وبسایت رسمی مسعود فراستی
اورتور نقد سی و دوم
قبل از جشنواره امسال پرتو ( مهتدی ) رفت. پرتو از فعالین بخش بین المللی ایام جشنواره بود. و میهماندار خارجی ها با کامیار. آخرین بار چندین ماه پیش دیدمش - سخت لاغر شده بود – در جلسه شورای کتاب سینمایی . پرسید " فورد " کی در می آید. گفتم صحفه آرایی تمام شده . گفت مطلبی دارم از لحظات آخرش، می تونی تو کتاب بزاریش؟ گفتم بده. فردایش مطلب را ترجمه کرد و داد. مطلب درباره آخرین نفس های فورد بود در بستر بیماری. او هم سرطان داشت. فورد چند لحظه ای قبل از تمام کردن ، چشمانش را باز میکند، پکی به سیگار برگش می زند، جرعه ای می نوشد و می گوید : کات. و چشم فرو می بندد. پرتو هم خدا کند در لحظات آخر با قهقهه ای که داشت این جمله را برایم می گفت، رفته باشد و با پوزخندی کات داده باشد. روحش شاد.جشنواره یا دقیقتر نمایشگاه فیلم سی و دوم در راه است. این بار تقریبا همه فیلمسازان هستند. و بیش از 60 فیلم به نمایش در می آید. یعنی همه فیلم های تولید شده امسال.اکرانشان چه می شود ، بماند. معلوم نیست چرا و چگونه ناگهان در عرض چند روز فیلم های جشنواره دوبرابر شده . گویا هیات انتخاب در ابتدا سخت گرفته و بعد آسان ؛ و همه را انتخاب کرده اند . عجب کار سختی ! شاید به جای " دیپلماسی لبخند "، که در سیاست خارجی درست بود و ملی ؛ و سازش روی اصول نبود، اینجا به دیپلماسی تا توانی دلی به دست آور رسیده . احتمالا قرار بر این است که کسی – فیلمسازی – نرنجد نه از هیات انتخاب نه از داوران و نه از منتقدان. جلسات نقد هم بهتر است به پرسش و پاسخ بدل شود. حتما به این آرام سازی یا خنثی سازی می گویند وفاق ، تدبیر و اعتدال! امیدش هم بماند برای وقتی دیگر. سفارش اش را داده ایم.

به باور من " اعتدال" ، تقسیم غنایم نیست. باج دادن و دور هم بودن و انفعال نیست. اعتدال باز کردن فضا و امکان رقابت برای همه است. خودی و غیر خودی ، ارزشی و غیر ارزشی نکردن و بر اساس منافع ملی – نه منافع ایدئولوژیک – عمل کردن است. اعتدال از نگاه من ، دامن زدن به گفتگو و مطرح کردن شفاف بحث ها و اختلافات است ؛ نه ترس از آن و تخطئه نقد – و منتقد – و جایگزینش نسیه و نقد نرم .اعتدال ، استقبال از نقد است و پذیرای آن بودن.

اعتدال ، شبیه سازی و یکسان سازی نیست و دستور پذیری. اعتدال با انحصار دولت نمی خواند. در اقتصاد و فرهنگ می بایست تصدی گری دولت به حداقل برسد و سهیم کردن مردم به حداکثر. اعتدال ، شفافیت ، آزادی و شکوفایی است و قانون مداری .

سرانجام روزی باید از شر سینمای دولتی ، سوبسیدی – نفتی – فرمایشی و خنثی خلاص شویم تا به سینما برسیم. به سینمایی ملی ، شجاع ، سرپا و سرحال که تولید مساله کند و نیاز باشد. نیاز و مساله فیلمساز و مخاطب.

درباره این بحث دوباره راه افتاده " ارزشی و غیر ارزشی "، به قول رئیس جمهور : " تقسیم هنرمندان به هنرمندان ارزشی و غیر ارزشی بی معناست . هنر یعنی ارزش " . هنر" ارزشی" ، هنر " عرفانی" ، هنر " معنا گرا"، هنر "فاخر" ، هنر متعهد، قبل از هر چیز باید هنر باشد و بعد احیانا ارزشی یا... پس یک فیلم " ارزشی" یا " انتلکت" ، اول باید فیلم باشد – صاحب فرم باشد – و دیدنی ؛ و مخاطب را جذب کند و سرگرم تا بتواند هر معنایی را حمل کند یا هر صفتی به خود بچسباند. وگرنه شعار می دهد و مخاطب هم پس می زند. چرا که هنر اساسا نه با سر که با دل او کار می کند.

14 دیدگاه

۹۲/۱۱/۱۲

علیرضا
۹۲/۱۱/۱۲ - ۲۰:۳۲
00
پاسخ
سلام.
میخواستم بپرسم نظرتون درباره ی طرح "سلام سینما" که اتفاق افتا د چی؟
با توجه به احترامِ فراوانِ شما به مردم و تماشاگر، درمورد هجومشون به سینماها چه نظری دارید؟
علی
۹۲/۱۱/۱۲ - ۲۱:۰۴
00
پاسخ
سلام استاد
منتظر نقدهای جذابتان هستیم
صبر
۹۲/۱۱/۱۲ - ۲۲:۲۲
00
پاسخ
سلام ترا خدا یکم فکر خوانندگان هم باشید و با فونت 3 بنویسید!با چه زاجراتی خوندم تازه با عینک!
خب ،همین چیزای کوچک که شما فکرش را هم نمی کنید تو آگاهی دادن تاثیر داره!کسی که نیم بند علاقه به این مسائل داشته باشه نیمه کاره ول می کنه ، میره و....
حاجيان
۹۲/۱۱/۱۳ - ۰۹:۵۵
00
پاسخ
سلام .
امسال هم ، همه دورهم هستند و جايزه خواهندگرفت و فحش خواهند داد و طلبكار خواهند بود. و سينماي بيچاره اين وسط گرفتار است در ميانه دعواي شبه روشنفكران و اصلاح طلبان قلابي و مسئوليني كه تكليفشان معلوم نيست و فقط لبخند مي زنند و ديگران را ....... مي پندارند. خودم اينن چند نقطه را گذاشتم تا خودسانسوري كرده باشم و كلام منزه باشد.
عمر شما دراز باد و سايه تان بر سر فرهنگ و فريادتان بلند و رسا.
حامد
۹۲/۱۱/۱۳ - ۱۶:۰۶
00
پاسخ
نطرتون درباره فیلم های که تا الان در جشنواره دیدین را در سایت قرار دهید.
یک سینمادوست
۹۲/۱۱/۱۴ - ۰۱:۲۸
00
پاسخ
بسیار خوب
امین
۹۲/۱۱/۱۴ - ۱۳:۱۴
00
پاسخ
اعتدال یعنی آزادی نقد
جای خالی شما و امثال شما واقعن احساس میشه این روزها، امیدوارم لااقل بیشتر بخونم از جنابعالی، راجع به فیلم هایی که تو فجر هستن، تو فجر بودن، شرایط امروز کشور، تفسیرهاتون از تدبیر و امید و کلید و همه چی.
یاسر
۹۲/۱۱/۱۵ - ۱۵:۱۶
00
پاسخ
رئیس زیادی حرفهای اون آقا رو جدی گرفتی اون همینطوری یک حرفی زد
عباس
۹۲/۱۱/۱۶ - ۰۰:۴۳
00
پاسخ
درود بر شما که مثل همیشه بدون رودروایسی نقد میکنید و خوب نقد میکنید.امیدوارم برای نسل ما که تفریح سالمی جز سینما نداریم امثال شما را زیاد ببینیم.چون
فیلمها را بر اساس نقد شما انتخاب میکنیم.مرسی
امین لطیفی
۹۲/۱۱/۱۶ - ۰۲:۵۳
00
پاسخ
درود بر استاد
استاد شما یک دست یک قلم ویک زبان.....اما چشم ها و گوش ها بی فایده اند وقتی که عقل کور و کر باشد.
قسم به قلمی که می نویسید جوری از الزام نقد می نویسید انگار در اینجا میشود رفت به عطاری و گفت مثقالی نقد -مسعود فراستی-بده...!!!
جسارت نباشد ولی نقد گاو نر میخواهد ومرد کهن.....دی شیخ با چراغ همی گشت گرد شهر*** کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست
نقاد هست اما نقاد نیست.
احسان
۹۲/۱۱/۱۷ - ۲۱:۵۰
00
پاسخ
عالی بود
رویا
۹۲/۱۱/۲۳ - ۰۰:۳۴
02
پاسخ
برای تو ای استاد نقد:
دمت گرم و دلت خوش باد مسعود - که حق نقد کردن را ادا کرد.
با تشکر. رویا
رویا از قم
۹۳/۱۰/۱۸ - ۲۲:۰۵
02
پاسخ
سلام.راستی دم اوستا فورد گرم.بابا بزرگی بوده برای خودش ها.چقدر قشنگ : سیگارشو کشید آبشو هم خورد بعد گفت کات.یعنی که این دنیا هم فیلمبرداریه ها حواستونو جمع کارگردانیتون کنید یه وقت نکنه هیچی ازش درنیاد.ای والله و دیگه اینکه هنوز هم از خواندن این ضدیادداشت همون حس دفعه اول را دارم.اوستا مسعود بنویسم برات؟همون شعری که واست سرودمو میگم.آره؟...باشه
دمت گرم و دلت خوش باد مسعود که حق نقدکردن را ادا کرد
رویا از قم
۹۳/۱۲/۱۹ - ۲۲:۲۹
02
پاسخ
سلام به همگی.چقدر این ضد یادداشته دراومده.بابا واقعا یه وقتهایی این اوستا مسعود ، نوشته هاش ای والله داره.الآن 2-3 ساله این وبلاگ دراومده و این متن برای چندمین بار به چشمم خورده ، اما باور کنین که انگار همین الان نوشته شده.و هنوز هم مثل پیام قبلی ام میگم : سلام به مسعود بزرگ که با این سوادش به ما یاد داد که هنر چشمه جوشنده ای است اما از دل زندگی و سلام به روح فورد بزرگ و به فیلمسازی اش ، که مسعود فراستی را برای من و تو تربیت کرد.
All Rights Reserved by MassoudFarassati.com 2012

© Deyhim

info@massoudfarassati.com