این زیبایی ظاهری اغراق آمیز همان نسخه دارویی موقت برای مادر و دخترای غربی تحت تاثیر اسلام هراسی شاید درمان موقتی داشته باشد اما به هیچ وجه پاسخ ذهن جستجوگر مردان حق جوی غربی را نیز نمی دهد چه برسد به مسلمانان.به نظر میرسد که هدف فیلمساز فقط ساخت این داروی موقت است هر چند فقط به یک بعد از ابعاد اسلام اشاره کرده باشد و اصلا برای او مطرح نیست که به هر حال دارد آیینی را معرفی می کند و باید به همه ی ابعاد بپردازد.او این فیلم را فقط برای غربی های امروزین ساخته و مخاطب او فقط همانها هستند که چهره اسلام در افکارشان زشت جلوه داده شده آن هم فقط درمان ظاهری دارد نه معنوی. بنا براین به نظر من این فیلم به درد هیچ انسان معناگرایی نمی خورد.بیشتر ظاهر زیبایی دارد و توهمات ظاهری را درمان می کند همین. وگرنه مسلمان معنا گرا ظاهر زیبا را خودش تصور میکند ولزوما نیازی به تصویرسازی بسیار لطیف ندارد.این فیلم از معنا بهره ی چندانی ندارد.شخصیت پیامبر (ص) را مانند موجودی آسمانی جلوه داده اند که انگار خود و همه ی اطرافیانش کاملا به مقامش آگاهند و اصلا نمیتوان او را آن نوجوان کنجکاو و شب و روز در تفکر و حیرت و اهل خلوت و یتیم رنج دیده و در طلب نجات دانست.نوجوانی بسیار متفکر و حیران. انگار همه چیز را میداند منتها در لباس کودکی.انگار که او در یک سالگی مبعوث شده و نورانیت او را شرق و غرب عالم فهمیده اند. نه -.اصلا نمی توان اسلام را با بیان تاریخ تا 14 سالگی پیامبری که تازه در 40 سالگی مبعوث می شود شناخت. آیا غربی ها می توانند به اطمینان برسند که یک کودک که بیشتر خلقیاتش قبل از بلوغ تحت تاثیر رفتار اطرافیان است تا چهل سالگی شخصیتش تغیری نداشته باشد و همان طور خوب بماند.و دیگر این تصویر دروغین از چهره اسلام حاصل اسلام هراسی را نپذیرند؟ این تنها برای ما مسلمانان که اعتقاد به پاکی او از ابتدای خلقت داریم قابل باور است.نمیدانم چه بگویم.اگر به فرض این فیلم 60 سال قبل ساخته می شد کاملا آن را رد میکردم اما اکنون آن را بی تاثیر برای غربی های فریب خورده نمی بینم.مانند اینکه بیماری نا امید از زندگی و ترسیده را یک ماه غرق در شادی و نعمتی اغراق آمیز کنیم اما فعلا به او نگوییم که برای کسب شادی در زندگی سختی کشیدن هایی هم لازم است و یا مثلا شادی واقعی در رنج کشیدن است و اینگونه می شود که ما فقط موقتا به او داروی مناسب حالش را داده ایم اما همه ی واقعیت را به او نگفته ایم تا مبادا او نفهمد و باز بترسد.از این نظر فیلم ایشان بسیار برای غربی های امروزین مناسب و تاثیر گذار است و از فیلمساز محترم تشکر می کنیم ولی برای ما مسلمانان نه. ممنون

سارا
۹۳/۱۲/۲۷ - ۰۲:۵۱
506
پاسخ
متاسفانه باید بگم ما و دوستان هم بعد از دیدن فیلم، نظرمان عینا با نظر آقای فراستی یکی بود. متاسفانه و باز هم متاسفانه، فیلم افتضاح است. مجیدی اسیر تکنیک شده است و این فیلم از محتوا خالی است. بیش تر به یک کلیپ سه ساعته شبیه است.
امیرهاشم
۹۴/۱/۴ - ۲۱:۰۵
505
پاسخ
سلام به استاد بزرگوار و با سواد سینما . بنده نیز فیلم را تماشا کرده ام و نظر بنده شباهاتهای فراوان به نکاتی که فرمودید دارد واقعا این همه هزینه فیلم بابت چیست یعنی پیامبر مان به اینگونه در ضعف مانده . وسابقه کارگردان نیز با این پروژه فیلم زیر سوال می رود؟
محمد
۹۴/۱/۱۷ - ۱۱:۵۷
503
پاسخ
واقعا برای سینمای ایران متاسفم که با این همه هزینه حرام کردن، چیزی هم برای اثبات کردن نداره . واقعا این همه ایراد باید هم این همه نقد در پی داشته باشد.
مگر می شود بد بود و انتظار تعریف داشت ؟
احمدپور
۹۴/۲/۲ - ۰۲:۳۳
503
پاسخ
اقای فراستی بنظرم درباره برخی فیلم ها بی انصافی میکنید البته این فیلم نقدخوبی داشت ولی اولا بکوشید داستان فیلم را قبل از تماشای فیلم تعریف نکنید ونیز سینمائی نقدکنید یعنی اجزاء را ابتدا نقد کنید مثلا نورچطور بود،اگربد بود چرا ؟تصویرچطور بود؟خوب وبدش را توضیح دهید وبعد کلیت فیلم را هم نقدکنید.فیلم الرسالة عقاد فیلم بسیار خوبیست اگر شما آن را متوسط میدانید دلایلش را دقیق بگوئید البته بجز سلیقه شخصی
محمدرضا
۹۴/۲/۷ - ۱۷:۳۷
502
پاسخ
با سلام خدمت اقای فراستی.نقد های شما همه ایدولوژیکی است.این که میفرمایید از فرم به محتوا میرسید به همان اندازه خنده دار است که بورژوازی دم از دموکراسی میزنه.شما یک متر مهم دارید اونم سینمای ملی.اگر فیلمی ملی باشه با دید مثبت ازش دفاع میکنید.البته اگه فرم خیلی بدی داشته باشه خوب نقدش هم میکنید.منتها اگر فیلمی ملی نباشه و خدای ناکرده روشنفکری باشه تقریبا فتحش خوندست و شما همچون ایواندر هالیفیلد بوکسور افسانه ای امریکایی با ضربات سنگین هوک چپ و راست کارگردان رو از پا در میارید.اما برادر جان.نقد ایدولوژیکی هیچ ارزشی نداره.این نکته رو هم بگم که من چون چپ مذهبی هستم چه در اقتصاد سیاسی و چه در نگاه به سینما کاملا با شما هم نظرم و به عنوان یک مخاطب عام سینما کاملا با شما همدلم.منتها یادمان باید باشه که نقد ما از پس علم مطلق نمیاد.بلکه ایدولوژی هم درش وجود داره.بسیار پررنگ
محمدرضا خودتم نفهمیدی چی گفتی
۹۴/۴/۱۶ - ۱۸:۵۹
500

محمدرضا چی داری میگی؟ از چی حرف میزنی؟ چرا عدا اصول درمیاری؟ آقای فراستی یک متر داره که اونم سینماییه. فرم. حالا اگه محتوایی که از توش دراومد با عقاید شخصی و غیر سینماییش سازگار بود شاید به عنوان وظیفه ای اجتماعی یا دلش میخواد یا هرچی بیشتر تحویلش بگیره و اگه سازگار هم نباشه به خاطر فرم درستش ازش تعریف میکنه اما اینکه حرف فیلم رو قبول داشته باشه یا نه حرف دیگه ایه. شمکام کم عدااصول با کلمات دربیار و علم بریز. بجز نقدش بر چمران حاتمی کیا که به نظرم کمی کوتاه اومد و من اصلا خوشم نیومد تقریبا همه نقدایی که ازشون خوندم چه موافق باشم چه نه همین طوری بوده
فراستی تقریبا تنها منتقد جدی سینما توایرانه
چون چهار چوب داره. چهارچوبشم سینمائیه. میشه فهمید با چه فیلمی موافقه با چه فیلمی نه
اتفاقا من زیاد با فکر و عقیده ایشون سازگار نیستم و از انقلابی بودنش خوشم نمیاد ولی بخاطر دو چیز خیلی براش احترام قائلم
اول اینکه منتقد جدی روشنفکرا و ارزشگراهای جامعه علمی و هنریه
دوم اینکه خطش معلومه و میشه باهاش گفت گو کرد و این قابل ستایشه چون تشخص فکری داره و تکلیفش با خودش معلومه
فیلم مجیدی هم مثل فیلمهای مهرجویی و کیمیایی و اون یارو ده نمکیه و هیچ پیشرفتی توسینمای ایران نیست اگه بگیم ایران سینما داره.......

عمادالدین باقری
۹۴/۲/۸ - ۱۰:۳۳
5020
پاسخ
به نام خدا
اگر یک انسان درست و با وجدان و با سواد که دغدغه سینما داشته باشد در سینمای ایران وجود باشد همین آقای مسعود فراستی است.
پوریا م
۹۴/۴/۲۶ - ۰۲:۳۰
501

حرفتو باید با طلا نوشت

سجاد
۹۴/۲/۳۰ - ۰۶:۴۳
500
پاسخ
با سلام دوستان. من در فن زیاد و شیوا صحبت کردن مهارتی ندارم. فقط می خوام بهتون چند نکته اساسی رو گوشزد کنم. ایران هنوز در فیلم سازی روی پای خودش نایستاده و به وضوح میشه اشکالات زیادی را در فیلم های داخلی بدون ذهن مسلح به دانش سینمایی مشاهده کرد. و اگر با کمی انصاف به نقد های جناب فراستی دقت کنید تماما موشکفانه و زیبا نوشته شده اند. البته دقت کنید که ما پتانسیل های بالایی جهت فیلم سازی داریم و اگر به تحسین از فیلم های ضعیف رو بیاوریم به پیشرفتی نخواهیم رسید. ما باید قدردان وجود چنین منتقد با ارزشی باشیم که حتی سینمای امروز ما لیاقت ایشون رو نداره و نقد های سازندشون میتونه مثل استاد در فیلم Whilash سینمای ما رو بهبود بخشه. بابت زیاده گویی هایم پوزش می طلبم.
ت
۹۴/۳/۸ - ۰۶:۱۷
500
پاسخ
جالبه که اینها اختخار میکنند که نورپرداز برتولوجی درشاهکارشان سهیم است.به زورپول واجیرکردن عوامل ناهمربوط نمیتوان اثر هنری افرید ایکاش جناب مجیدی به پیش از اوازگنجشکها باز میگشتند با سپاس ار یادداشت اقای فراستی
ت
۹۴/۳/۸ - ۰۶:۲۶
500
پاسخ
ضمنا این رو هم لازمه اضافه کنم کهبه عقیده بسیاری حضوراقای فراستی به عنوان منتقد که قرارنیست فیلم ساز باشند موهبت بزرگیست
ت
۹۴/۳/۸ - ۰۶:۴۷
500
پاسخ
ضمنا اقای فراستی عزیز به گمان بنده بهتراست یا به طورکلی پوشاک غربی حذف شود( مشروط برانکه بتوانندبهترازان طراحی کنند) ویا به جای مثله وناقص کردن ان کامل ومعقول استفاده شود..به هرحال دریادداشت فوق به ان اشاره شده....
زهرا
۹۴/۳/۹ - ۲۲:۴۴
500
پاسخ
سلام دم اقای فراستی گرم....
ف-ح
۹۴/۳/۱۰ - ۱۲:۴۱
500
پاسخ
از انتقادات سیاسی تون خیلی خوشم اومد
ما باید انقدر زرنگ باشیم که بتونیم با هنرمون جهاد کنیم
چه جهاد نظامی و چه اقتصادی و چه فرهنگی
مردم که جلوی تحریم ها کوتاه نمیان ولی کاش هنرمندان هم با هنرشون مردم رو یاری میکردند
محمدرضا
۹۴/۳/۱۰ - ۲۱:۲۷
500
پاسخ
نقد خوبی بود ولی انتظار کامل تر وبودن نقد رو داشتم از این نظر که خود نقد هم باید به فیلم قالب تر می شد درک بهتری رو میرسوند من تنها بحثی که دارم راجعبه نحوه نقد که دوست نداشتم کات می دیدم در کلا م واقعه تو بعضی جا ها باید بیشتر باز می شد یه نکته که می فهمم اینکه آدم وقتی می فهم که اشگال وجود داره و خیلی هم زیا د باید بتونه ازآرامش برای تمرکز بیشتر تو راهمنمایی استفاده کنه یعنی چرایی رو تو نقد یه کم بالا تر می بردین آقای فراستی شما خوب می دونید اگه ما تو سینما ضعف داریم اما تو ادبیت این تور نیست پس دوست داشتم با ادبیات بهتر هم نقد می نوشتید از فیلم که انتظاری نداریم...
عمرموسی
۹۴/۳/۲۶ - ۱۰:۱۲
500
پاسخ
سلام اقای فراستی
من عمر موسی هستم .عاشق سینما و نقدهای شما.این ارتباط اولین ارتباط من با شما است.من ارزویم ساخت فیلمهایی باب نظر شماست...
من عقیده دارم فیلمسازان ما باید حرفهای شمارا برای داشتن سینمایی در سطح ایران گوش اویز کنند.
عارف
۹۴/۴/۳ - ۰۰:۵۵
500
پاسخ
تا ایشون خودشون فیلم نسازن، هیچ کس نمی تونه انتقاداتشون رو همونطور که خودشون درک می کنن درک بکنه؛ چه بسا انتقادات صحیحی که ایشون دارن ولی صرفا مخالفت تلقی می شه؛ و چه بسا انتظاراتی که ایشون از فیلم سازها دارن ولی غیر منطقیه !تا ایشون فیلم نسازن داستان همینه.
کارون
۹۴/۴/۲۲ - ۱۲:۲۱
500
پاسخ
نظرات بی اساس و توهمی از شما خواندم من فیلم را ندیدم اما سرصحنه و شهرک سینمایی این فیلم رفته ام تمام عوامل فوق تصور شما بودند . . .
برناردینی
۹۴/۵/۱۰ - ۱۷:۰۱
500
پاسخ
سلام
چرا دست از بروز کردن سایت برداشتین؟
سر وبلاگ چه بلایی اومده ؟ هرچی به سید جواد گفتیم به این وبلاگ ها اعتمادی نیست و یه وبسایت بزنه
جمشید
۹۴/۵/۲۶ - ۰۶:۰۴
500
پاسخ
من این فیلم رو ندیدم اما به نظرم نقد درستی می اید .یعنی ساختار منطقی در نقد وجود دارد و دچار تناقض نیست. اگر چه نمره خوب گرفتن از اقای فراستی سخت نه بلکه فوق العاده سخت است ولی من ایشان را با شعور ترین و فیلم شناس ترین شخص سینمای ایران می دانم.
هومن
۹۴/۵/۳۰ - ۰۱:۵۸
500
پاسخ
خیلی گرفته ای . سایتت هم گرفته تر. تازه کافی شاپ جنابعالی هم مثل فیلم مجیدی شیک و کرم است . به نظر می آید این نقد شما از قبل آماده بود ؛ آماده کوبیدن یک فیلم دولتی . البته ملک سلیمان واقعا مصنوعی بود ؛ شاید مشکل این فیلم هم مصنوعی بودن آن باشد .
محمدرضا
۹۴/۶/۱ - ۰۰:۳۳
501
پاسخ
اقاي فراستي واقعا به ادم ديد مي ديد، ممنون
نیما
۹۴/۶/۳ - ۰۷:۰۹
500
پاسخ
آخه مگه مردتر از این بشر هم وجود داره. با معرفت . خوش برخورد . باحال
نقد ایشون هم رقیب نداره
محمد مهدی حجت دوست
۹۴/۶/۳ - ۲۲:۵۹
500
پاسخ
آقای فراستی، بی صبرانه منتظرم تا روزی از پشت نقاب ترس بیرون بیایید، خودتون هم یه فیلم بسازید، قطعا سوژه جذابی خواهید شد، چه منتقدانی که شما رو نقد بکنند، چه شود!!اما حیف، منتقد قصه ما، جز نقدهای منفی نا سازنده، کار دیگری بلد نیست، ای کاش این همه دانش هنری و نمایشی استادی مثل شما، در راه این نقدهای تند که دقیقا معلوم نیست با این نقدها چه چیزی را میخواهید اثبات کنید، هدر نمیرفت، واقعا که حیف...
محمد
۹۴/۶/۵ - ۰۰:۲۲
500
پاسخ
من فیلم رو دیدم
فکر نکنم جمله ی دیگری بتوان به این نقد دقیق و کامل اضافه کرد
ولی با این حال سینما امر صفر و یکی نبوده و در تاثیرگذاری امری است دارای سطوح مختلف
به نظر هر گونه روایتی از زندگانی پیامبر هر چند ابتر و ضعیف در روح مسلمان تاثیر خود را می گذارد ولی صدحیف که ضربه ای که میتوانست عمیق و کاری باشد تبدیل به خراشی سطحی شده است
سید. م
۹۴/۶/۵ - ۱۵:۵۰
500
پاسخ
سلام
اولین نقدی بود که از جناب فراستی خواندم. فیلم را ندیده، اما از جو عمومی، تصویر زیبایی در ذهنم بود. از نقدتان بسیار لذت بردم...
هر چند بعضی جاها... اما در کل خوب بود. زنده باشید...
یا علی...
ارمين
۹۴/۶/۶ - ۱۵:۵۰
500
پاسخ
با سلام به جناب فراستي
خواهش مي كنم كه با اين همه سابقه خوشنام تعريف نقد را بفرماييد

ايا يكسره توهين و حرف هاي تلخ و بدون اطلاع از موضوعات و نداشتن هيچ طرح وبرنامه كار صحيحي است

متاسفانه مخالفت نمودن روش قديمي براي مطرح شدن و در خبر ها قرار گرفتن است

انشالله عاقبت بخير شويم و نون به نرخ روز اخراجي ها نخوريم
هادی
۹۴/۶/۷ - ۰۰:۰۷
500
پاسخ
سلام
واقعا اقای فراستی بسیار انسان با معلومات و کار بلدیشت
ای کاش در مملکت ما فرهنگ نقد بتونه پیاده بشه و اینطور به شخصیتهایی مثل استاد فراستی نشه
اینکه ایشون با قصد تخریب نقد نمیکنه و از روی علمشون نقد میکنن اما متاسفانه خیلی از دوستان نسبت به ایشون کم لطفا
واقعا ما تو بحث نقد ادمی به علم و توانایی ایشون نداریم
مسعود سرپولکی
۹۴/۶/۷ - ۱۹:۴۴
500
پاسخ
سلام آقای فراستی

یه پیشنهاد براتون داشتم :

چرا با آقای مجیدی در ساخت این فیلم همکاری نمیکنید؟ شما میتوانید با مشورت دادن به آقای مجیدی، ایرادات احتمالی را رفع کنید که در اینصورت، قسمت های بعدی فیلم محمد بسیار بهتر خواهد شد.

روی این پیشنهاد جدا فکر کنید، و امیدوارم که شما برای همکاری با تیم سازنده، آمادگی خود را اعلام فرمایید.

ممنون
محمد
۹۴/۶/۹ - ۰۸:۰۲
500
پاسخ
من بسیار علاقه مند به تاریخ اسلام هستم و در این زمینه مطالعه دارم.با اشتیاق فراوان به تماشای ساخته مجیدی نشستم.متاسفانه باید بگویم که صحبت های آقای فراستی درموردفیلم،تا حدود زیادی درست است.در اینجا بیشترنمیتوان توضیح داد.خود فیلم را ببینبد.
آناهيتا
۹۴/۶/۱۲ - ۱۹:۴۶
500
پاسخ
مصاحبه ي تي ري پلاس رو ديدم .اين آقا فكر كرده كيه؟؟؟خداي سينما!!؟؟
حقیقت
۹۴/۶/۱۲ - ۲۲:۱۴
500
پاسخ
باآقای فراستی کاملا موافقم .ازشون خوشم اومد .
علی
۹۴/۶/۱۴ - ۰۸:۳۳
500
پاسخ
این نقد رو کاملاً قبول دارم، هر چند من نقد این فیلم رو بعد از تماشای اون خوندم ولی همه این موارد رو بعد از تماشای فیلم بهش رسیدم
فیلم اونقدی گنگ بود که بعضی از شخصیت های فیلم که اتفاقاً تأثیرگذار هم بودن اصلاً مشخص نشد کی هستن یا از بعضی اتفاقات اصلاً معلوم نبود چی می شه!
انگار فیلم رو با این فرض ساختن که بیینده داستان رو کامل می دونه و فقط اومده یه سری تصاویر قشنگ ببینه!!
او مقدس نمایی های غلو شده و باورناپذیر مثل نور هم که سرجای خودش!
واقعاً فیلم ضعیفی بود! حیفه این همه هزینه
علی
۹۴/۶/۱۴ - ۰۹:۰۲
500
پاسخ
سلام
جناب آقای فراستی شما چرا فیام نمیسازید ؟
شاهین
۹۴/۶/۲۹ - ۱۱:۳۳
500

درجواب برخی دوستان ...شک نکنید یک منتقد خوب هرگز فیلمساز خوبی نخواهدشد. البته این قضیه الزاما برگشت پذیر نیست.

مجتبی
۹۴/۶/۱۶ - ۱۷:۴۳
500
پاسخ
یه مشکلی که توی نقدهای آقای فراستی وجود داره اینه که ایشون اگه از یه فیلم خوششون بیاد (!!!) از همه چی اون فیلم تعریف می کنند و اگه یه فیلم بدشون بیاد از همه چی اون فیلم بد میگن. واقعاً به موسیقی این فیلم نمیشه ایرادی گرفت. فیلم برداری هم که عالی بود.
حامد الهی نیک
۹۴/۶/۱۷ - ۱۱:۳۷
500
پاسخ
خیلی بی انصافی میشه گاها... این فیلم ابتر بود؟ چهره ی رحمانی از پیامبر(ص) نشون نمیداد؟ آیا پس زمینه ی اثر ، "منجی" نبود؟ آیا وحدت ادیان رو نشون نمیداد؟ آیا بر اساس نشانه هایی که مسیحیان و یهودیان در کتب آسمانیشون دارند ، رسالت پیامبر(ص) رو به اثبات نمیرسوند؟ آیا همین نشان دادن منجی بودن پیامبر ، باعث ایمان به پیامبر در دل غیر مسلمانان آزاده نمیشه؟ آیا این از ایمان به دوره؟
جالبه که شما جناب فراستی ، فقط جلوه ی ویژه دیدید . و جالب تر اینکه نقطه ی قوت کار رو فقط جلوه ویژه میدونید . در صورتی که این رو کاری غربی و غیر موثر میدونید.
البته درست میفرمایید؛ آن صحنه ای هم که پیامبر(ص) بر لب صخره ایستاده و به قول شما دوربین اورا لانگ شات در آسمان میگیرد ، نه تنها غربی است بلکه تکراری است. این صحنه رو در هنر غربی برای حضرت مسیح دیده بودیم، اما فکر نمیکنید احتمالا کارگردان از این حالت منظوری در نظر داشته؟ فکر نمیکنید منظورش این بوده که این پیامبر ادامه ی همان پیامبر است؟ آیا یک مسیحی با دیدن این صحنه که قبل از آن به تطابق های دیگری بین حضرت مسیح و حضرن محمد(ص) پرداخته شده ، دلش به وجد بیاید برای پیامبر اسلام(ص)؟
سید محمد تقیان
۹۴/۶/۱۷ - ۲۱:۵۰
504
پاسخ
طیب الله انفسکم .... نقد خیلی خوب و منطقی بود ، ای کاش دوستان به پای حرف های شما بشینن و گوش بدن ...
میلاد
۹۴/۶/۱۸ - ۱۴:۰۳
501
پاسخ
بنده معتقدم آقای فراستی برخی دیدگاه هایشان در مورد این فیلم درست است. اما خیلی هاشان نه.
ایشان یک متر و معیاری برای فیلم خوب در ذهن خودشان ساخته اند و کاملا "خودمعیار" اند. و هیچ دلیلی هم نمی توانند بیاورند که چرا ؟ مثلا من نمی تونم باور کنم وقتی مسعود فراستی از فیلم "ورود آقایان ممنوع" اونطور دفاع کردن حالا فیلم مجیدی رو اینطور می کوبن!

آقای فراستی باید یک مقدار سواد سینمایی خودشون رو بالا ببرن مثلا کتاب فیلمنامه نویسی متفاوت که جدیدا هرمس چاپ کرده رو بخونن که همه ی فیلم ها رو با کتاب داستان رابرت مک کی نسنجن که اگه شاهپیرنگ نبود بگن کلا بده! به نظر من ایشون یک شخصیت کاملا یک بعدی اند که جز اون چیزی که به عنوان معیار یه زمانی انتخاب کرده اند نمی تونن ببینن. البته من نظراتشون رو در سیاست کاملا قبول دارم. و در مقابل آقای زیبا کلام بسیار خوب موضع گرفتند. اما در مورد سینما معتقدم اشتباه می کنند. و از همه بیشتر هم خودشون ضربه می خورند. به نظر من وضعیت ایشون براشون تبدیل به یک بیماری روحی و دلی شده. طوری که اساسا نمی تونن از اثری لذت ببرن. من اگه جای ایشون بودم دو سه سالی به خودم استراحت می دادم و هیچ نقدی نمی نوشتم . و می رفتم فیلم می دیدم که فقط لذت ببرم. بدون هیچ معیاری.
مثلا من اصلا نمی فهمم که فیلم " درخت زندگی" ترنس مالیک رو چرا اصلا یه آدم باید بتونه که ازش لذت نبره؟ اصلا ممکن نیست! مگر اینکه خودش به زور با خودش کاری بکنه که لذت نبره. پیش از اینکه اصلا آقای فراستی نقدی بنویسه چون من می دونستم که نوع پرداخت مجیدی به معنویت شبیه ترنس مالیکه مطمئن بودم که موضع تندی می گیرن. ولی آقای فراستی انقدر خشک نباشید. به خودتون انعطاف بدید تا هم لذت ببرید و هم انسان منصف تری به نظر برسید. نه یک انسان بی رحم که اون همه زیبایی رو توی یک فیلم نمی بینه و فقط بدی هاش رو می بینه! آقای فراستی یعنی این فیلم یک نکته ی مثبت نداشت که شما بهش اشاره کنید؟ اینجاست که میگم وضعیت شما شبیه یک بیماری شده. ما پیروان همون پیامبری هستیم که با یاران شون داشتن از جایی می گذشتن و یک سگ کثیف و گر و بیماری رو دیدن و هر کدام از یارانشون در مورد زشتی او یک چیزی گفتند و پیامبر در مورد ش بلافاصله گفت : ولی چه دندان های سفیدی دارد!
امیدوارم خداوند شما را از این حالت نجات بدهد. ان شا ءالله.
محمد علی فرقانی
۹۴/۶/۱۸ - ۱۴:۱۵
500
پاسخ
عرض سلام و ادب خدمت استاد فراستی.در پر بودن و پختگی ذهن شما در زمینه علوم سسینمایی و نقد فیلم شک و شبهه ای نیست و نقد شما در خصوص کار جدید مجیدی را من به شخصه پسندیدم و یک نقد حرفه ای دیدم ولی به عنوان پسر کوچک شما خواهش میکنم کمی به تاثیر کلامتان بر کارگردان و عوامل فکر کنید بیشتر فکر کنید البته تاثیر نقد در نیشدار بودن آن است و در تلخی .برای شما آرزوی موفقیت روزافزون دارم.
max
۹۴/۶/۲۰ - ۱۸:۵۲
500
پاسخ
خوانندگان محترم لطفا این لینک را ببینید تا با درجه انصاف این عزیز بیشتر آشنا شوید:
http://forum.cinemacenter.ir/thread13369.html
منصور
۹۴/۶/۲۱ - ۱۳:۳۴
501
پاسخ
فیلم خیلی ضعیف بود و آخر نشد نتیجه ای گرفت.
با خوندن "داستان ابرهه" کتاب دینی دوران راهنمایی بیشتر توی حس رفتم تا دیدن این فیلم!!!
جلوه های ویژه هم حرفی برای گفتن نداشت. اگر نخونده بودیم که پرستو ها حمله میکنن؛ با دیدن صحنه فکر میکردیم کلاغ هست!!
موسیقی که هیچی...
داستان تیکه پاره...
سید
۹۴/۶/۲۱ - ۲۰:۳۱
501
پاسخ
به نام خدا و سلام. بنده هم از جهاتی موافق و هم از جهاتی مخالف نقد جناب فراستی هستم. خلاصه جهت مخالفتم این است که: وضعیت تحریم چرا باید در این فیلم منعکس شود؟ ربطی به مساله ندارد و بلکه فیلم را محدود به زمان خاصی می‌کند.
اما موافقتم به صورت بسیار خلاصه این می‌شود که: امروزه در سینمای ما هرچقدر یک فیلم پر ادعا تر بوده، افتضاح‌تر از آب درآمده - مانند فیلم چ حاتمی کیا-؛ دقیقاً به همان دلیلی که جناب فرساتی گفتند:
آن قدر به جنبه‌های تکنیکی -آن هم نه به صورت واقعاً حرفه‌ای بلکه به صورت اغراق‌شده- پرداخته‌ایم که از اصل ماجرا باز مانده‌ایم.
در پاسخ یکی از دوستان نیز باید بگویم: ارباب حلقه‌ها هم فقط از نظر تکنیکی و جذابیت قابل بررسی است، ولی از نظر حرفه‌ای و هنری و داستان خوب و جدید و بدون کلیشه، یک شاهی هم نمی‌ارزد.
در هر صورت، به نظر بنده باید کار را به دست جوانترهایی سپرد که می‌توانند با حداقل هزینه، فیلمهای درست بسازند، نه فیلم‌هایی با عوامل مشهور و مهم.
علی
۹۴/۶/۲۱ - ۲۱:۴۲
500
پاسخ
ترسم این قوم که بر دردکشان می خندند بر سرکار خرابات کنند ایمان را...
سعید
۹۴/۶/۲۲ - ۰۰:۵۰
501
پاسخ
دوست دارم خودتون یه فیلم بسازید ببینیم چه می کنید
سعید
۹۴/۶/۲۲ - ۰۰:۵۶
502
پاسخ
من واقعا برای کسائی که میگن این همه هزینه حروم و اسراف شده متاسفم که بعضی از شما ها نمیدونید بیشتر هزینه فیلم برای ساخت لوکیشن ها و دکور بوده.خواهشا یکم انصاف داشته باشید و ساده به قضیه نگاه نکنید توی این بل بشو این فیلم خیلی میتونه به جهان اسلام کمک کنه.یکی از دلایلی که به ما میگن جهان سومی همین چیزاست که دفاع نمیکنیم از چیزایی که خودمون تولید کردیم.ببخشید سرتون رو به درد آوردم.
وحید
۹۴/۶/۲۲ - ۲۳:۳۳
503
پاسخ
هرچیزی که گفته اقای فراستی حقیقته...فیلم به شدت خسته کننده...طولانی و ظاهریه...بازیها مصنوعی و به شدت تیاتریه....صحنه ی ابرهه هم خنده داره حتی....جلوه های ویژه اش هم به شدت مصنوعیه...کلهم خوشم نیومد
زهرا
۹۴/۶/۲۳ - ۱۶:۰۹
503
پاسخ
سلام.کاش سىد مرتضى بود...
حمید
۹۴/۶/۲۷ - ۲۲:۲۰
500

با سلام به شما اقای فراستی
ایا میشود در این زمانه که داعش اسلام را زمین گیر کرده و خشونت از همه جای ان میریزد با ز با همان زبان اول انقلاب با دنیا حرف زد
بعد از 30 و اندی از انقلاب ارزشی ایا شما توانستید ان چیز های را که می گفتید عمل کنیید؟
من نمی دانم چرا هر فیلمی را که امسال شما ها خوب نمی دانید ولی مردم با اشتیاق ان را میبینند!
این عکس العمل مردم در این چند سال نتوانسته شما را عوض کند یا شما راست میگویید یا عمل مردم. با مردم باشید .
از ان خانه خود بیرون بیایید و مردم را ببینید
درست است مردمی بودن سخت است ولی لذت دارد . امتحان کنید
یک بار فیلم را ببینید نه فراستی با ان معلومات بلکه فراستی معمولی

هانی
۹۴/۶/۲۸ - ۱۶:۵۴
500
پاسخ
من کلا از نقد آقای فراستی خوشم میاد و هر وقت هم نقدی دیدم از ایشون و بعد فیلم رو دیدم تقریبا دیدم درست میگن. ولی اینو قبول دارم که آقای فراستی کلا نقدش و زبانش و ادبیاتش گزنده است. لامصب انگار چنگ میزنه تو صورت سازنده فیلم. البته ایشون از مدلشون دفاع میکنن... بخاطر رک و راست بودن و نیمه خالی لیوان رو دیدن.
ولی به هر حال این یک واقعیته...که ایشون نقدهاش (یعنی ادبیات نقدش تند هست).
نوری
۹۴/۶/۳۱ - ۱۴:۴۲
503
پاسخ
سلام استاد بزرگوار
امروز فیلم را دیدم و با عصبانیت هر چه تمام تر از سینما بیرون آمدم. اصلا باورم نمیشد که با بودجه 160 ملیاردی (کمتر یا بیشتر) فقط یک بیانیه سیاسی داده باشند. دمتان گرم که بسیار عالی نوشتید. قبل از اینکه فیلم را ببینم نقد شما را خوانده بودم ولی به خودگفتم که فراستی است و نقدهای تندش ولی اینگونه نشد و احساس کردم که استاد هوای مجیدی را داشته است که چنین نرم نقد کرده است.
عمرتان زیاد
حمید
۹۴/۶/۳۱ - ۱۶:۳۶
508
پاسخ
تنها چند روزی به انتخاب و فرستادن نماینده ی سینمای ایران در اسکار 2016 باقی مانده و صحبت هایی برای فرستادن این فیلم به این جشنواره شده تا در کنار فیلم هایی از 54 کشور دنیا رقابت کنه ... امیدوارم که این اتفاق رخ نده چون که با هزینه های هنگفتی که برای این فیلم شده ، چیزی جز فاجعه ای بزرگ برای سینمای ایران رقم نمیزنه !!!!
عارفه
۹۴/۶/۳۱ - ۱۹:۲۶
505
پاسخ
موافقم
علیرضا
۹۴/۷/۲ - ۲۰:۰۹
501
پاسخ
بنده فیلم رو دیدم. نقد ایشان کاملا درسته. از لحظه اول فیلم دیالوگ ها و بازیهای بد تو ذوقم زد. وسطای فیلم واقعا خسته شده بودم.
اما تنها چیزی که جذبم میکرد اول موسیقی زیبا و دوم طراحی صحنه زیبا بود. همین.
حامد
۹۴/۷/۱۰ - ۰۲:۳۲
501
پاسخ
سلام . اکثرموارد ذکر شده در نقد از نظر منه بیننده فیلم و خواننده نقد درست می نماید . آقای مجیدی باید پاسخگوی عملکرد ضعیفشان در ساخت این فیلم با هزینه سرسام آور باشند .
کامیار حسینی
۹۴/۷/۱۲ - ۰۰:۴۴
500
پاسخ
درود و عرض خسته نباشید خدمت شما . . . بنده تمام نقد های آقای مسعود فراستی رو باهاش موافق نیستم اما در مورد این فیلم و هزینه ی بسیار بالا و استفاده از هنرپیشه های نو ظهور در اون و تکرار سکانس های بدون ایجاد فضای مناسب در جهت ارتباط با موضوع اصلی و مخاطبی که این روند داستان رو از دوران کودکیش کم و بیش در جریان بوده است و نتونست به نسبت 1- نام و سابقه ی کارگردان و 2- هزینه ی بسیار بالای فیلم جوابگوی انتظار مخاطبان خودش باشه.
تشکر ویژه از استاد مسعود فراستی بابت نقدهاشون و یادم میاد یک بار مجری ازشون سوال کرد به نظر شما توی کل تاریخ سینمای ایران فیلم عالی ساخته شده و ایشون جواب دادن حتی یک دونه واقعا زیبا گفتن.
یا حق
حمیدرضا
۹۴/۷/۱۵ - ۱۰:۳۶
501
پاسخ
سلام
جناب آقای مسعود فراستی به دلیل شناخت فوق العاده ای که از سینمای جهان و سینماگران بزرگ دارند و چنین شناختی در بین سینما دوستان ایرانی دیده نمی شود، بسیار قابل احترام هستند، کارشناسی که اینچنین عظمت بزرگان سینمای جهان را دریافته (به خصوص ابر مرد هنر هفتم : هیچکاک بزرگ را) و کتاب های پرباری نیز پیرامون ایشان وآثارشان گرد آوری و تالیف نموده...
اما باید پذیرفت که فیلم مجیدی نیز از جهاتی قابل احترام است و نمی شود به سادگی از آن گذشت. استاد فراستی منتقد بزرگی هستند که شایستگی اینرا دارند که در مورد هر فیلم ایرانی، هر گونه تحلیلی که برخاسته از دانش عمیق سینمایی ایشان است، ارائه دهند. اما حقیقتا باید گفت که ایشان جنبه های مثبت این فیلم را یا ندیده اند، یا ابراز نداشته اند ویا به نظرشان این جنبه ها مثبت نبوده. این فیلم کاملا از چارچوب سینمای ایران خارج است و نمی توان آنرا با هیچ فیلم ایرانی دیگری مقایسه کرد و شاید حتی "بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران" باشد. می توان گفت ما در طول تاریخ سینمایمان هیچ فیلم تاریخی ای نداشته ایم. اگر هم داشته باشیم، اصلا فیلم نیستند! سریال ها و فیلم های شرم آوری که چهره های بزرگ تاریخی و مذهبی را به فجیع ترین شکل ممکن در نظر مخاطب حقیر جلوه می دهند(مختار ، یوسف پیامبر و ...) . باید دانست که در سالهای اخیر چهره ی اسلام و به ویژه پیامبر اسلام (ص) چگونه نشان داده شده است. و بزرگنمایی های شاید دور از باور مجیدی نیز می تواند از این جهت توجیهی منطقی داشته باشد. باید قبول کنیم که معجزه ی خاتم انبیا(ص) در واقع نداشتن معجزه بود و در حقیقت عظیم ترین معجزه در بین تمام معجزات تمام پیامبران، همان "قرآن" است که ابهت و شکوه بی مانندش، واژه به واژه، بر هر انسان خردمندی هویداست. حقیر به شخصه با معجزات ظاهری فیلم موافق نبودم. اما باید قبول کرد که شاید نشان دادن چهره ای ساده و "رحمانی" از پیامبر، برای پاک کردن تصاویر ناصحیصی که از پیامبر نشان داده شده کافی نبود و لازم بود چهره ی ایشان اینچین شکوهمند و فراانسانی نمایانده شود.
از این فیلم نمی توان به سادگی گذشت و این بیشتر به خاطر عوامل بزرگ آن است. عواملی که هریک در ساخت شاهکار های سینمایی جهان دستی داشته اند و حضورشان در کارنامه ی هنری سینمای ایران بسیار قابل افتخار است و باید تعصب را کنار گذاشت.
جای بسی تاسف است که کشور ایران، که در عرصه ی هنر بزرگان بسیار دارد و حرفهای بسیار برای گفتن، در حوزه ی سینما بسیار ناتوان است بی هنر. ما به هیچ وجه سینما نداریم. تمام تاریخ سینمای ما محدود می شود به فیلم ها اجتماعی یا کمدی های گریه آور و اکشن های خنده دار! در سینمای ایران هیچ ژانری تجربه نشده است. نه فیلم ترسناک داریم، نه معمایی، نه علمی، نه فانتزی ، نه گاگستری و ... . فیلمی همچون محمد مجید مجیدی در سینمای ایران نوعی تجربه است و نشان میدهد در فضای سینمای ایران نیز، در هر ژانری، می توان دست به خلق آثار عظیم زد و باید از تکرار بپرهیزیم و قدری ریسک کنیم...
عبدالله بن روحالله
۹۴/۷/۲۰ - ۱۱:۳۱
501
پاسخ
نقدی که به نوع روایت فیلم شده همان نقدی است که به نوع روایتگری قرآن از سوی مستشرقین در دهه های قبل می شود .چرا پریشان؟ عجیبه فراستی از هالیوود ی شدن فیلم انتقاد می کند و خود باز به دنبال روایت های هالوودی می گردد..(در این فیلم سید فیلد به چه می آید خورده بورژوا)به هرحال فیلم محمد(ص)نیز از پس چنین شکلی از روایت کردن بر نیامده .ژان کلود کریر بر روی روایت نمایشنامه مجمعی کنند مرغان جهان (عطار) که پیتر بروک اجراش کرد ده سال کار کرده بود....از ابتدا باید آقای مجیدی نوشتن فیلمنامه رو به آقای بیضایی میسپردند حق داشته بیضایی بازنویس متن نیمه کاره این فیلم را نپذیرند .چه خیال کره آقای مجیدی ؟ طرحی بدی بیضایی دیالوگ نویسی کنه؟بله متاسفانه فیلم محمد(ص) فیلم متوسطی شده و......
حسین
۹۴/۷/۲۴ - ۱۳:۴۰
501
پاسخ
استاد معظم سلام
اطرافیان که حرف ما رو قبول نکردن. فوق العاده فیلم بیخودی دیدم. استاد از طولانی بودن فیلم چیزی نگفتن. از سکته های مداوم فیلم که با خودمون می گفتیم دیگه فیلم تموم شد ولی دوباره انگار شروع میشد.!!! اولین بار بود که تو سینما بلند گفتم: حیف پولی که به این فیلم دادم. راستی متوجه شدید تیتراژ پایانی بدون صلوات به آل پیامبر بود و فقط می گفت: صلی الله علیه و سلم.
به نظرم فیلم کپی شده چند تا فیلم دیگه بود. اول اینکه به شدت احساسی مثلبچه های آسمان و به رنگ خدا با دیالوگ ها شعاری و صحنه آهسته. انگا پیغمبر خدا همیشه صحنه آهسته کار می گردن. دوم هری پاتر تو صحنه ملاقات با بحیرا که بحیرا عجیب به یک جادوگر شبیه بود تا یک مسیحی مومن و آگاه. فیلم گلادیاتور که تو آخر فیلم همه یه چیز می دیدن و بازیگر فیلم تو توهم بود. همه کعبه رو می دیدن پیغمبر تو فیلم تو بچگی طلایی می دید.!!! و موسیقیش هم که تو بعضی جاها فکر می کردی فیلم تروی داری نگاه می کنی نه یکی فیلم اسلامی!!!! خیلی بیشتر بود فقط همین مقدار کافیه.
نقدای آقای فراستی طلاست. خدا رو شکر ایشون هستند و نقد می کنند. بقیه که فقط تعریف می کنند.
درخت
۹۴/۷/۲۶ - ۲۰:۱۸
500
پاسخ
تاریخ اسلام نخوندی که میگی ، این همه اتفاقات تاریخی رو تو سه ساعت جا کردن ،محشره ! فراستی نقدهات منطقی نبود ،فقط غرغر کردی!
دانشجو
۹۴/۷/۲۸ - ۰۵:۵۲
501
پاسخ
سلام. من یک دانشجو هستم که زبان عبری می‌خونم.
چند وقت پیش سر کلاس از زبان عبری درباره این فیلم بحث شد. استادمون میگفت که توی دیالوگهای عبری فیلم ایرادهای زیادی وجود داره.
یعنی به علاوه ایرادهایی که از نظر فنون سینمائی داخل فیلم هست، از نظر زبان عبری هم خیلی مشکل داره ظاهرا.
بد نیست درباره این موضوع هم در نقدهاتون اشاره کنین.
بهمن
۹۴/۸/۹ - ۱۶:۲۸
500
پاسخ
سلام به همه دوستان.من با نظر استاد موافقم.به نظر من فیلم می بایست از دریچه دیگری وارد می شد.مثل فیلم محمد رسوالله ساخته مصطفی عماد و با بازی آنتونی کویین.تقلید کردن ما هم قشنگ نیست.می خواستی بسازی آقای مجیدی حداقل یک سریال سوآپ ازش می ساختی و ماندگارتر می شدی.
مسعود عطری
۹۴/۸/۱۵ - ۲۳:۳۵
500
پاسخ
من امروز فیلم رو دیدم و واقعا خوشم اومد و فیلم جالبی بود اما جالب تر اینکه تمام مطالب و نقدهای آقای فراستی در این مطلب رو خوندم و همه بنظرم درست بود ... فیلم بخاطراینکه از بقیه قیلم های دیگه ایرانی خوش رنگ و لعاب تره و بنام پیامبر هم هست آدم رو جذب میکنه اما تمام انتقادهای آقای فراستی بنظرم درسته ... یک نقد هم من بعنوان یک بیننده دارم که حس کردم در این مطلب بهش اشاره نشده و اونهم اینه که شخصیت پردازی در این فیلم بنظرم ضعیفه و بیشتر تیپیک هست .. بطور مثال هر لحظه از فیلم همراهان من از من میپرسیدند این کی بود ؟ این کیه ؟ این ابوطالبه یا عبدالمطلب ؟ یا شخصیت محسن تنبانده دو پهلوئه و از اول فیلم بدنبال حضرت محمد هست و آدم تا آخر منتظر تعلیق هست اما دست آخر چیزی نمیبینی و انگار درامی شکل نمیگیره در این فیلم ... مدام فیلم کات میخوره و صحنه هایی نمایش داده میشه که بزور میخواد صفات بارز حضرت محمد مثل امین بودن و یا نجات دختران از زنده بگور کردن رو نمایش بده ولی بستر مناسبی برای نمایش این مسادل انتخاب نمیشه و فاقد یک روایت کامله و همش بصورت پراکنده دیده میشه ... در مجموع بنظرم میشد بهتر ساخته بشه ... در مجموع بنظرم ده دیقه آخر فیلم و اون دستهایی که در آب بودند و آیه هایی که خونده شد مقداری تاثیر گذار بود اما سراسر فیلم برای یک خارجی که نمیداند ابوطالب و عبدالمطلب و حلیمه کیست یک ابهامه چون شخصیت پردازی مناسبی در فیلم نداشتیم ... با سپاس
آذر
۹۴/۸/۱۹ - ۱۳:۲۷
501
پاسخ
دوستانی که معتقدند آقای فراستی در نقدهایشان به هنرمندان بی احترامی میکنند، به این موضوع دقت کنند که مثلا همین نشان دادن فراوانی سیب و پرتقال و گل و سنبل در بادیه عربستان خودش یک نوع بی شعور پنداشتن مخاطبان است. بحث بحثِ فیزیک نور که نبود، مبحث تاریخ و جغرافی دبستان است این. به هر حال اتفاقی که به کررات در جامعه ما افتاده و می افتد، نه تنها از جانب این فیلم و این کارگردانِ البته عزیز، که دیگر فیلمسازان هم ایضا.
فاطمه
۹۴/۸/۱۹ - ۱۸:۱۹
500
پاسخ
سلام اقای فراستی.من با نظر کلی شما موافقم ولی واقعا نقد تندی بود!به نظر من نکات مثبت زیادی بودن که بهشون اشاره نشده.همین، مرسی.
علی
۹۴/۸/۲۰ - ۱۲:۲۹
500
پاسخ
به نظر من مجیدی میخاسته بیشتر توطئه یهود در قتل پیامبراز زمان کودکی رو به تصویر بکشه. چیزی که تا حالا حتی خود ما مسلمونا هم شاید نمی دونستیم. البته بعضی صحنه ها باید بیشتر روش کار میشده مثلا شعب ابی طالب که انگار سختی و رنجی وجود نداره....
رویا
۹۴/۸/۲۳ - ۰۳:۱۸
500
پاسخ
سلام.
نمیدونم چقدر با این نظر موافقید.ولی می خوام بگم اگه اینی که آقای مجیدی نشون داده اون پیغمبر و اسلامی باشه که مردان حق در طول تاریخ ازش حرف زدند و تئوریزه اش کردن،به جون خودم که من یکی الانه میخوام مسیحی بشم.بازهم صد رحمت به مسیحیت.دیگه اینقدر خنثی؟
رویا
۹۴/۸/۲۳ - ۰۴:۲۴
500
پاسخ
سلام.
نمیدونم چقدر با این نظر موافقید.ولی می خوام بگم اگه اینی که آقای مجیدی نشون داده اون پیغمبر و اسلامی باشه که مردان حق در طول تاریخ ازش حرف زدند و تئوریزه اش کردن،به جون خودم که من یکی الانه میخوام مسیحی بشم.بازهم صد رحمت به مسیحیت.دیگه اینقدر خنثی؟
راستی بچه ها می دونید که این مثلا کارگردان،قبل از ساختن فیلمش ،پیش استاد جوادی آملی رفته اند و از او راهنمایی هم گرفتند.آنهم چه راهنمایی دقیق و انیقی؟
همین مسعودخان فراستی ما وقتی متن صحبتهای آیت الله را شنیدن،بسیار حیرت کرد و تعریف و تمجید هم کرد.حتی توی هفت هم از مجیدی خواسته بود که خیلی به نکات ایشون دقت کنه .اما دریغ از یک ذره اثرگذاری در کار مجیدی.آخ که همین شما طرفدارای این مثلا فیلم می سوزید اگه بدونید که همین نقص ها و نقیصه هایی که این نقد اشاره کرده رو حضرت استاد جوادی آملی ،اون هم قبل از ساخته شدن اثر ،اشاره و روش تاکید کرده بودن ولی کو گوش شنوا؟کو فهم درست؟کو درک موقعیت بحرانی اسلام؟کو یک دل بزرگ و نترس؟اوج هنر مجیدی شماها اینه که از تهران تا مونترال کانادا هی همه جا از طراحی صحنه و لباس وجلوه های ویژه و عوامل اسکاری و شهرک سینمایی و تعریفهای گاردین نیوز و کوفت و زهرمار بگه ونه فقط بگه که اصلا همین ها افتخارش باشه ،و نه کار فکری و حسی بی غل و غش.و البته دلش هم خوش باشه که با این مادیات پسزده ی رسول الله و ماده گرایی و از هردو مهمتر بیخاصیت کردن تبری اسلامی ،کار مهمی در زمینه ی رسالت انجام داده.آخه می دونید؟؟ حس دینی کخ شده!!!نقشه ی ذهنی متناسب با کارآکتر دیگه اخ شده !!!بابا جهان ،فیلم حسی می خواد چی کار؟!!یه چندتا تیم هالیوودی بیار تو کار،یه چندسالی هم طول دادن و افه و قیافه و ... .وقتی با همه ی فقر عاطفی محبتی حسی فکری و از همه مهمترش با کلی فقر منطقی وارد عرصه ای می شیم که هیچ درک درستی هم ازش نداریم ،نتیجه همینی میشه که میبینیم.اون وقت عجیب ؟؟نیست که از بین اینهمه کاردان ،این آقا باید سراغ پیامبر بیاد؟عجیب نیست که این مدعی عشق به حضرتش ،به بهانه نشان دادن مهر پیامبر ،در برابر حملات پنهانی و نرم خارجی ها به تبری اسلامی (بغضا لله علی عدوه) و تشکرشان از اینکه از اثرش بکلی حذف کرده اینقدر ساکت و خشنود باشه.و این همان کم آوردن و تسلیم شدن در برابر ادعای سرور بودن بر جهان غربی ها نیست.این حس مقابله فنی با معیار فیلمسازی هالیوود ،از حس دیرینه عقده حقارت در برابر قصه گویی و جهانسازی آمریکایی نشات نکرفته ؟؟؟
حالا می فهمم که چرا از قدیم گفتن : یا رب مباد آنکه گدا معتبر شود گر معتبر شود ز خدا بی خبر شود
سیاوش
۹۴/۸/۲۴ - ۱۸:۰۰
500
پاسخ
سلام آقای فراستی - شما رو بسیار دوست دارم و قبول دارم چون میدونم احساسی نقد نمیکنید . درباره این فیلم خواستم بگم خدا به شما صبر بدهد که مجبورید همه ی فیلمها رو ببینید تا بتونید نقد بنویسید برایشان ، حقیقتا من حاضر نیستم نه وقت نه هزینه و نه عمر خودم رو برای دیدن این فیلم بزارم ، همه ی حرفهای شما رو هم از دیدن تیزر تبلیغاتی فیلم میشه کاملا فهمید (البته اگر احساساتی نشیم بخاطر اسم مبارک پیامبر(ص) و دقت کنیم) یکبار با حاج خانم (همسر گرامی) قصد رفتن سینما کرده بودیم هیچی بلیط اینترنتی نبود مجبور شدیم این فیلم رو بخریم اما داخل سینما از مسئول سینما عاجزانه خواستیم بلیط رو عوض کنه برای فیلم مزار شریف مابه التفاوت هم دادیم و نرفتیم ک نرفتیم ک نرفتیم .
مهدی 123
۹۴/۹/۱ - ۰۰:۲۶
501
پاسخ
پس با فیلمی غیر قابل تحمل و بسیار ضعیف طرف هستیم
حمیدرضا تقوی
۹۴/۹/۳ - ۱۲:۲۵
501
پاسخ
فیلمبرداری اسکاری....! واقعا چه تعبیری خوبی! من یه تصویر بردار خیلی معمولی هستم که با canon 5d تصویر میگیرم و اینو میدونم وقتی که کرین از مدیوم شات به لانگشات داره میکشه بالا لنز هم باید همزمان از تله به واید برسه(در صورت استفاده از لنز زوم)... برای من این جای تعجب داره که گروه فیلمبرداری سینمایی! با اون همه سابقه کار... با اون همه امکانات چطور نتونستن یک بار درست و همزمان حرکت کرین رو با لنز سینک کنن!!! همه تصاویری که کرین و لنز با هم حرکت دارن، همیشه لنز از کرین جا میمونه!
فیلمنامه میخواد به زور بگه محمد مقدسه! آآآآی مردم محمد مقدسه... ببینین نور داره عین مهتابی... ببینین شتر میاد خونش آروم میشه... ببینین به خواست این ماهی میاد.... و به همون خدای محمد که این ها حاشیه محمد هستن! و بقول شما یک مخاطبی که این داستان ها رو نمیدونه گیج میشه مثل من که شدم! من از دین سر رشته کمی دارم، و واقعا همش داشتم خودم رو به در و دیوار صندلی سینما میکوبیدم انقد که فیلمنامه داشت اذیت میکرد!
ضمنا موسیقی.... وقتی حرف موزیک متن میاد یعنی تم ثابت و بازی با هارمونی ها! تم ثابت ینی تم کلی موسیقی و به نصبت مکان و کارکتر هر موسیقی دوباره تم دیگری داره، این هویت موسیقی متنه! مثلا در ارباب حلقه ها - نه هابیت - که موسیقی متن شاهکاره، کلیت موسیقی متن فیلم از یک الگوی واحد سرچشمه میگیره و هر کارکتری - مثلا گندالف- یا هر لوکیشنی - مثلا میناستریس - تم واحد داره، و این تم در جنگ و آرامش تغییر شکل میده و به اون آرایش در میاد بدون اینکه هسته اصلیش دچار تزلزل بشه! اما در محمد مجید مجیدی، هسته واحدی وجود نداره! موزیک افسار گسیختس و هر جایی که بخاد میاد و میره! و فقط کارایی تشدید حسه! حسی که تو خالیه، الکیه، و فقط به کارگردان دست میده و نه به مخاطبش
و حالا که حرف ارباب حلقه ها شد، سوپروایزر جلوه های ویژه فیلم از همون شرکتی بود که جلوه های ویژه ارباب رو کار کرده! اما چرا اینجوری شد پس!؟
به نظر من دوستان خارجی مون مارو گیر آوردن و کارگردان عزیز قصه ما مجذوب زبان انگلیسی این ها شده....
کاش اینهمه هزینه به باد نمیرفت.... من به عنوان یکی از بچه های سینما جوان واقعا به حال این کلاهبرداری دلم بد جور سوخت.... خداوند واقعا رحم کند!
پوریا
۹۴/۹/۴ - ۲۱:۵۸
501
پاسخ
این فیلم به کم اهمیت ترین قسمت زندگی خاتم الانبیا پرداخته.چجوری میشه بجای 23 سال نبوت که منشا تغییر در تاریخ بشره به زمان شیرخوارعه بودن پیغمبر پرداخت
محمدرضا ابراهیمی
۹۴/۹/۸ - ۰۱:۲۵
500

دوست عزیز، این فیلم دو قسمت دیگر هم خواهد داشت که امیدوارم به افتضاحی قسمت اولش نباشد

سیدمهدی حسینی
۹۴/۹/۸ - ۰۸:۲۶
500
پاسخ
سلام علیکم . جانا سخن از زبان ما میگویی! ای خدا چقدر ما در امکانات سوزی و نیز استعداد سوزی ، حرفه ای هستیم؟! من نمی دونم چرا اول اطاق فکر و مشورت و تفکر نمیشه؟ تا معلوم بشه که از اول ما از ساخت این فیلم چه میخواهیم؟!
عباس این لشکر...
۹۴/۹/۸ - ۱۸:۲۰
500
پاسخ
سلام
این ضد یادداشت را در چه حالی نوشته‌اید که اتفاقا سر از دویچه‌وله در آورده؟!
حیف است...
فکر می‌کردم با از گبرلو بهتر و از مانی حقیقی مومن تر طرفم...
نه آنی که قید ندارد، اصل ندارد، فقط احساسش همچون مگسانی در باد این سو و آن سو می‌پرد...
حس قطعا جای محکمی برای حتی ضد یادداشت نوشتن نیست...
کاش کمی صبر می‌کردی و اکران کانادا را می‌دیدی تا زود در مورد غربی بودن و نور و تصویر حرف نزنید...
یاحق
حسین
۹۴/۹/۱۳ - ۱۲:۱۷
500
پاسخ
سلام من با دوستان همدوره ام در انجمن سینمای جوان این فیلمو دیدم اکثر مواردی رو که جناب فراستی اشاره کردن با مطالعه چند ماهه سینما قابل تشخیص بود و کم و بیش بچه ها اشاره میکردن.خلاصه که این فیلم فیلم خاصی نیست
رویا از قم
۹۴/۹/۱۶ - ۱۹:۰۵
501
پاسخ
باید به آقای مجیدی و عوامل بیگانه اش گفت: شما که از ایران تا مونترال کانادا و آمریکا ،ادعای همه چیزدانی و همه فن حریفی را کرده ای چرا این اثر پر از دانش و فنی و البته مهرانگیز جنابتان ،هیچ اثری در غوغای امروز جهان علیه اسلام نگذاشته.آخه بابا به کی باید گفت این پیامبر خنثی و غیرمعلم که با تصویر ماهی به اسلام دعوت می کند ومثلا پیرو او(مجیدی) با صدای رومنس دخترانه القای محبت میکند ، هیچ عقل و عشقی از سرور خلقت ، نشان نمی دهد.که اینها همه مد عقب آفتاده مکاتب در اروپا محسوب میشود.از این همه تخصص تخصص کردن مجیدی و این ادعای مهرنشان دادن به غربی ها ، آیا که چیزکی هم گیر مردم مظلوم یمن و سوریه و نیجریه آمد ؟ با تعریف و تمجید گاردین (زبان رسمی USA) از اثر نارسای مجیدی ،از نص خمینی بت شکن که : از تعریف شیطان بزرگ از ما در هر حالت ، باید ترسید چیزی هم مانده؟؟..آی ! آهای مسوولین ملت و رسانه ؟ ذی شعوری در اسلامشناسی نیست اونجا که با دیدن یه دکوپاژ و چهارتا دستیار اسکاری ، پیغمبر و نیاز جهان به احمد تسلی بخش و پول بیت المال ما و خدا رو یادش نره؟؟؟ ذی شعور نیست تو این مملکت که این مخالفت اصولی رو جار کنه ؟؟؟بیشعورها که تا دلت بخواد زیادند.آهای کارگردان بچه های آسمان !! این بچه که تو فیلمته (مثلا پیغمبر)یک بیستم ،پسرک دونده نیست ؟؟؟ بر فرق ادعا تنها خاک باید ریخت.
مسلمان
۹۴/۹/۲۷ - ۱۶:۵۰
500
پاسخ
واقعا کاش نمی ساخت. نساختن یک همچین فیلم هایی بهتر از کلیپ موسیقی و رنگ مجیدی هست!
ناصر
۹۴/۱۰/۱۲ - ۲۳:۲۱
501
پاسخ
ممنون از شما
سینما و کلا مملکت ما به افرادی شجاعی که بی رودروایسی و بدون ترس حرفشونو میزنن به شدت نیاز داره
لطفا همیشه پررنگ حضور داشته باشین ...
امیر اردهالی
۹۴/۱۰/۱۷ - ۲۱:۳۳
500
پاسخ
سلام استاد فراستی حالتون چطوره متشکرم از نقد خیلی خوبتون من هم تازه موفق شدم فیلم مجید مجیدی رو ببینم البته من به عنوان مخاطب عرض میکنم وگرنه تخصص سینمایی ندارم
من اومدم این فیلم رو با فیلم مصطفی عقاد مقایسه کردم اول از همه تصویر ظاهری پیامبر اسلام که در این فیلم تقریبا نیمرخش هم نمایان است اما در فیلم مصطفی عقاد نشان داده نشده است چون معتقد بوده تصویر سازی از پیامبر مغایر با معنویت پیام اوست ....
همچنین از نظر بنده آهنگسازی در فیلم عقاد به مراتب تاثیر گذارتر از فیلم مجیدی است
تصویری که مجیدی از پیامبر نشون داده به گونه ای هست که انگار حضرت از بدو تولد مبعوث شده بودند در صورتی که همه میدانیم حضرت در 40سالگی مبعوث شدند و جهان رو تکان دادند...
مگر ما آهنگساز حرفه ای در ایران خودمون نداریم که از یه کشور اجنبی برای آهنگسازی کمک بگیریم ما آهنگسازان معروفی چون فرهاد فخرالدینی ،مجید انتظامی کامبیز روشن روان ،حسین علیزائه ، علیرضا مشایخی و خیلی های دیگر که وجود دارند وداخل کشور هستند رو داریم و همچنین فیلمبرداران و گریمور های عالی ......
یعنی آهنگسازان فیلمبرداران و گریمور های ما در اون حدی نیستند که در چنین پروژه بزرگی به کار گرفته شوند آن هم پس از 38 سال انقلاب فرهنگی......
من نمیدونم چرا اونقدر که فیلم عقاد منو از توی تلویزیون جذب کرد فیلم مجیدی توی سالن سینما جذب نکرد.......؟؟؟؟؟؟؟
هنوز نفهمیدم که هزینه واقعی این فیلم چقدر بوده واز کجا آمده؟
ساختمان کعبه زمان پیامبر با ساختمان کعبه زمان حمله ابرهه تفاوت داشت چرا ؟
حالا ما مسلمونا بگذریم اما غیرمسلمونا از دیدن این فیلم چه پیامی دستگیرشان میشود...؟؟؟
وخیلی چیز های دیگر البته آقای مجیدی خیلی زحمت کشیدند اما مگر ایشان چه قدر تجربه تاریخی داشتند که همچنین پروژه عظیمی بسازند...؟؟؟؟
باتشکر از گفته های شما استاد فراستی عاشقتونم ...........
انسیه شمس
۹۴/۱۱/۳۰ - ۱۵:۲۵
500
پاسخ
راستی که بعد از دیدن فیلم احساس آدم لالی را داشتم که همه ی این حرفها را دلش میخواست بگوید و بلد نبود.
ذهنم را خالی کرده بودم از هرچه که میدانستم تا بروم و با هزار توقع ببینم قرار است از پیامبرم چه درک جدید و بهتری پیدا کنم و در نهایت سرخورده از سالن خارج شدم. یه کلیپ سه ساعته که از اپرای سنگین و مداومش سرگیجه گرفته بودم و دقیقه ی 50 چرتم گرفته بود.
واقعا غم انگیز است و ناامید کننده. که هالیوودی ها هزاران روایت دروغ را با داستان به خورد ما می دهند و ما از هزاران واقعیت تاریخی یک داستان دراماتیک نمی توانیم در بیاوریم. ما ناتوان نیستیم بلکه به اندازه ی کافی وقت صرف نمیکنیم.
مهدی
۹۵/۳/۱۵ - ۰۷:۲۱
500
پاسخ
امیدوارم که مسائلی که در اول نوشتتون آوردید فقط برای نون قرض دادن به همون به قول خودتون سوپر حزب الهی ها باشه، نه چیزه دیگه ای. شما تاریخ خوندین ما هم تاریخ رو خوندیم. خود شما بهتر میدونی که هر فیلمی در داخل این حکومت در مورد تاریخ اسلام ساخته بشه، بیشتر به فکاهی میمونه تا فیلم تاریخی!
All Rights Reserved by MassoudFarassati.com 2012

© Deyhim

info@massoudfarassati.com