وبسایت رسمی مسعود فراستی
درباره ديپلماسي فعال حق داشتن، سود جستن اندازه نگه داشتن
سرانجام پس از مدت ها فقر ديپلماتيك و دوري از ديپلماسي جدي - ملي و جهاني- سريع اما آرام به سوي شكل گيري يك ديپلماسي فعال مدرن نه سنتي گام برداشته ايم. ديپلماسي ظريف حدنگه دارنده يي كه ظاهري متين و آرام دارد با باطني تعرضي و محق: ديپلماسي كه در آن هم استراتژي معنا دارد و هم تاكتيك. ديپلماسي ای كه نه مازوخيستي است نه ساديستي و نه اتوپيايي.

در گذشته از آنجا كه استراتژي ديپلماتيك نداشتيم و تاكتيك، با توهم خود را دلداري مي داديم. لاجرم در زمين استراتژي ديگران بازي مي كرديم. چه آنجا كه پرخاش مي كرديم و چه جايي كه مظلوم نمايي.

ديپلماسي منفعل، بازي باخت- برد است. باخت ما و برد ديگران. يا در بهترين حالت بازي باخت- باخت. اما ديپلماسي فعال ميدان بازي برد- برد است. در اين ديپلماسي كه هم ملي است و هم جهاني، حق با ماست. اما حق داشتن به تنهايي كافي نيست. سود جستن از حق اساسي است در اين روند سود جستن، اندازه نگه داشتن تعيين كننده است. اگر اندازه نگه نداريم سود به زيان بدل مي شود و حق به ناحق مي رسد.

طبيعي و ناگزير است كه در اين مسير، نيروهاي مخالف و بازدارنده موجودند و گاه فعال: از هر دو سوي ميز.

نه عقل نه واقعيت باور نمي كنند و نمي پذيرند كه آن طرف ميز همه عليه ما متحدند. ابدا چنين نيست. جبهه غرب اساسا متحد نيست. ذاتا هم نمي تواند باشد. اتحادش موقتي است و شكننده، عرضي است و نه جوهري. اشتباهات ما- چه استراتژيك چه تاكتيكي- آنها را متحد مي كند و يكپارچه مي نمايد. بايد با برنامه يي دقيق و تاكتيك هاي متناسب در صفوف شان تزلزل ايجاد كرد و انشقاق. گام به گام دوستان و دشمنان را تشخيص داد و از هم تفكيك شان كرد و يارگيري جديد نمود. دوستان را افزون تر و دشمنان را كوچك تر ساخت. اكثر دشمنان را به دوستان- هر چند موقتي- بدل كرده و دشمن اصلي را مشخص كرد و منفرد.

واقعيت زندگي در همين يكي دو ماهه نشان مي دهد كه وقتي ما درست عمل مي كنيم و تعرض، و مي خواهيم از حق مان سود بجوييم و اندازه هم نگه مي داريم، آنها به هم مي ريزند و اختلافاتشان علني مي شود. حتي ناچار مي شوند برخلاف ديروز در ميدان ما بازي كنند. نگاه كنيد به پيشنهادات ايران در اجلاس سويس. هم نقشه راه متعلق به ما است هم زمان بندي آن. دشمنان اصلي، ميدان را از دست داده اند. هم ميدان از آن ما است هم بازي. قطعا اسراييل، جناح وحشي جنگ طلب در امريكا و برخي سران كشورهاي عربي در حال باختند و آغاز پايان تعرض. ديگر ميدان و بازي از آن آنها نيست. پيروزي ديپلماتيك ما كه همچنان دشوار است، منافع آنها را سخت به خطر انداخته. آنها تنها در شرايط بحران سازي و جنگ است كه مي توانند زندگي كنند. در شرايط صلح و امنيت جاي چنداني برايشان باقي نمي ماند. مشكلات آنها به رغم ظاهر قوي و پز دموكراتيك حقوق بشري و قدرت جهاني سرمايه ، به مراتب از ما جدي تر است و بيشتر.

برخي افراد و نيروهاي داخلي ما اگر همچنان اين وضعيت را درك نكنند، همصدا با دشمنان خارجي ما به سِكت هاي ضدملي و ضد مردمي تبديل شده و از ميدان بازي طرد مي شوند. افراد و برخي نيروهاي ضد دموكراتيك متعلق- و بازمانده- ديروز به رغم شعارها و نقاب هاي راديكال، كاريكاتور مضحك ديروزند و جايي در اين ميدان- نرمش قهرمانانه- ندارند و اگر خود را بازسازي نكنند و منافع ملي را درنيابند پايگاه هاي ناچيز مردمي شان بيشتر از دست مي رود و اعتماد به نفس شان نيز. نبايد زياد جدي شان گرفت. پنيك كردن امروزي و عوام فريبي شان از سر ضعف است نه قدرت. تخريب شان در ارگانيزم - در بدن - بيشتر به دندان دردي حاد شبيه است كه معالجه ساده يي دارد تا كمردردي مزمن و زمينگيركننده. از همين رو هيچ ضعفي هرچند ناچيز و فيزيكي جايز نيست.

برخي افراد و نيروهاي به ظاهر آزاديخواه اما تندرو نيز كه يك شبه به دنبال حل مسائل بسيارند و ايجاد مدينه فاضله، دست شان خالي است و به جاي دفاع از منافع ملي به دفاع از خود و سكت بي تاريخ شان مشغول. اما كشتي به راه خودش مي رود چه خوب كه دريابيم و از آن باز نمانيم.

براي ادامه كاري اين ديپلماسي فعال كه ديگر خوشبختانه متكي به نفت نيست، بايد منفذهاي رانت خواري اقتصادي و رانت خواري فرهنگي نيز بسته شود و فرهنگ نفتي جاي خود را به فرهنگ كار و توليد بسپارد. فرهنگ ملي مماس با مردم، با دورنماي شكوفايي ثروت هاي مادي و معنوي.

بحث فرهنگ بماند براي وقت ديگر.
روزنامه اعتماد، آبان 1392

23 دیدگاه

۹۲/۸/۴

شاهین
۹۲/۸/۴ - ۱۷:۰۰
04
پاسخ
با سلام
به آقا مسعود بفرمایید که این همه دست و پا زدن دیپلماتیک به قول شما برای کم رنگ کردن اقتصاد نفتی نیست.
برای فروش بیشتر نفت و کاهش قیمت موقتی کالاها در داخل کشور است.
شایان حقایقی
۹۲/۸/۵ - ۱۹:۲۳
02
پاسخ
با شما موافقم، به نظرم پذیرش استراتژی برد-برد می تواند نقطه عطفی در ایجاد تغییرات در کشور باشد.
ارمان
۹۲/۸/۶ - ۱۲:۰۸
03
پاسخ
سلام لطفا مقاله روشنفکران در سینما را بنویسید.
محمد
۹۲/۸/۶ - ۱۶:۳۵
02
پاسخ
موافقـم
مرتضس
۹۲/۸/۷ - ۱۶:۴۷
20
پاسخ
رئیس این چه ربطی به سینما داشت. من شما رو به عنوان یک منتقد باسواد قبول دارم حتی برخی نظریات غیرسینمایی‌تون رو. ولی دیگه به سیاست خارجی هم وارد می‌شید. بعد من یک نقد دوستانه دارم. اون هم اینه که چرا هر تفکری مغایر با تفکر خودتون رو تندروی یا کند روی می‌دونید. مطمنید که دارید روی خط مستقیم و تعادل راه می‌رید؟
یا حق
یاسر
۹۲/۸/۸ - ۱۴:۳۷
44
پاسخ
این ضد یادداشت با واقعیت هیچ تطبیقی نداشت
این دیپلماسی فعال که میگید دنبال این نیست که یار گیری جدید کنه این دیپلماسی میگه که اونا یه ارباب دارن فقط هم باید با این ارباب بست بقیه هم هیچ ارزشی ندارن
مشکلاتی هم که بین اونا به وجود اومده هیچ ربطی به این دیپلماسی مثلا فعال نداره
این دیپلماسی غیر از نمایش ضعف هیچی ازش درنمیاد رئیس
رضا
۹۲/۸/۸ - ۱۷:۰۸
12
پاسخ
مثل همیشه منطقی .
یلدا راوی
۹۲/۸/۱۰ - ۱۵:۱۳
11
پاسخ
بعله!!
آفرین!به این میگن حرف حساب!
محمد امین
۹۲/۸/۱۲ - ۰۰:۱۲
32
پاسخ
زدی جاده خاکی استاد یعنی چی که غرب علیه ما متحد نیست؟آخه تاریخ رو برای همین گذاشتن که بینید چه کردن با ما اینها.جنگ 8 ساله نمونه بدی نیست برای مثال
مجتبی
۹۲/۸/۱۶ - ۰۱:۵۷
16
پاسخ
نظر شما درمورد دیپلماسی کشور بسیار صحیح می باشد اما ما نبای تلاش های دوستان قبلی خود رافراموش کنیم.به خصوص تلاش های اقای دکترجلیلی در دولت قبلی.
محمد محمدی
۹۲/۸/۱۶ - ۰۳:۵۰
21
پاسخ
متن فوق العاده ای بود
مهرایین
۹۲/۸/۱۹ - ۱۱:۰۳
33
پاسخ
آقای فراستی باز از این کارها بکنید و ما رو مستفیض کنید
محمد
۹۲/۸/۱۹ - ۱۶:۳۱
13
پاسخ
سلام.مقال جون داری بود.اما یک انتقاد هم از سایت کنیم که بحث جدی در مورد سینما را کمتر دنبال میکنه...دوست دارم که آقای فراستی از مبانی سینمای درست بیشتر بنویسه..یا گارگردان خوب وسینمای آدم حسابی را بیشتر معرفی کنه..من خودم شخصا چون به فیلم نامه نویسی علاقه دارم از مسعود خان میخوام که در مورد یک فیلم نامه خوب هم صحبت به میان بیاورد.....با تشکر
حمید
۹۲/۸/۱۹ - ۲۱:۴۷
21
پاسخ
عالیییییییی با متن پخته و قوی با فرم جذاب و محتوای ملی مردمی
محمد
۹۲/۸/۲۱ - ۲۰:۵۸
12
پاسخ
از آقای فراستی ممنونم که بازم حرف دل ما رو زد
امین لطیفی
۹۲/۸/۲۱ - ۲۲:۵۲
11
پاسخ
با درود خدمت استاد فراستی
ضمن تشکر از راه اندازی سایت رسمی که میتواند پلی باشد برای ارتباط ما که تهران نشین نیستیم با استاد.
میخواستم چند نکته رو که در پی خواندن متن استاد به ذهنم رسید بگم.

دیپلماسی باید اول در ساختار سیاسی نظامی حلول کرده باشدو در آن ممذوج شده باشد که بعد بتوان با آن ور رفتو اگر هوش لازم،تدبیر لازم،و سواد لازم در میان باشد،آن را خلاق و فعال و پویا کرد.در حرکت آن هم رو به پیش نه به پس و نه حرکت درجا.
دیپلماسیی که از پس زور و ارعاب و تهدید و تحریم بخواهد یکشبه فعال شود مانند فرزند نوپای است که هنگام راه رفتن همه حایلش را دارند و منتظرند که کی زمین میخورد. آنچنان که همین شل کن سفت کن های دیپلماتیک در دهه گذشته این را نشان داده.تازه کودک نوپای یش از پس گاگله کردن و هزار دردسر دیگر آمده است. دیپلماسی ما که یک سرش افراط بوده و اتفاقا سر دیگرش هم افراط بوده است !!!!
دیپلماسی فعال پشته ای میخواهد که همان جامعه است،آن هم از نوع فعال و ارگانیکش همچون فیلم های مورد پسند استاد که ارگانیک هستند و باد درشال عامل اخلال را جستوجو کرد و با آن دستو پنجه نرم کرد. گر چنین نباشد،میشود همچو سینمای ما که در آن فیلمساز بجای آن که فیلمش را فیلمسازانه بسازد به هذیان گویی میپردازد و مدیران وفت که کوچک شده های قدرت بزرگتر یعنی دولت را مقصر میداند و انتظار دولت جدیدی را میکشد تا مقصر جدیدی نیز بیابد.چرا ؟چون نه هوش لازم را دارد نه تدبیر و نه سواد لازم را.
آخر نکته این که ره صد ساله را نمیشود یک شبه رفت، همانطور که نمیشود گنجشک رنگ کرد و جای قناری غالب.

با سپاس فراوان از استاد مسعود فراستی عزیز
عید
۹۲/۸/۲۳ - ۱۶:۳۶
21
پاسخ
سلام
چرا اسم این بخش ضد یادداشته؟
این مقاله مورد تاییده. یا نه؟
امیدوارم صادقانه جواب بدید.
امینی
۹۲/۱۰/۶ - ۱۹:۲۵
00
پاسخ
نظرتون صحیح اما فکر نمیکنید اگه در یک موضوع جدی و پرتلاش کار کنیم زودتر به سرانجام میرسیم تا اینکه از هر دری سخن بگیم و آخرش هم هنوز اول راه باشیم ! توقع دارم سینما رو جدی تر بگیرین چون به نظرم سر منشأ خیلی از تحولاته. ممنون
مهدی
۹۲/۱۰/۲۹ - ۲۲:۵۳
10
پاسخ
رییس جوجه رو آخر پاییز میشمورند
رویا
۹۲/۱۱/۸ - ۱۹:۰۳
00
پاسخ
با سلام . حقیقتش من شما را فرد صبور و غیر عجولی می دیدم . فکر نمی کنید هنوز قضاوت آنهم به این قاطعیت ،نه تنها عوامانه بلکه ،غیر منصفانه باشد . البته می دانم که شما در این ضد یادداشت به خود روابط شکل گرفته و تعاملات فی مابین ایران و اروپا نظر دارید و نه نتیجه های مورد انتظار . با این وجود باز هم این شتاب شما در داوری(و نه اظهار نظرتان)، برای هر ذی عقلی غیر قابل قبول و غیر قابل توجیه است . باز هم ممنون می شوم که اگر من دراشتباه بودم ، هر طور که خود صلاح می دانید ، در اینباره(یعنی ایراد من از خودتان) پاسخ بدهید . بنده از کسانی هستم که از شما نه فقط در عرصه ی هنر سینما که در ابعاد دیگر زندگی نیز بسیار آموختم . حتی بی اغراق و بی هیچ گونه خودنمایی باید بگویم شما و روحیه و اعتقادات شما را نیز خوب می شناسم . به دو دلیل :1- شناخت کافی از زندگی نامه شما درهمان آغاز آشنایی یکطرفه من از شما که چندین سال قبل با یک برنامه تلویزیونی آغاز شد و با برنامه آقای جیرانی یعنی هفت ، این شناخت ، پی گرفته شد . 2-سمپاتی عجیبی که از لحاظ خلق و خو بین خودم با شما حس می کنم . یعنی همان محوریتی که شما به منطق دو دوتا چهارتایی می دهید و حتی آن را به اکثر جنبه های انسانی قابل تعمیم می دانید . بسیار خوشوقت شدم وقتی با سرچ نام شما وبسایت رسمیتان را دیدم . و خوشحالتر می شوم اگر بتوانم از سایت شما در جیمیل خود جواب دریافت کنم . در ضمن اصلا این حرفتان را نمی توانم بپذیرم که غرب علیه ما متحد نیست .(با همه احترام عقلایی که برای زندگی شما در اروپا و شناختتان از آن قائلم) و این اشتباهتان را ناشی ازیکسانی دو مفهوم غرب و اروپا می دانم . شاید ملل اروپایی و حتی سرانشان ، صرفا با پیشینه و منافع کشوری چون ایران ضدیت ندارند و پیدا هم نکنند . لکن غرب به مفهوم لغوی یا همان مفهوم فلسفی اش (روی برتافتن از راه مستقیم ودر کل ضدیت با استیلای حق و نور است) درحال حاضر کاملا در جلوی استقلال و اراده ی ملت ایران قرار گرقته و با تاسف زیاد ، اروپا و حتی قاره آمریکا درتاریخی وسیع در سیروریت غرب رشد کرده و راه افتاده اند . حال باچند مذاکره از این پیشینه فاصله گرفتن کمی تا قسمتی غیر ممکن می نماید . یک انتقاد جدی هم به پیغام گذاری سایتتان داشتم و نیز رنگ زمینه فرمزده ی تکراری تقلیدی که پدر چشم مخاطب را در می آورد و اندازه به شدت مزخرف مورچه ای حروف نگارتان. مرسی از اینکه سایتی برای نقادی براه انداختید .
علی
۹۲/۱۱/۲۱ - ۱۳:۳۴
00
پاسخ
عالی بود
فضلی
۹۳/۱۰/۲۷ - ۱۷:۱۹
00
پاسخ
عالی بود عالی . خیلی ظریف و تیزبینانه و هوشمندانه نوشته شده است . درود بر مرد اول نقد در ایران .
رسول
۹۵/۲/۱۹ - ۰۷:۴۸
00
پاسخ
سلام آقای فراستی قسمت ضدیادداشت ها مطلب جدول کلمات متقاطع پیجش خرابه باز نمیکنه
All Rights Reserved by MassoudFarassati.com 2012

© Deyhim

info@massoudfarassati.com