وبسایت رسمی مسعود فراستی
ماقبل مزه (نسخه اصلی) ضد یادداشت های جشنواره سی و دوم (2)
چگونه می شود فیلم هایی به این پرت وپلایی ساخت. فیلم هایی که به سختی می شود یک ربع شان را هم تحمل کرد. فیلم هایی که اکثرا حتی بد هم نیستد. کاش بد بودند. فیلم هایی که نه تلخ اند نه شیرین نه حتی گس. مزه ای ندارند.

این صحنه را به یاد بیاورید : زنی خونین و مالین پس از فرار از چنگ آدم بدها به جایی پناه می برد. جایی که قبلا سینما بوده و دوربین روی نامش دو بار رژه می رود. وحالا تبدیل به باشگاه بیلیارد شده و سالن نمایش اش نیز انباری موتور. دو مرد جنوب شهری ظاهرا با معرفت در حال بازی اند. بعد از آنکه زن مجروح را می بینند و وضعیتش را، مودبانه دلداری اش می دهند اما نکند " داستان بشود " و بعد از دادن یک چای و نبات دوباره شروع به بازی می کنند و شرط بندی. در حین بازی از سینما می گویند و از آن روزها – که ندیده اند - . این برخورد دو" آرتیست "فیلم و شاخ و شانه کشیدن برای " دزد" ها و رفتن سراغ بازی یعنی چه؟ مگر اینها آدم نیستند؟ چرا زن را به درمانگاهی نمی برند؟ یا چرا غلطی نمی کنند؟ بعد هم که بدمن های باسمه ای سر می رسند با چاه باز کن کوچک پلاستیکی جلو آنها ظاهر می شوند – و خنده تماشاگر در این صحنه بزن بزن – می بینید کار به کجا کشیده؟ دزد و بخصوص آرتیسته چرا اینقدر قلابی شده اند و ریقو ؟ قهرمان زن فیلم هم چرا در آخر به غلط کردن می افتد؟ این است پناه بردن به سینما؟ فیلمساز با ما شوخی دارد یا با خودش ؟ این دیگر از آن چیزی که درباره جرم گفتم بدتر است. کمدی ناخواسته و درمانده ای است در توجیه اعتیاد به فیلمسازی اما فیلم نساختن.

یا آن دیگری که کلی ادعای سینما شناسی و سینما دوستی دارد - و جان فورد و هیچکاک - ومدت هاست که فیلم نمی سازد اما ادای فیلمسازی در می اورد. فیلمش هم مثل متروپل ماقبل بد است. فیلمی که داستانی ندارد ، و پیچ و خمی. درامی شکل نمی گیرد ، تغییر و تحولی در آدم های مقوای اش رخ نمی دهد .فضایی در کار نیست. پول مفتی رسیده دور هم ایم دیگر: مرجان و بهروز و جمال و مهدی و رامبد و مانی و گوهر و دیگران. فیلم برای عمه و خاله و زن وهمسر می سازند دوستان با پول ملت. این است سینمای بی رمق خنثی دولتی.

فیلم های ماقبل بد یعنی هنوز به بد بدهکارند. بد بودن خودش موجودیتی دارد. این فیلم ها هنوز فیلم نشدند و سر و شکلی ندارند و قصه ای. فیلم اولی هم نیستند . مثل نوشته ای که هنوز نوشته نیست حداکثر تمرین است. خیلی کار دارد تا تبدیل به نوشته شود. ممکن است بعدا نوشته خوبی باشد یا بد. حالا می شود فیلم بدی ساخت اما قابل نقد. بسیاری از فیلم های بد ماقبل نقد اند . به مرحله نقد نمی رسند. نقد هم شان وجودی دارد. هر پرت و پلایی را نمی شود نقد کرد.

14 دیدگاه

۹۲/۱۱/۲۰

اردلان
۹۲/۱۱/۲۰ - ۲۳:۵۳
01
پاسخ
آقای فراستی لطفاً درباره "چند ماتر مکعب عشق " هم یادداشت بنویسید.
علی
۹۲/۱۱/۲۱ - ۰۰:۰۳
21
پاسخ
سلام .با توپ پر میام سرکلاستون بخاطر تعریف نابجایی که از فیلم چ کردید
قومی
۹۲/۱۱/۲۱ - ۰۱:۴۱
02
پاسخ
سلام
خیلی نقد خوبی بود ولی یه سوال : من تمام مطالب شما رو در مورد چ قبول دارم وضعف هایی که گرفتید کافی نیست که بگیم فیلم خوبی نیست؟
همه ی شخصیت ها بد دراومده درسته که فیلم خوش ساخته .
حامد
۹۲/۱۱/۲۱ - ۰۱:۵۰
01
پاسخ
تحلیلتون درمورد فیلم ها به خصوص شیار 143 بسیار خوب بود .ممنون که می نویسید .
dani
۹۲/۱۱/۲۱ - ۲۰:۵۳
00
پاسخ
با سلام به آقا مسعود عزیز دوست داریم یک ضد یاد داشت یا نقد درمورد فیلم رد کارپت اگر فیلم را هم دیدهاید برایمان بنویسید.
محمد علی
۹۲/۱۱/۲۲ - ۰۱:۱۲
11
پاسخ
درسته دیگه ، چه انتظاری میشه از این سینما داشت . یه جورایی شبیه خاله بازیه . همه میخوان حالشون خوب باشه ولی نه حال فیلمشون خوبه ونه میتونن حال مردم خوب کنن با فیلمشون. درهز صورت کاشکی به حرف های شما گوش میدادن آقای فراستی.
محمدحسین رام پناهی
۹۲/۱۱/۲۲ - ۱۳:۲۳
10
پاسخ
باسلام بسيار با صحبت شما موافقم . این جریان ناشی از عدم وجود ساختارهای قوی برای فیلمنامه نویسی است و این که به جای آنکه فیلمنامه ، روایت و شعور مخاطب مورد توجه فیلمساز قرار بگیرد ، اسامی و نام ها حکمفرمایی میکنند . هرچند افرادی شاخص وجود دارند که زمانی آثارشان سرمشق و نقطه ی تحول برای سینمای ایران تلقی می شد اما انسان هرلحظه در حال تحول است و نمی توان گفت همان آدم دیروزی در امروز هم حرکتی رو به جلو و پیشرفت دارد . این آسیب های ساختاری در فیلمنامه ها ی این فرد به عقیده ی بنده ناشی از پیله ای است که فیلمساز به دور خود تنیده و ارتباط خود را با منتقدان قطع کرده است .
ممنون . مايل به همکاري با سايت شما هستم : 09103155572
حمید شاه علی
۹۲/۱۱/۲۲ - ۱۳:۵۴
10
پاسخ
سلام مسعود خان 0نظرات شما را بگوش دل مینوشم.اما حیف که برنامه7 ومنتقدان وسینماگران واهالی سینما قدر شما رانمی دانند.همیشه ودر طول تاریخ نقد سازنده بوده اما در زمان خودش هیچوقت شنیده نشده وافسوس جامعه ما اینگونه است .
اما حرکت روبه جلو است وتاریخ برنمیگردد..شاه علی
رویا
۹۲/۱۱/۲۳ - ۰۱:۰۵
11
پاسخ
سلام و خسته نباشید.دوست دارم که این قدر به مردمت و به هنر ملی و شان بالای فرهنگمان ،توجه داری. از این بابت . تا آن زمان که این گونه نقد می کنی (بدون باج دادن به اشخاص و قاعده مند) موید به تایید عقل و وجدان در نتیجه موید به تاییدات خدا خواهی بود.این را نه که از روی ذوق ارادت یا شعف آنی و یا از حیرت جسارت مندی شما گفته باشم. خیر ابدا. بلکه من از همان زمان که شما را در اولین برنامه هفت با آن صلابت و آرامش دیدم که با همه ی توان حرفه ای خود عزم جزم کردهاید ، تا پنبه فیلمفارسی های بسیار از رده خارج و فیلم نماهای روشنفکرمابانه را بزنید، حقیقتا از شما مهری بر دل گرفتم که شاید انعکاسی در برابر مهری است که از مردم ایران در قلب شماست. با نقد شما بر فیلم متروپل دوباره بر بنده ثابت شد که هنوز همان آقا مسعود حرفه ای نترس قاعده گرای مخاطب مند سینما شناس هستید. ازین بابت ،عزیزی.با تشکر-رویا.
علی
۹۲/۱۱/۲۴ - ۱۶:۴۷
10
پاسخ
درسته که قابل نقد هم نیستند بعضی از این فیلم ها!
ولی باید یکی باشه با یه تریبون قوی اینارو به مردم و مخاطبین و علاقه مندان بدون حب و بغض انتقال بده و خیلی شکیل بهشون بفهمونه اینا چیزی جز ادا نیستن!
دنبال یه جای پر مخاطب باش آقای فراستی!
برگرد تلویزیون و این حرف ها رو بگو!
ولی نه اون طوری که بگی دورهمی اطیابی از جدایی بهتره!
من همه نقدها و حرفاتون مخصوصا اون که راجع به جرم رو گفتین رو منطقی می دونم و قبول دارم، ولی اصلا برام نمی گنجه اون دورهمی اطیابی که ده دقیقش رو هم نمیشه دید از فیلم متوسط جدایی بهتر باشه!
ben
۹۲/۱۱/۲۵ - ۱۵:۱۳
10
پاسخ
بجا
حمید
۹۲/۱۲/۱ - ۰۱:۳۹
20
پاسخ
اره راست میگویی اقای فراستی ولی وقتی چندین بار فیلمنامه را رد میکنن ، اسم فیلم را رد می کنند ، وسط کار تهیه کنندگی فیلم را رد میکنند استاد کیمیایی با این فیلم اعتراض خود را در فیلمش بیان می کند حتی شده با داستان اگزوتیک بی حد و اندازه !!!
فرید
۹۳/۹/۲۷ - ۱۱:۰۲
10
پاسخ
درود بر استاد
با این که به شدت طرفدار کیمیایی هستم ولی متروپل اصلا فیلم نبود. هذیان بود.
ممنون از نقدهای بسیار دقیقتون.
شهریار
۹۴/۹/۲۵ - ۱۴:۳۱
10
پاسخ
سلام _ متروپل جز سینمای ابزورد قرار نمی گیرد؟؟؟
All Rights Reserved by MassoudFarassati.com 2012

© Deyhim

info@massoudfarassati.com