وبسایت رسمی مسعود فراستی
حق داشتن، سود جستن، اندازه نگه ‌داشتن
جملة معروف ماکياولي «هدف وسيله را توجيه مي‌کند» ـ که دستورالعملي است براي «شهريار»ي کردن ـ در سرزمين ما اغلب هم بد فهميده مي‌شود، هم بد نتيجه‌گيري.

قاعدتاً هدف ـ شريف يا شرور ـ وسيلة متناسب با خود را مي‌طلبد، پس نمي‌شود براي هدف انساني، از وسيلة غيرانساني استفاده کرد و سود برد، با اين توجيه که چون هدف ـ و حتي نيت ـ ما خير است، پس مي‌شود هر کاري کرد و هر چيز ـ و کسي ـ را به هر چيز و... چسباند و از هر تصوير و کلام و افکت و سرود و... سود جست. نمي‌شود به مردم اعتقاد داشت و آن‌ها را ولي‌نعمت خود دانست ـ نه وسيله‌اي براي «شو»ي تبليغاتي ـ اما از موضع بالا و ترحم‌آميز ـ و اشک‌انگيز ـ به آن‌ها نگاه کرد. همه چيز ـ عوام‌فريبي و غوغاسالاري و... ‌لو مي‌رود.

پردة سينما ـ حتي پردة سينماي مستند تبليغاتي ـ هر راست و دروغي را منعکس مي‌کند؛ و حتي هر ناخودآگاهي را.

در فيلم مستند تبليغاتي هم جاي دوربين فيلمساز مهم است و زاوية ديد او. نمي‌شود از بازيگر به جاي مردم استفاده کرد يا هر واقعه‌اي را در گذشته به هر تصوير امروزي ديزالو کرد. فيلمساز نيز بايد بداند که با مخاطب زنده و مماس با امروز طرف است ـ و با فرهنگ خاص‌ـ او.

جملة کنفوسيوس «حق داشتن، سود جستن، اندازه نگه ‌داشتن» همچنان راهنماي خوبي است. خوب نيست؟
خبر، 11 خرداد 88

3 دیدگاه

۹۱/۱۱/۱۱

فامیل دور
۹۲/۲/۱۵ - ۱۱:۰۱
30
پاسخ
دمت گرم!!!!
محمد
۹۲/۳/۱۶ - ۰۲:۵۲
12
پاسخ
انسان یا مرده است یا زنده...انسانی را می توان زنده نامید که مماس با دنیای امروز به سوی افق حرکت کند و از پیشینه ، تفکرات و وقایع گذشته آگاه باشد.
نحوه این آگاهی متفاوت است . یکبار آگاهی از کتاب است ، یکبار از گفتگو است و حتی یکبار هم دیزالوئی از وقایع گذشته به امروز!
همه چیز را نمی توان با دیزالو نشان داد اما باور کنیم تاریخ و رفتار ما انسان ها مدام در حال تکرار است که این دیزالو در همه جا تکرار می شود...
ناصر عتوی
۹۲/۶/۳ - ۰۹:۵۹
00
پاسخ
باز هم سلام . من به مسلیل تخصصی وارد نیستم.ولی در خصوص مطالب عنوان شده دیگر : تلنگر بسیار خوبی به انسان با شرف وارد میکند
All Rights Reserved by MassoudFarassati.com 2012

© Deyhim

info@massoudfarassati.com