وبسایت رسمی مسعود فراستی
درباره ديپلماسي فعال حق داشتن، سود جستن اندازه نگه داشتن
سرانجام پس از مدت ها فقر ديپلماتيك و دوري از ديپلماسي جدي - ملي و جهاني- سريع اما آرام به سوي شكل گيري يك ديپلماسي فعال مدرن نه سنتي گام برداشته ايم. ديپلماسي ظريف حدنگه دارنده يي كه ظاهري متين و آرام دارد با باطني تعرضي و محق: ديپلماسي كه در آن هم استراتژي معنا دارد و هم تاكتيك. ديپلماسي ای كه نه مازوخيستي است نه ساديستي و نه اتوپيايي.

در گذشته از آنجا كه استراتژي ديپلماتيك نداشتيم و تاكتيك، با توهم خود را دلداري مي داديم. لاجرم در زمين استراتژي ديگران بازي مي كرديم. چه آنجا كه پرخاش مي كرديم و چه جايي كه مظلوم نمايي.

ديپلماسي منفعل، بازي باخت- برد است. باخت ما و برد ديگران. يا در بهترين حالت بازي باخت- باخت. اما ديپلماسي فعال ميدان بازي برد- برد است. در اين ديپلماسي كه هم ملي است و هم جهاني، حق با ماست. اما حق داشتن به تنهايي كافي نيست. سود جستن از حق اساسي است در اين روند سود جستن، اندازه نگه داشتن تعيين كننده است. اگر اندازه نگه نداريم سود به زيان بدل مي شود و حق به ناحق مي رسد.

طبيعي و ناگزير است كه در اين مسير، نيروهاي مخالف و بازدارنده موجودند و گاه فعال: از هر دو سوي ميز.

نه عقل نه واقعيت باور نمي كنند و نمي پذيرند كه آن طرف ميز همه عليه ما متحدند. ابدا چنين نيست. جبهه غرب اساسا متحد نيست. ذاتا هم نمي تواند باشد. اتحادش موقتي است و شكننده، عرضي است و نه جوهري. اشتباهات ما- چه استراتژيك چه تاكتيكي- آنها را متحد مي كند و يكپارچه مي نمايد. بايد با برنامه يي دقيق و تاكتيك هاي متناسب در صفوف شان تزلزل ايجاد كرد و انشقاق. گام به گام دوستان و دشمنان را تشخيص داد و از هم تفكيك شان كرد و يارگيري جديد نمود. دوستان را افزون تر و دشمنان را كوچك تر ساخت. اكثر دشمنان را به دوستان- هر چند موقتي- بدل كرده و دشمن اصلي را مشخص كرد و منفرد.

واقعيت زندگي در همين يكي دو ماهه نشان مي دهد كه وقتي ما درست عمل مي كنيم و تعرض، و مي خواهيم از حق مان سود بجوييم و اندازه هم نگه مي داريم، آنها به هم مي ريزند و اختلافاتشان علني مي شود. حتي ناچار مي شوند برخلاف ديروز در ميدان ما بازي كنند. نگاه كنيد به پيشنهادات ايران در اجلاس سويس. هم نقشه راه متعلق به ما است هم زمان بندي آن. دشمنان اصلي، ميدان را از دست داده اند. هم ميدان از آن ما است هم بازي. قطعا اسراييل، جناح وحشي جنگ طلب در امريكا و برخي سران كشورهاي عربي در حال باختند و آغاز پايان تعرض. ديگر ميدان و بازي از آن آنها نيست. پيروزي ديپلماتيك ما كه همچنان دشوار است، منافع آنها را سخت به خطر انداخته. آنها تنها در شرايط بحران سازي و جنگ است كه مي توانند زندگي كنند. در شرايط صلح و امنيت جاي چنداني برايشان باقي نمي ماند. مشكلات آنها به رغم ظاهر قوي و پز دموكراتيك حقوق بشري و قدرت جهاني سرمايه ، به مراتب از ما جدي تر است و بيشتر.

برخي افراد و نيروهاي داخلي ما اگر همچنان اين وضعيت را درك نكنند، همصدا با دشمنان خارجي ما به سِكت هاي ضدملي و ضد مردمي تبديل شده و از ميدان بازي طرد مي شوند. افراد و برخي نيروهاي ضد دموكراتيك متعلق- و بازمانده- ديروز به رغم شعارها و نقاب هاي راديكال، كاريكاتور مضحك ديروزند و جايي در اين ميدان- نرمش قهرمانانه- ندارند و اگر خود را بازسازي نكنند و منافع ملي را درنيابند پايگاه هاي ناچيز مردمي شان بيشتر از دست مي رود و اعتماد به نفس شان نيز. نبايد زياد جدي شان گرفت. پنيك كردن امروزي و عوام فريبي شان از سر ضعف است نه قدرت. تخريب شان در ارگانيزم - در بدن - بيشتر به دندان دردي حاد شبيه است كه معالجه ساده يي دارد تا كمردردي مزمن و زمينگيركننده. از همين رو هيچ ضعفي هرچند ناچيز و فيزيكي جايز نيست.

برخي افراد و نيروهاي به ظاهر آزاديخواه اما تندرو نيز كه يك شبه به دنبال حل مسائل بسيارند و ايجاد مدينه فاضله، دست شان خالي است و به جاي دفاع از منافع ملي به دفاع از خود و سكت بي تاريخ شان مشغول. اما كشتي به راه خودش مي رود چه خوب كه دريابيم و از آن باز نمانيم.

براي ادامه كاري اين ديپلماسي فعال كه ديگر خوشبختانه متكي به نفت نيست، بايد منفذهاي رانت خواري اقتصادي و رانت خواري فرهنگي نيز بسته شود و فرهنگ نفتي جاي خود را به فرهنگ كار و توليد بسپارد. فرهنگ ملي مماس با مردم، با دورنماي شكوفايي ثروت هاي مادي و معنوي.

بحث فرهنگ بماند براي وقت ديگر.
روزنامه اعتماد، آبان 1392

46 دیدگاه

۹۳/۱/۷

امین لطیفی
۹۳/۱/۷ - ۱۶:۲۲
5010
پاسخ
درود بر استاد
سپاس که تجربه هاتون رو با ما به اشتراک می زارید.
محمد
۹۴/۶/۶ - ۰۱:۲۶
500

می گذارید= می ذارید
دوست عزیز، رعایت کن!!!

4
۹۳/۱/۸ - ۰۲:۱۸
506
پاسخ
همين كارها رو مي كني كه اضولا حالت خوش نيست ديگه! به جاذبه كوئرون ٠.٥ ميدي؟ واقعا اون هرزه نگاري كجاش دقيقا فيلم بود؟ دهليز هم ١ به خاطر ماقبل فيلم بودن ش يا رفاقت با كارگردانش؟ به هر حال من از طرز نگارشت لذت مي برم.
حامد
۹۳/۱/۸ - ۱۱:۵۷
508
پاسخ
داداش تو اراده کن واسه ترک کردن سیگار ، ما همه کمکت میکنیم . اخه تا کی خفت و بدبختی و تو جوب زندگی کردن . بسه . یه یا علی بگو و روپای خودت وایسا : دی
اره من خیلی هم با مزم .
فامیل دور
۹۳/۱/۸ - ۱۸:۳۴
508
پاسخ
جالب بود
قبل از خوندن این متن هم با شناختی که ازتون داشتم میتونستم تصور کنم چطور مینویسید
سیگارم بهترین کار عالمه؟؟
احتمالا اگر الان ریه شما رو دربیارن از اگزوز پیکان ما داغون تره.
با این حساب کسانی که دوست ندارن شما نقد بنویسید باید تمام سیگارهای عالم رو نابود کنن. اونوقت اتوماتیک وار خیلی ها از قلم شما نجات پیدا میکنن!!
اینم یه جور وابستگیه نع؟؟
محمد حسین
۹۳/۱/۹ - ۱۱:۰۰
5017
پاسخ
بابا تور رو خدا انیقدر سیگار نکشید....
حسین زمانی
۹۳/۱/۱۱ - ۲۳:۵۱
508
پاسخ
استاد تا به حال با کامپیوتر ننوشتید؟ دیدید مچتونو گرفتم. پس کی این مطالبو تایپ کرده تو سایتتون؟
دووووووووووووووووووووووووووووووستون دارم بدجوووووووووووووووووووووووووووووووور
محسن
۹۳/۱/۱۴ - ۱۵:۳۵
509
پاسخ
سیگار -ملی- نیست استاد :)
محمد
۹۴/۶/۶ - ۰۱:۲۷
501

بهمن ملیه ملیه...

مصطفی
۹۳/۱/۱۴ - ۲۱:۲۸
505
پاسخ
چقدر نویسنده ها شبیه هم هستند و چقدر عادتهای مشتک دارند!
پاینده و سربلند استاد گرامی
حسام
۹۳/۱/۱۵ - ۲۲:۴۱
5012
پاسخ
سلام.
عیدتون مبارک.
هر چند که دیر شده.
نوشتن و شنیدن موسیقی که حرف نداره
اما سیگار نه.
کاش که هیچ وقت نباشه.
حیف اون ریه ها نیست.
دوست دارم بدانم از کدام نقد خود پشیمان شده اید.
البته اگر مایل به دادن پاسخ هستید...
یا علی.
محمد قشقایی
۹۳/۱/۱۶ - ۰۲:۲۸
504
پاسخ
با سلام و عرض ادب و تبریک سال جدید و آرزوی داشتن روزهای خوب در سال جدید
استاد من تا زمانی که شما به عنوان منتقد در هفت بودید هفته ای نبود که نقد شما را گوش ندهم ولی از زمانی که شما و آقای جیرانی رفتید دیگر هفت را ندیدم اما سینما را فراموش نکردم و نمی کنم زیرا سینما عشقیست که تا ابد عاشقش می مانی دست خودت نیست بنابراین روزی نیست که به سینما فکر نکنم. باتوجه به اینکه دانشجوی روانشناسی هستم دوست دارم در حرفه کارگردانی سینما فعالیت اما نمی دانم برم دانشگاه یا انجمن سینمای جوان می خواستم اگر امکانش هست مرا راهنمایی کنید به نظر شما دانشگاه برم بهتره یا انجمن؟ با تشکر فراوان
یاسر
۹۳/۱/۱۶ - ۱۱:۳۱
5014
پاسخ
اگر چیزی هم در مورد جملات روی بسته های سیگار مینوشتید بهتر میشد سیگاره اصلا در نیومده
علیرضا شیوا
۹۳/۱/۱۷ - ۱۴:۴۰
502
پاسخ
سلام جناب آقای فراستی

نوشته هاتونو همیشه دنبال میکنم ولی خب کامنت نمیذارم چون احساس میکنم میون انبوه کامنت ها گم میشم و ترجیح میدم هیچ کامنتی ندم.

ازتون یه خواهش دارم که اگه هم انجامش ندادید مهم نیست . . . ولی دوست دارم که بگم .

اگه براتون مقدور بود یه نقد یا حتی نظر کوتاه در رابطه با فیلم آبی گرم ترین رنگ است به کارگردانی عبدالطیف کشیشه بنویسید.

باور کنید بیشتر از یک بار نمیشه این فیلمو دید. من دلیل اینکه این همه منتقدا دارن تحسینش میکنن رو نمیفهمم.

لطفا به فهم من کمک کنید

متشکرم
la vie
۹۳/۵/۲ - ۱۶:۴۷
503

تو هم از کی خواستی راجع به چی بنویسه...
مثله اینه که از یه گیاه خوار بخوای راجع به چلوکباب نظرشو بگه... مسعود فراستی دشمن سینمای مدرن و جشنواره ایه بعد تو نظرشو راجع به فیلمی که نخل طلا رو برده میپرسی؟؟؟؟؟؟؟

عبدالجبار
۹۳/۱/۱۹ - ۰۰:۵۰
506
پاسخ
به نظر میاد این متن یه جور خود ارضایی باشه چون فقط نویسنده خودش با این مطلب حال میکنه نه به درد کسی میخوره نه برای کسی مهمه
parisa
۹۳/۱/۱۹ - ۱۹:۳۴
506
پاسخ
سلام
اقاي فراستي دانشت تو نقد مثال زدنيه
اي كاش به هفت بركرديد
رویا
۹۳/۱/۲۰ - ۲۰:۵۸
506
پاسخ
با سلام . سلامی چو بوی خوش یک سیگاری
آقا مسعود از شما توقع نمیره تو این بلبشوی فرهنگی اونم با این وضعیت نابسامان اعتیاد ، از سیگار اینگونه عاشقانه سخن گویی.حالا بقیه کاراتو یه جوری میشه با عقل آشتی داد. شوخی کردم ولی خیلی سیگار سیگار کردی . بابا چرا جو می دی ؟
ali
۹۳/۱/۲۴ - ۰۸:۴۷
504
پاسخ
سلام جناب فراستی دوست دارم بدونم شما چه نوع موسیقی گوش میدین؟ و خواننده یا احیانا خوانندگان مورد علاقتون چه کسانی هستند؟
بی نام
۹۳/۷/۱۳ - ۰۲:۵۱
501

گفتند کلاسیک دیگه برادر من!

زمانیان
۹۳/۱/۲۵ - ۰۱:۰۸
506
پاسخ
قائدتاً سیگار نباید این قدر هم خوب باشد ...نه؟
reza
۹۳/۱/۲۹ - ۱۴:۰۷
503
پاسخ
خسته نباشید..
قضیه ی مخاطب اول و نقد مخاطب اول از نوشته خیلی خوب بود..
به آدم کمک میکنه.
sa
۹۳/۱/۲۹ - ۲۳:۱۲
503
پاسخ
more
سهراب
۹۳/۲/۱۲ - ۱۱:۴۹
500
پاسخ
خوبی شما؟
واااااااااااا
۹۳/۲/۳۱ - ۲۰:۰۹
502
پاسخ
وااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا
با سلام
من خیلی شما رو و نقدهاتون و شخصیتتون دوست داشتم
ولی الان با خواندن این متن نظرم....

استااااااااااااد فراستی مواظب خودتون باشید
زندگی فقط این دنیا نیست
این دنیا مثه ی چشم به هم زدن می گذره
و شما می مونید و کارهایی که تو این دنیا کردید

نظرم راجع به شما عوض شد!!!!!!!!!!!
مهرداد
۹۳/۳/۱ - ۰۳:۴۹
502
پاسخ
دلنوشته خیلی خوبی بود، ولی نقدهاتونو بیشتر می پسندم.، انگار که هیچ فیلمسازی از تیر رستون دور نیست و احساس امنیت نمی کنه. اینم خیلی می پسندم. ولی در مورد این دلنوشته، اگه دروغ نگم، انگار این مجموعه {قلم، کاغذ، سیگار، چای} که به نظر من هیچ زیرمجموعه دیگری ازش قابل قبول نیست، بهترین جعبه جادویی نوشت افزار دنیاست. ولی من به ناچار با مجموعه {صفحه کلید، سیگار، چای} کنار اومدم چون به خاطر سندروم نویسندگان، که حالا دیگه 10 ساله شده و مثل یه بچه حرف نشنو اذیتم می کنه، شست دستم قادر به درست نگه داشتن قلم نیست.
اشکان
۹۳/۳/۹ - ۱۶:۳۴
503
پاسخ
بهترین کار عالم فیلم دیدن هم هست یادت رفت انگار بنویسی
می 1968
۹۳/۳/۱۹ - ۱۷:۴۴
501
پاسخ
بهترین است... شب... کتاب... سیگار... قهوه... بدون موسیقی. شب تنها پرسه زنی در متن است: در انداختن سوژه با متن... فیلم هم متن است... هنکه و مالیک مولف اند... استاد
علی
۹۳/۵/۶ - ۰۹:۱۹
502
پاسخ
زنده باد استاد. ممنون که به خیلی از سوال های من جواب دادین! استاد من اهل تبریزم کاش فرصتی می شد باشما بیشتر باشم و کمی با شما زندگی کنم. نگاه تان را بیش از هر مورد دوست دارم. نگاهتان زیباست واقعا . شاید با همه نقدهایتان و صحبتهایتان موافق نباشم ولی قطعا با نگاهتان کاملا موافقم. شما با فاصله بسیار زیاد در صدر فیلم شناسان و فیلم فهمان ایرانی قرار دارید. خداراشکر
علی صادقی
۹۳/۵/۱۳ - ۰۳:۴۳
501
پاسخ
شب و موسیقی خیلی مناسب نوشتن هستند. تنها در صورتی که آرامش و تمرکز را بالا ببرند. آدم با نوشتن در شب هوشش بیشتر می شود.
حسین
۹۳/۵/۲۲ - ۰۰:۵۷
501
پاسخ
سیگار ضرر داره
ساسان
۹۳/۶/۱۶ - ۱۵:۵۱
500
پاسخ
آقای فراستی که به این فیلم ان فیلم می پرید و اسمش را هم نقد می گذارید می خواستم بدانم چرا خودتان آستین را بالا نمی زنید و شکاهکار سینمای ایران را نمی سازد تا همه بدانند شما که به این فیلم آن فیلم و این فیلمساز و آن فیلمساز ایراد می گیرد و درس فیلم سازی می دهید خودتان چه اثری بیرون خواهید داد بی صبرانه منتظر هستیم فیلم اولتان را ببینم و اگر هم برای فیلم نساختن دنبال بهانه می گردید منتظر اولین فیلمنامه فاخر شما هستیم دست بکار شوید و فیلم بسازید و به همه نشان دهید که این نقدها توخالی نیست و از فردی برون می آید که فیلم فلیم نامه هایش کارهای شاخص سینمایی هستند.
PEJI
۹۳/۹/۲۳ - ۱۳:۵۷
503

دوست عزیز، نقد و فیلمسازی دو مدیوم جداگانه است. حرفت مثل این میمونه که چرا آندره بازن، پالین کیل، رابیین وود.... این منتقدهای بزرگ و مشکل پسند دنیا که یکجوری الهه ی نقد هستند، چرا هیچ وقت فیلم نساختند. بیاییم یاد بگیریم که بابا نقد و فیلمسازی دو مقوله ی کاملآ جداگانه هستند، نه فیلمساز قرار است منتقد شود و نه منتقد فیلمساز

حبیب
۹۳/۶/۱۸ - ۱۴:۱۲
502
پاسخ
واقعا به شما میگن منتقد.اگر شما نبودید ماهنوز باید فیلم های جوانهای گیتار بدست میدیدیم یا طنزهای ابکی یا...البته هنوز هم فیلم های خوبی ندیدم بامعیارهای شما .من واقعا سلیقه سینماییم با نقد های شما ارتقا پیدا کرده. یک فیلم متوسط به با لا را میتونید نام ببرید (ایرانی )موفق باشید و قاطع
علیرضادرویش
۹۳/۸/۱۸ - ۱۸:۱۵
511
پاسخ
استاد سیگار نکشی بهتره ها، به جاش یه دونه شکلات خوشمزه بخور تا سر حال بیای وگرنه ریه هات مشکل میشن ها
آخرین مخاطب!
۹۳/۸/۲۶ - ۲۲:۰۸
501
پاسخ
آقای فراستی دوست داشتنی
خوشحال تر شدم از اینکه شما را از نزدیک و در یک کارگاه سینمایی بازشناختم!
هیچ وقت از وب سایت شما و ضدیادداشتهای شما خبر نداشتم تا آن روز..
بسیار خوب که می نویسید برای وب سایت و در اختیارمان می گذارید
عادات شما و علایق شما اتفاقا برای ما جالب است و به یاد ماندنی!
برای نوشتن ، چه خوب که هستید در کنارمان ..
علیرضا درویش
۹۳/۱۰/۲۶ - ۱۱:۰۹
502
پاسخ
بهترین فیلم سینمای ایران آمد . . . بشتابید . . . بشتابید
ملودرام های کهنه شده را رها کرده و بیایید؛ با این فیلم، دماغ فرهادی ها به خاک مالیده خواهد شد
.
.
.
.
فیلم "گرد همایی هیچکاک، فورد و برگمان"
فیلمی از : مسعود فراستی

در این فیلم، فرم حرف اول را می زند. فیلمی بی نظیر در سینمای ایران که هر فریم آن، فرم دارد و روی پلان به پلان و حتی دماغ بازیگر ها کار شده . . .


جمله فیلمساز:
تقدیم به سینمای کلاسیک (فراستی).

این فیلم پرفروشترین اثر سینمای ایران می شود.داستان خاص و بیان سینمایی که یعنی هیچکاکی، فوردی وبرگمانی اثر به علاوه رگه هایی ازوسترن هاکسی در فیلم فراستی موج می زند.فراستی فیلم می سازد و طلسم بیست و چند ساله " نقد می کنم ، فیلم نمی سازم " را می شکند . . . فقط فراستی است که می تواند با قصه شروع کند و فرم در بیاورد.
مهدی
۹۳/۱۱/۱۵ - ۲۲:۲۸
501
پاسخ
از کدوم نقدتون پشیمون شدید؟
stranger
۹۳/۱۱/۱۷ - ۱۲:۵۵
501
پاسخ
نود درصد فيلمايي كه دوست دارمو دوست نداري و برعكس. يه جورايي اداي متفاوت بودنم در مياري. ولي

بازم دوست دارم حرفاتو بشنوم. چرا؟
علیرضا درویش
۹۳/۱۱/۱۸ - ۲۱:۵۸
502
پاسخ
قطعا شب و موسیقی، سیگار و چای برای نوشتن بهترین اند . . . نوشتن بهترین کار عالم است، و موسیقی شنیدن و "سیگار" ـ م. ف.
سامان
۹۳/۱۱/۲۴ - ۲۱:۳۸
501
پاسخ
جناب فراستی احساس نمی کنید مطلبتون یه کم زیادی درگیر فرم بود و کمی هم برای فروکش کردن یک سری از عذاب وجدان ها؟!
رویا از قم
۹۳/۱۲/۱۹ - ۲۳:۰۵
500
پاسخ
سلام.خدا کنه این لعنتی {سیگار رو میگم} رو ترک کنی.چیز خوبی نیست.مثل تخدیر فیلمفارسی هاست.آخه یا فیلم مخدر نقد کن یا سیگار بکش.
کیوان اسدی
۹۴/۳/۴ - ۱۲:۵۱
500
پاسخ
من عاشـــــــــــــــــــق آقای فراستی هستم
تمام نقدهای شما در قالب فیلمهای کلاسیک رو بارها و بارها میبینم و کیف میکنم
خواستم بگم هستند کسایی چون من ، که از وجود شما لذت می بریم و دوستتون داریم
♥ شمــــــــــــــا بهترینید ♥
حسین م.زارع
۹۴/۴/۳۱ - ۲۲:۰۸
500
پاسخ
ای کسانی که با سیگار در تضادید.آیا حیف نیست که این ریه هارو دست نخورده در قبر ببرید؟؟؟؟؟
هادی
۹۴/۹/۱۹ - ۲۳:۴۶
500
پاسخ
سلام ممنون استاد از اینکه ما رو به خودتون نزدیک دیدید و از خصوصیات شخصی تون برای ما گرفتید.
محسن عزیزی
۹۵/۴/۲۷ - ۱۱:۴۹
500
پاسخ
سلام
من یک عشق فیلم به تمام معنام ..... اگر میتونید یک راهنمایی کنین برای درک بهتر فیلم و کمی دونستن فلسفه از کدام کتاب شروع کنم ... ممنون میشم اگه استاد جواب بدن
All Rights Reserved by MassoudFarassati.com 2012

© Deyhim

info@massoudfarassati.com