وبسایت رسمی مسعود فراستی
درباره ديپلماسي فعال حق داشتن، سود جستن اندازه نگه داشتن
سرانجام پس از مدت ها فقر ديپلماتيك و دوري از ديپلماسي جدي - ملي و جهاني- سريع اما آرام به سوي شكل گيري يك ديپلماسي فعال مدرن نه سنتي گام برداشته ايم. ديپلماسي ظريف حدنگه دارنده يي كه ظاهري متين و آرام دارد با باطني تعرضي و محق: ديپلماسي كه در آن هم استراتژي معنا دارد و هم تاكتيك. ديپلماسي ای كه نه مازوخيستي است نه ساديستي و نه اتوپيايي.

در گذشته از آنجا كه استراتژي ديپلماتيك نداشتيم و تاكتيك، با توهم خود را دلداري مي داديم. لاجرم در زمين استراتژي ديگران بازي مي كرديم. چه آنجا كه پرخاش مي كرديم و چه جايي كه مظلوم نمايي.

ديپلماسي منفعل، بازي باخت- برد است. باخت ما و برد ديگران. يا در بهترين حالت بازي باخت- باخت. اما ديپلماسي فعال ميدان بازي برد- برد است. در اين ديپلماسي كه هم ملي است و هم جهاني، حق با ماست. اما حق داشتن به تنهايي كافي نيست. سود جستن از حق اساسي است در اين روند سود جستن، اندازه نگه داشتن تعيين كننده است. اگر اندازه نگه نداريم سود به زيان بدل مي شود و حق به ناحق مي رسد.

طبيعي و ناگزير است كه در اين مسير، نيروهاي مخالف و بازدارنده موجودند و گاه فعال: از هر دو سوي ميز.

نه عقل نه واقعيت باور نمي كنند و نمي پذيرند كه آن طرف ميز همه عليه ما متحدند. ابدا چنين نيست. جبهه غرب اساسا متحد نيست. ذاتا هم نمي تواند باشد. اتحادش موقتي است و شكننده، عرضي است و نه جوهري. اشتباهات ما- چه استراتژيك چه تاكتيكي- آنها را متحد مي كند و يكپارچه مي نمايد. بايد با برنامه يي دقيق و تاكتيك هاي متناسب در صفوف شان تزلزل ايجاد كرد و انشقاق. گام به گام دوستان و دشمنان را تشخيص داد و از هم تفكيك شان كرد و يارگيري جديد نمود. دوستان را افزون تر و دشمنان را كوچك تر ساخت. اكثر دشمنان را به دوستان- هر چند موقتي- بدل كرده و دشمن اصلي را مشخص كرد و منفرد.

واقعيت زندگي در همين يكي دو ماهه نشان مي دهد كه وقتي ما درست عمل مي كنيم و تعرض، و مي خواهيم از حق مان سود بجوييم و اندازه هم نگه مي داريم، آنها به هم مي ريزند و اختلافاتشان علني مي شود. حتي ناچار مي شوند برخلاف ديروز در ميدان ما بازي كنند. نگاه كنيد به پيشنهادات ايران در اجلاس سويس. هم نقشه راه متعلق به ما است هم زمان بندي آن. دشمنان اصلي، ميدان را از دست داده اند. هم ميدان از آن ما است هم بازي. قطعا اسراييل، جناح وحشي جنگ طلب در امريكا و برخي سران كشورهاي عربي در حال باختند و آغاز پايان تعرض. ديگر ميدان و بازي از آن آنها نيست. پيروزي ديپلماتيك ما كه همچنان دشوار است، منافع آنها را سخت به خطر انداخته. آنها تنها در شرايط بحران سازي و جنگ است كه مي توانند زندگي كنند. در شرايط صلح و امنيت جاي چنداني برايشان باقي نمي ماند. مشكلات آنها به رغم ظاهر قوي و پز دموكراتيك حقوق بشري و قدرت جهاني سرمايه ، به مراتب از ما جدي تر است و بيشتر.

برخي افراد و نيروهاي داخلي ما اگر همچنان اين وضعيت را درك نكنند، همصدا با دشمنان خارجي ما به سِكت هاي ضدملي و ضد مردمي تبديل شده و از ميدان بازي طرد مي شوند. افراد و برخي نيروهاي ضد دموكراتيك متعلق- و بازمانده- ديروز به رغم شعارها و نقاب هاي راديكال، كاريكاتور مضحك ديروزند و جايي در اين ميدان- نرمش قهرمانانه- ندارند و اگر خود را بازسازي نكنند و منافع ملي را درنيابند پايگاه هاي ناچيز مردمي شان بيشتر از دست مي رود و اعتماد به نفس شان نيز. نبايد زياد جدي شان گرفت. پنيك كردن امروزي و عوام فريبي شان از سر ضعف است نه قدرت. تخريب شان در ارگانيزم - در بدن - بيشتر به دندان دردي حاد شبيه است كه معالجه ساده يي دارد تا كمردردي مزمن و زمينگيركننده. از همين رو هيچ ضعفي هرچند ناچيز و فيزيكي جايز نيست.

برخي افراد و نيروهاي به ظاهر آزاديخواه اما تندرو نيز كه يك شبه به دنبال حل مسائل بسيارند و ايجاد مدينه فاضله، دست شان خالي است و به جاي دفاع از منافع ملي به دفاع از خود و سكت بي تاريخ شان مشغول. اما كشتي به راه خودش مي رود چه خوب كه دريابيم و از آن باز نمانيم.

براي ادامه كاري اين ديپلماسي فعال كه ديگر خوشبختانه متكي به نفت نيست، بايد منفذهاي رانت خواري اقتصادي و رانت خواري فرهنگي نيز بسته شود و فرهنگ نفتي جاي خود را به فرهنگ كار و توليد بسپارد. فرهنگ ملي مماس با مردم، با دورنماي شكوفايي ثروت هاي مادي و معنوي.

بحث فرهنگ بماند براي وقت ديگر.
روزنامه اعتماد، آبان 1392

14 دیدگاه

۹۲/۱۱/۱۲

علیرضا
۹۲/۱۱/۱۲ - ۲۰:۳۲
500
پاسخ
سلام.
میخواستم بپرسم نظرتون درباره ی طرح "سلام سینما" که اتفاق افتا د چی؟
با توجه به احترامِ فراوانِ شما به مردم و تماشاگر، درمورد هجومشون به سینماها چه نظری دارید؟
علی
۹۲/۱۱/۱۲ - ۲۱:۰۴
500
پاسخ
سلام استاد
منتظر نقدهای جذابتان هستیم
صبر
۹۲/۱۱/۱۲ - ۲۲:۲۲
500
پاسخ
سلام ترا خدا یکم فکر خوانندگان هم باشید و با فونت 3 بنویسید!با چه زاجراتی خوندم تازه با عینک!
خب ،همین چیزای کوچک که شما فکرش را هم نمی کنید تو آگاهی دادن تاثیر داره!کسی که نیم بند علاقه به این مسائل داشته باشه نیمه کاره ول می کنه ، میره و....
حاجيان
۹۲/۱۱/۱۳ - ۰۹:۵۵
500
پاسخ
سلام .
امسال هم ، همه دورهم هستند و جايزه خواهندگرفت و فحش خواهند داد و طلبكار خواهند بود. و سينماي بيچاره اين وسط گرفتار است در ميانه دعواي شبه روشنفكران و اصلاح طلبان قلابي و مسئوليني كه تكليفشان معلوم نيست و فقط لبخند مي زنند و ديگران را ....... مي پندارند. خودم اينن چند نقطه را گذاشتم تا خودسانسوري كرده باشم و كلام منزه باشد.
عمر شما دراز باد و سايه تان بر سر فرهنگ و فريادتان بلند و رسا.
حامد
۹۲/۱۱/۱۳ - ۱۶:۰۶
500
پاسخ
نطرتون درباره فیلم های که تا الان در جشنواره دیدین را در سایت قرار دهید.
یک سینمادوست
۹۲/۱۱/۱۴ - ۰۱:۲۸
500
پاسخ
بسیار خوب
امین
۹۲/۱۱/۱۴ - ۱۳:۱۴
500
پاسخ
اعتدال یعنی آزادی نقد
جای خالی شما و امثال شما واقعن احساس میشه این روزها، امیدوارم لااقل بیشتر بخونم از جنابعالی، راجع به فیلم هایی که تو فجر هستن، تو فجر بودن، شرایط امروز کشور، تفسیرهاتون از تدبیر و امید و کلید و همه چی.
یاسر
۹۲/۱۱/۱۵ - ۱۵:۱۶
500
پاسخ
رئیس زیادی حرفهای اون آقا رو جدی گرفتی اون همینطوری یک حرفی زد
عباس
۹۲/۱۱/۱۶ - ۰۰:۴۳
500
پاسخ
درود بر شما که مثل همیشه بدون رودروایسی نقد میکنید و خوب نقد میکنید.امیدوارم برای نسل ما که تفریح سالمی جز سینما نداریم امثال شما را زیاد ببینیم.چون
فیلمها را بر اساس نقد شما انتخاب میکنیم.مرسی
امین لطیفی
۹۲/۱۱/۱۶ - ۰۲:۵۳
500
پاسخ
درود بر استاد
استاد شما یک دست یک قلم ویک زبان.....اما چشم ها و گوش ها بی فایده اند وقتی که عقل کور و کر باشد.
قسم به قلمی که می نویسید جوری از الزام نقد می نویسید انگار در اینجا میشود رفت به عطاری و گفت مثقالی نقد -مسعود فراستی-بده...!!!
جسارت نباشد ولی نقد گاو نر میخواهد ومرد کهن.....دی شیخ با چراغ همی گشت گرد شهر*** کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست
نقاد هست اما نقاد نیست.
احسان
۹۲/۱۱/۱۷ - ۲۱:۵۰
500
پاسخ
عالی بود
رویا
۹۲/۱۱/۲۳ - ۰۰:۳۴
501
پاسخ
برای تو ای استاد نقد:
دمت گرم و دلت خوش باد مسعود - که حق نقد کردن را ادا کرد.
با تشکر. رویا
رویا از قم
۹۳/۱۰/۱۸ - ۲۲:۰۵
501
پاسخ
سلام.راستی دم اوستا فورد گرم.بابا بزرگی بوده برای خودش ها.چقدر قشنگ : سیگارشو کشید آبشو هم خورد بعد گفت کات.یعنی که این دنیا هم فیلمبرداریه ها حواستونو جمع کارگردانیتون کنید یه وقت نکنه هیچی ازش درنیاد.ای والله و دیگه اینکه هنوز هم از خواندن این ضدیادداشت همون حس دفعه اول را دارم.اوستا مسعود بنویسم برات؟همون شعری که واست سرودمو میگم.آره؟...باشه
دمت گرم و دلت خوش باد مسعود که حق نقدکردن را ادا کرد
رویا از قم
۹۳/۱۲/۱۹ - ۲۲:۲۹
501
پاسخ
سلام به همگی.چقدر این ضد یادداشته دراومده.بابا واقعا یه وقتهایی این اوستا مسعود ، نوشته هاش ای والله داره.الآن 2-3 ساله این وبلاگ دراومده و این متن برای چندمین بار به چشمم خورده ، اما باور کنین که انگار همین الان نوشته شده.و هنوز هم مثل پیام قبلی ام میگم : سلام به مسعود بزرگ که با این سوادش به ما یاد داد که هنر چشمه جوشنده ای است اما از دل زندگی و سلام به روح فورد بزرگ و به فیلمسازی اش ، که مسعود فراستی را برای من و تو تربیت کرد.
All Rights Reserved by MassoudFarassati.com 2012

© Deyhim

info@massoudfarassati.com